Medikai pataria, kaip saugotis speigų

Savaitę baigsime rekordiniu šalčiu šią žiemą: sinoptikai prognozuoja 20 laipsnių žemiau nulio. Eltos nuotr.

Savaitgalį sinoptikams pranašaujant dvidešimt ir daugiau laipsnių šalčio, kyla pavojus nušalti. Medikai ragina kuo šilčiau apsirengti ir avėti šilta avalyne.
Kol kas dėl nušalimo į Mažeikių ligoninės priėmimo skyrių žmonės nesikreipė.

Padaugės kitą savaitę

Kalbinti mažeikiškiai medikai spėjo, kad žmonių, besikreipiančių dėl nušalimo, gali padaugėti kitos savaitės pradžioje. Tuomet sinoptikai žada ne šiaip šaltį, bet speigą. Prognozuojama per dvidešimties laipsnių minusinė temperatūra.
Gydytojų patirtis rodo, kad nuo šalčio dažniausiai nukenčia neblaivūs, praradę jautrumą šalčiui žmonės bei benamiai.
Taip pat į rizikos grupę patenka ilgai lauke būnantys, dirbantys žmonės. Prie jų priskiriami gatvės prekeiviai, sargai, kiemsargiai, statybininkai bei dėvintieji netinkamą aprangą ir prastai besimaitinantys.

Pirmoji pagalba ir požymiai

Suradus nušalusį žmogų pirmiausia reikėtų jį įnešti į šiltą patalpą ir, iškvietus medikus, bandyti atšildyti iš vidaus, pavyzdžiui, girdyti karšta arbata.
Gydytojai teigia, kad nušalimo požymiai pastebimi net plika akimi: iš pradžių oda pabąla ir pradeda nestipriai skaudėti. Vėliau skausmas stiprėja, nušalusi vieta užtirpsta, sustingsta ir įgauna vaškinį dramblio kaulo atspalvį. Laiku nesuteikus pagalbos, nušalusią kūno vietą gali tekti amputuoti.
Medikai primena, kad jokiu būdu negalima kišti nušalusių rankų ar kojų į karštą vandenį arba apdėti nušalusias vietas karštomis „pūslėmis“. Taip pat negalima nušalusių galūnių trinti sniegu, nes tai gali labiau pakenkti nei padėti.
Pirmasis požymis, kad nušalimas traukiasi ir gerėja kraujotaka – nušalusi vieta pradeda skaudėti, niežtėti, peršėti arba dilgčioti.
Nušalusiam žmogui būtina skubi medikų pagalba, nes dėl organizmo reakcijos į šaltį jį gali ištikti mirtis.

Skirstomi į laipsnius

Traumatologas Jonas Žulpa „Santarvei“ yra minėjęs, kad šalčio traumos labai pavojingos, kadangi tuo pačiu metu atšąla visas organizmas ir gali išsivystyti komplikacijos, pažeidžiančios inkstus bei plaučius.
Medikų teigimu, nušalimas skirstomas į laipsnius. Pirmajam laipsniui būdingas odos pabalimas, o atšildžius lieka rusva dėmė. Antrajam – kai odą atšildžius atsiranda pūslių, o trečias laipsnis fiksuojamas, kai nušalimo vieta pamėlsta, tampa tarsi marmurinė, oda pasidaro nepaslanki, o atšildžius atsiranda kraujingų pūslių ar žaizdų.
Pasak gydytojų, pats pavojingiausias yra ketvirtasis laipsnis. Tuomet nušalusios kūno dalys ar audiniai apmiršta.

Būtina tinkamai rengtis

Norint išvengti nemalonių nušalimo pojūčių, rekomenduoja apsirengti pagal gamtos sąlygas. Paspaudus šaltukui būtina pasirūpinti šiltesniais drabužiais ir avalyne.
Be to, medikai primena, kad nušalimai galimi ne tik spaudžiant stipriam šalčiui, bet ir esant nulinei temperatūrai, darganotam, vėjuotam orui, ypač vaikštant be pirštinių ir avint ankštus batus.
Šaltuoju metų laiku einant į lauką reikėtų avėti tinkamą avalynę. Prireikus persiauti sušlapusias kojines. Dėvėti sausus drabužius.

2 Atsakymai į “Medikai pataria, kaip saugotis speigų”

  1. Cesluovs parašė:

    Pasiimk rageles, „bibinuka“ „butyrkos“ ir karsta muotriska ir duj in pavenciaj ,bus tep silta ka net zole zaliout pradies to veito kor sukresit:)

  2. x parašė:

    apsiauk laisvus siltus batus,uzsidek siltas pirstines ir varyk i lauka,tikrai nesusalsi

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto