Reklama

Mažeikiškiai liko ištikimi socialdemokratams(48)

Rinkimų komisijoms, skaičiuojančioms balsus, darbo buvo iki paryčių. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Mažeikių apygardos rinkėjų valia antrajame rinkimų ture susirungs daugiausiai rinkėjų balsų pelnęs „tvarkietis“ Kęstutis Bartkevičius ir socialdemokratė Laima Nagienė. Ir balsuodami už partijas mažeikiškiai liko ištikimi socialdemokratams – jiems atidavė daugiausiai balsų.
Rinkėjai turėjo didelį pasirinkimą kaip niekada. Mažeikių rinkimų apygardoje buvo keturiolika, Skuodo-Mažeikių apygardoje, kuriai priklauso didžioji dalis rajono kaimų, vienuolika kandidatų.
Mažeikiškiai kartu su visa tauta per šiuos rinkimus pademonstravo pilietiškumą, spręsdami, kam patikėti 4 metus valdyti šalį. Prie balsavimo urnų atėjo beveik 17,4 tūkstančio, arba 49,27 proc., apygardos rinkėjų.
Referendume dėl naujos elektrinės statybos net 70 proc. balsavusiųjų apygardos rinkėjų tarė „Ne“.

Abu lyderiai – Tarybos nariai

Mažeikių apygardoje Seimo nario mandato siekė keturi Savivaldybės tarybos nariai – net trys iš jų tapo balsavimo lyderiais. Labiausiai mažeikiškiai pasitikėjo „tvarkiečiu“ vicemeru  Kęstučiu Bartkevičiumi – jam atiteko 3075, arba 17,5 proc., rinkėjų balsų. Už „Sodros“ Mažeikių skyriaus direktorę balsavo 2597, arba 14, 87 proc., rinkėjų. Beveik 2300 balsų surinko „darbietis“ buvęs Seimo narys Romas Venclovas. Neblogai sekėsi ir save išsikėlusiai Tarybos narei Daivai Šideikienei – ji liko aštunta.
Ketvirta liko konservatorė Lina Rimkienė, penktas – save išsikėlęs socialdemokratas Stanislovas Giedraitis, šešta – Audronė Malūkienė  (politinė partija „Sąjunga Taip“), septinta – Aurelija Gurskienė („Drąsos kelias“ politinė partija).
Toliau rinkėjų balsai pasiskirstė taip: Apolinaras Stonkus, Virgilijus Eidimtas, Pranas Noreika, Vygantas Gross, Virginijus Sungaila ir Gintaras Beržanskis.
Skuodo-Mažeikių rinkimų apygardoje į antrąjį turą išėjo daugiausiai balsų surinkusi „darbietė“ buvusi Seimo narė Audronė Pitrėnienė ir konservatorius Gediminas Anužis. Į Seimą balotiravęsis mažeikiškis Antanas Naujokas liko septintas, sediškis Kęstutis Dvaržeckis – aštuntas.

Pirmauja tradicinės partijos

Balsuojant už partijų sąrašus, šiek tiek per tris tūkstančius balsų Mažeikių apygardoje surinko Socialdemokratų ir Darbo partijos. Trečia liko partija Tvarka ir teisingumas, ketvirta Tėvynės SąjungaLietuvos krikščionys demokratai. Penkių procentų rinkėjų balsų barjerą peržengė ir nauja politinė partija „Drąsos kelias“ bei Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis.
Skuodo-Mažeikių apygardoje rinkėjai daugiausiai balsų atidavė Darbo partijai, „tvarkiečiams“ ir socialdemokratams.
Lietuvoje į Seimą pateks septynios partijos, įveikusios 5 proc. balsavusių rinkėjų balsų barjerą: Darbo ir Socialdemokratų, Tėvynės sąjungaLietuvos krikščionys demokratai, Liberalų sąjūdis, „Drąsos kelias“, Tvarka ir teisingumas bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija.
Kaip pastebi politologai, Vilnius ir Kaunas balsavo už konservatorius, o dauguma provincijos – už „darbiečius“.

Džiaugėsi kandidatai ir jų komandos

Didžiųjų partijų komandos drauge laukė rezultatų. Vos pasibaigus rinkimams, „Santarvė“ aplankė kai kurias kandidatų susibūrimo vietas.
Socialdemokratai buvo nusiteikę gerai, jų kandidatė L. Nagienė patikino, kad ramiai priims bet kokią rinkėjų valią. Tačiau kolegos neslėpė įsitikinimo, kad politikė išeis į antrąjį rinkimų turą. Bendrapartietės atėjęs palaikyti Socialdemokratų partijos Mažeikių skyriaus pirmininkas meras Antanas Tenys pažymėjo, kad labai svarbu, koks bus Seimas.
„Gyventojai dažnai viską maišo. Dėl mažų atlyginimų, pensijų ir kitokių blogybių kaltina savivaldą, bet čia yra tik pusė darbo. Tai yra Seimo dalykai. Ir jei ten dirbs protingi žmonės, visiems gyventi bus geriau“, – savo nuomonę dėstė meras.
Džiaugsmingai nusiteikę buvo ir į restoraną susirinkę „tvarkiečiai“ – tarsi jau švęstų pergalę.
„Nematau tragedijos, jei neišrinks. Negalėjau atsakyti kolegoms, draugams, pažįstamiems, raginantiems kandidatuoti. Valgau valdišką duoną, o neinu į Seimą – būtų buvę neetiška“, – samprotavo vicemeras K. Bartkevičius.
Balsavimo rezultatais džiaugėsi ir „darbietis“ R. Venclovas su savo komanda. Esą žmonės balsuoja už ankstesnius jo, „seimūno“, darbus.
Pranas Noreika (Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą“), ne pirmą kartą bandantis patekti į Seimą, „Santarvei“ prisipažino, kad jeigu rinkimai bus jam nesėkmingi, jis pasitrauks iš politikos.
„Jeigu žmonėms mano paslaugų nereikia, tai ko eit?“ – į klausimą klausimu atsakė politikas. Ir pridūrė nenusimenąs dėl to, tik nenorėtų likti autsaideris.
Audronė Malūkienė, nors toliau nebekovos dėl Seimo nario mandato, bet nesigaili kandidatavusi, nes tai buvęs įdomus laikas – labai daug visko: naujos pažinties su Mažeikiais, mažeikiškiais, savęs išbandymo kitokiame amplua.
„Galima teigti, kad rinkėjai rinkosi partijas. Bet ar aš būčiau ėjusi su tais, kurie laimi? Ko gero, ne“, – svarstė pašnekovė.

Dauguma rinkosi partijas

Ne tik kandidatai pastebi, kad daugelis rinkėjų rinkosi partijas, o pagal jas ir kandidatus vienmandatėse apygardose. Esą kuo daugiau bus tos pačios partijos Seimo narių, tuo daugiau darbų jie galės nuveikti.
Tačiau rinkėjai įvairiai vertino tokį didelį kandidatų ir partijų (pastarųjų buvo aštuoniolika) pasirinkimą: vieniems per sunku apsispręsti, kiti, atvirkščiai, džiaugėsi, kad yra iš ko rinktis.
„Aš visada balsuoju už tą pačią partiją, jokių problemų nematau. Tik sunkiau buvo apsispręsti, kokį kandidatą pasirinkti“, – prisipažino mažeikiškis Albertas Antanavičius.
Birutė Janulienė pasidžiaugė, kad yra ir naujų partijų, esą tradicinės jau parodė, ką gali.
„Kandidatus renkuosi pagal partiją. Kad ir kiek žmogus patiktų, bet man svarbiausia, kokios partijos programą jis vykdys“, – dėstė argumentus moteris.

Pasiektas rekordinis aktyvumas

Mūsų rajone balsavimo teisę turėjo beveik 49 tūkstančiai rinkėjų. Iš jų šiek tiek per 35 tūkstančius priklausė Mažeikių, likusieji – Skuodo-Mažeikių rinkimų apygardai.
Jau septintą valandą ryto duris rajone atvėrė 38 rinkimų apylinkės. Balsavimas vyko iki aštuonių vakaro.
„Santarvė“ ir ryte, ir po pietų aplankė ne vieną rinkimų apylinkę. Jų komisijų nariai pastebėjo, kad mažeikiškiai aktyvūs nuo pat ryto. Anksčiau būdavo įprasta, kad rinkėjai „įsibėgėdavo“ po pietų.
Kai kur prie balsavimo kabinų nusidriekė eilės, teko pastatyti papildomų kabinų.
„Galbūt tokia spūstis dėl to, kad tenka ilgiau užtrukti, nes pildomi trys balsavimo biuleteniai“, – spėjo Sodų rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė Irena Paliulienė.
„Neįtikėtinas rinkėjų aktyvumas. Nežinau, su kuo tai galima sieti. Anksčiau geriausiu atveju ateidavo tik trečdalis rinkėjų“, – rinkimų rezultatus tuoj po aštuonių vakaro „Santarvei“ komentavo apygardos komisijos pirmininko pavaduotojas Romualdas Milevičius.
Apytiksliais Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmadienio duomenimis, Mažeikių apygardoje balsavo 49,27 proc., arba 17,5 tūkstančio, rinkėjų, tuo tarpu Lietuvoje – 52,72 proc.
Aktyviai balsavo ir rajono kaimiškosios apylinkės, kiek pasyvesni, lyginant su rajono vidurkiu, buvo pikeliškiai, purvėniškiai, pievėniškiai, Kapėnų, Balėnų rinkėjai.

Mieste likę agitacijos plakatų

Šeštadienį 1 val. nakties įsigaliojo Seimo rinkimų ir referendumo dėl naujos atominės elektrinės agitacijos draudimas. Remiantis Seimo rinkimų įstatymu, agitacija, neatsižvelgiant į jos būdus, formas ir priemones, draudžiama likus 30 valandų iki rinkimų pradžios, o rinkimų dieną – iki balsavimo pabaigos.
„Santarvė“ rinkimų dieną pastebėjo, kad kai kur mieste – prie prekybos centro „Grūstė“, autobusų stotelėse ir kitur – buvo politinių partijų rinkimų agitacijos plakatų.
Tokių pranešimų gavo ir rinkimų komisijos.
Mažeikių apygardos rinkimų komisijos pirmininko pavaduotojas R. Milevičius pacitavo Seimo rinkimų įstatymą, kuris leidžia nuolatinę vaizdinę agitaciją, jeigu ji iškabinta likus ne mažiau nei 48 valandoms iki rinkimų pradžios. Tik rinkimų agitacijos draudimo laikotarpiu jokių vaizdinių rinkimų agitacijos priemonių, išskyrus tas, kurias išleido Vyriausioji rinkimų komisija, negalėjo  būti balsavimo patalpoje ir 50 metrų atstumu aplink pastatą, kuriame ši įsikūrusi.

Situaciją tebesiaiškina

Per šiuos rinkimus kaip niekada daug buvo stebėtojų, kurie prižiūrėjo, ar viskas vyksta tvarkingai.  Vien Mažeikių apygardoje ir jos apylinkėse dirbo šimtas penki stebėtojai.
R. Milevičius pasidžiaugė, kad rinkimai vyko pakankamai tvarkingai, rinkimų dieną raštiškų nusiskundimų negauta.
„Buvo keli skambučiai, kad kažkur mėtosi rinkimų lankstinukai ar panašiai. Galbūt partijos nespėjo jų surinkti, bet nieko rimčiau“, – teigė pašnekovas.
Tačiau pirmadienį R. Milevičius  prisipažino girdėjęs, kad apylinkėse kai kurių nusiskundimų yra, bet ne tokių, kad reikėtų teisėtvarkos tyrimo. Komisijos pirmininko pavaduotojas teigė, kad per pirmadienį turėtų išsiaiškinti situaciją, nes apygardos komisijos skundai dar nepasiekė.
SkuodoMažeikių rinkimų apygardoje buvo užfiksuotas incidentas, kai moteris gavo pasiūlymą iš nepažįstamo vyro balsuoti už nurodytą partiją ir už tai vyriškis sumokėjo 10 litų už balsą, tačiau šis nusižengimas buvo ne Mažeikių rajone.

Stebėtojai – savotiški pagalbininkai

Vienos didžiausios Naftininkų rinkimų apylinkės komisijos pirmininkė Rūta Končiutė  pasidžiaugė, kad per šiuos rinkimus kaip niekada daug  stebėtojų. Juos ji pavadino savotiškais pagalbininkais. Be to, ir įtariems rinkėjams ramiau, gal mažiau būsią kalbų apie balsų klastojimą.
Panašiai kalbėjo ir Tirkšlių apylinkės komisijos pirmininkė Diana Rusienė.
„Gerai, kad turime pagalbininkų. Tuo labiau kad dėl lėšų trūkumo ar dėl kitų priežasčių, bet per šiuos rinkimus komisijoje dirba mažiau žmonių negu anksčiau“, – pastebėjo pašnekovė.

Numatytas pakartotinis balsavimas

Kaip numato Seimo rinkimų įstatymas, daugiamandatėje rinkimų apygardoje rinkimai laikomi įvykusiais, jeigu juose dalyvavo daugiau kaip vienas ketvirtadalis visų rinkėjų. Partijos kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų tik tuomet, jei už jį balsavo ne mažiau kaip 5 procentai rinkimuose dalyvavusių rinkėjų. Jungtinis kandidatų sąrašas gali gauti Seimo narių mandatų (dalyvauja skirstant mandatus) tik tuomet, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 7 procentai rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.
Vienmandatėje rinkimų apygardoje išrinktu laikomas kandidatas, jeigu rinkimuose dalyvavo ne mažiau kaip 40 procentų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų ir tas kandidatas gavo daugiau kaip pusę rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. Jeigu rinkimuose dalyvavo mažiau kaip 40 procentų tokių rinkėjų, išrinktu laikomas tas kandidatas, kuris gavo daugiausiai, bet ne mažiau kaip vieną penktadalį visų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų balsų.
Jeigu rinkimuose dalyvavo daugiau kaip du kandidatai ir Seimo narys nebuvo išrinktas, po dviejų savaičių nuo rinkimų dienos rengiamas pakartotinis balsavimas. Jame dalyvauja du kandidatai, gavę daugiausiai balsų. Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, pakartotinis balsavimas gali būti surengtas spalio 28 d.

Balsavimo rezultatai Mažeikių apygardoje

Duomenys iš vrk.lt svetainės


Balsavimo rezultatai Skuodo-Mažeikių apygardoje

Duomenys iš vrk.lt svetainės

Tags: , ,
  • Dalintis
  • Facebook
  • Twitter
Griežtai draudžiama santarvė.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Paskutiniai komentaraivisi komentarai

Tavo komentaras

*

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Informuojame, kad parašius komentarą būtina įvesti saugos kodą, kuris pateikiamas ryškesnėmis raidėmis. santarvė.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Populiariausios paieškos frazės: avarija, Buy, Cheap, futbolas, gaisras, konkursas, krepšinis, nuomonė, nuomonės, Online, orai, Order, paroda, Pills, policija, Purchase, savaitės tema, Seda, Seimas, skaitytojo naujiena, smurtas, sveikata, vagystė, Viekšniai, šisbeitauskas. reklama, Mažeikiai, Mažeikių rajonas, mazeikiuose, santarve, mokinių registras, tatuiruotes, medaus kaina, mazeikiu darbo birza, auksinis usas, mažeikiuose, kalediniai papuosimai, mano sparnai, parkinsono liga, tattoo ant rankos, amandas paulauskas, vytautas lalasstorosios zarnos vezys, danieliaiskydliaukes vezys, filomena taunytė, logopedai, pieno tyrimai zemaitijos pienas, biodujos.