Mažeikiškiai į Lietuvą ir save pažvelgė Karalienės akimis

„Į naują šimtmetį žengiant iššūkių pilnu keliu, leiskite pacituoti jūsų Tautinės giesmės žodžius „ir šviesa, ir tiesa mūs žingsnius telydi“, – taip savo kalbą Seime baigė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės valdovė Elžbieta II.
Seime Anglijos Karalienės kalbos klausėsi ir mūsų rajono meras Vilhelmas Džiugelis. Mažeikių rajono savivaldybės vyr. specialistė darbui su jaunimu ir nevyriausybinėmis organizacijomis Loreta Rubežienė dalyvavo susitikime su Edinburgo hercogu princu Filipu.
SVEIKINO LIETUVĄ
Sakydama vienintelę oficialią kalbą vizito į Baltijos šalis metu, Karalienė pažymėjo, kad Baltijos šalys iškilo iš po Sovietų sąjungos šešėlio ir suklestėjo kaip nepriklausomos valstybės, užėmė savo vietą tarptautinėje bendruomenėje ir tapo gerbiamomis Europos Sąjungos ir NATO narėmis.
„Pastaruosius penkiolika metų mes vėl atrandame vieni kitus. Mes vertiname didžiulę įvairovę, kuri yra vienas svarbiausių Europą apibrėžiančių požymių, o jūs praturtinate mūsų kontinentą savo unikalia kalba, kultūra ir patirtimi“, – sakė Karalienė.
Ilgiausiai Europoje valdanti Karalienė akcentavo, kad auga Lietuvos ir Didžiosios Britanijos dvišalė prekyba ir investicijos, pastaruoju metu ypač suaktyvėjo ryšiai tarp žmonių, o ypač jaunimo, teigė tikinti, kad Didžioji Britanija turi daug ką pasiūlyti lietuviams.
„Tikiuosi, kad mano vizitas parodys, kokią svarbą teikiame Britanijos ir Lietuvos santykiams. Sveikiname Lietuvą, mūsų naująją partnerę ir sąjungininkę, ir norime, kad mūsų santykiai klestėtų visose sferose. Žavimės tuo, kaip greitai iš tarptautinės pagalbos gavėjų jūs tapote dosniais davėjais, kaip iš saugumo importuotojos, tapote šalimi, svariai prisidedančia prie kitų saugumo.
Sveikiname jūsų dinamiškumą, kūrybingumą ir atsidavimą laisvės ir demokratijos idealams, galinčius tiek daug duoti jūsų partneriams ir pasauliui“, – kalbėjo Elžbieta II.

KARALIENĖ VIENIJO IR ŽAVĖJO
Meras V. Džiugelis „Santarvei“ prisipažino, jog Didžiosios Britanijos Karalienės kalba išsklaidė visas iki tol kamavusias abejones, kad galbūt nereikėję vykti į susitikimą su monarche – antradienį ir Mažeikiuose buvę daug darbų, skubaus sprendimo laukiančių problemų.
„Kalbant Karalienei Seime, kur pastaruoju metu vyrauja sumaištis, nuolatinė priešprieša, pyktis, pajaučiau visai kitokią energetiką. Ji viską sustatė į vietas, parodė, kad be tų pykčių pas mus yra ir puikių dalykų. Taip šiltai atsiliepdama apie mūsų šalį, sakydama, kad niekas pasaulyje nesitikėjo, jog per penkiolika metų mes tiek daug padarysime, Karalienė lyg ir vėl suvienijo mus. Pasirodo, pasaulyje žmonės mato, kad nesame tokie blogi, kaip patys apie save galvojame, mato, jog daug darbų padaryta. Kalbos pabaigoje cituojant Tautinės giesmės žodžius daugelio akyse žibėjo ašaros“, – dalijosi įspūdžiais meras.
Pasak V. Džiugelio, Elžbietai II palikus Seimo posėdžių salę, ten buvę žmonės ilgai stovėjo ir tylėjo. Jis pastebėjo, kad po posėdžio net didžiausi šio vizito skeptikai pakeitė savo nuomonę.
„Prieš susitikimą girdėjau ne vieno Seimo nario pasvarstymą, kad be reikalo susvarbinamas šis įvykis. Esą kas čia tokio, kad atvažiuoja Karalienė, kažkokia garbaus amžiaus sulaukusi moteriškė. Po posėdžio jau visai kitaip buvo kalbama. Griežtumą, pagarbą tradicijoms ir įstatymams, eleganciją jungianti Karalienė negalėjo palikti blogo įspūdžio“, – įsitikinęs V. Džiugelis.
Taip pat merą sužavėjo ir tikslus protokolo laikymasis – viskas vyko sekundžių tikslumu pagal numatytą grafiką.
„To labai pasigendu pas mus, kur dažniausiai būna dienotvarkė vienokia, o veiksmas vyksta visai kitaip“, – sakė V. Džiugelis.

PRISTATĖ JAUNIMO PROGRAMĄ
Savivaldybės vyr. specialistė darbui su jaunimu ir nevyriausybinėmis organizacijomis L. Rubežienė buvo pakviesta dalyvauti Vilniaus universiteto botanikos sode vykusiame susitikime su Karalienės Elžbietos II vyru Edinburgo hercogu princu Filipu.
Princas pristatė prieš 50 metų savo inicijuotą Tarptautinę jaunimo apdovanojimų programą. Jaunimas, dalyvaujantis visame pasaulyje plačiai paplitusioje programoje, lavina savo įgūdžius, teikia socialines paslaugas, užsiima fiziniu poilsiu, dalyvauja fiziškai sunkiose, bet nuotykių kupinose kelionėse.
Pasveikinęs šios programos startą Lietuvoje, Edinburgo hercogas princas Filipas apžiūrėjo buvusio Kairėnų dvaro pastato griuvėsius, pasivaikščiojo po senąjį parką, pasikalbėjo su moksleiviais, pasodino simbolinį medelį.
L. Rubežienę sužavėjo princo Filipo energija, nuoširdus bendravimas su žmonėmis bei humoro jausmas.
„Baigęs kalbą, atsisuko į vertėją ir padėkojo, kad ši teisingai išvertusi jo žodžius. Visi prapliupo juoktis. Apskritai tas bendravimas su jaunais žmonėmis buvo toks paprastas, nejautėme jokios didybės“, – pasakojo mažeikiškė.
Beje, Edinburgo hercogas nesilaikė taip kruopščiai protokolo, kaip Karalienė – pabendravęs su jį pasitikusiais moksleiviais, princas nepasuko į specialiai susitikimui pastatytą palapinę (taip buvo numatyta darbotvarkėje), o patraukė į parką, kur buvo eksponuojamos jaunųjų menininkų instaliacijos.
„Duok Dieve, visiems aštuoniasdešimtmečiams būti tokiems energingiems. Apskritai smagu buvo stebėti susirinkusiųjų nuotaiką, matyti jų, ypač jaunimo, džiaugsmu žibančias akis. Visi jautėmės pagerbti ta galimybe susitikti su tokiu žmogumi, didelės valstybės simboliu“, – sakė L. Rubežienė.
Linos Petrauskienės (ELTA) nuotr.:
Prezidentas Valdas Adamkus ir Jungtinės Karalystės karalienė Elžbieta II su savo antrosiomis pusėmis atvyko į valstybinį banketą Prezidento rūmuose. Britų monarchę sveikino Lietuvos viduramžių kariai, kuriems ginklus nukalė mažeikiškis kalvis A. Stankus su sūnumis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto