Pavojai vaikų tyko ir… smėlio dėžėse

Viena didžiausių tikimybių užsikrėsti įvairiomis parazitų sukeltomis ligomis yra vaikų pamėgtos žaidimų aikštelės ir smėlio dėžės. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Prasidėjus vasarai vis daugiau laiko vaikai leidžia lauke ir dažniausiai žaidžia smėlio dėžėse. Tėveliai sunerimę, ar jų atžaloms saugu kapstytis po smėlį ir žaisti kiemo pievelėse. Medikai patvirtino, jog nerimas yra pagrįstas ir įspėja, kad žaidimų aikštelėse gali tykoti nemažai pavojų užsikrėsti įvairiomis ligomis.


Paplitusios keturkojų platinamos  ligos 

Atlikus įvairius medicininius tyrimus paaiškėjo, kad bene dažniausiai pasitaikanti šunų ir kačių platinama liga mūsų šalyje – toksokarozė, kurią sukelia apvaliųjų kirmėlių toksokarų lervos. Dirvožemyje toksokarų kiaušinėliai bręsta, todėl žmogus užsikrečia nuo nešvarių, žemėtų rankų, valgydamas neplautas uogas, vaisius bei daržoves. 
Mūsų mažieji toksokaroze dažniausiai užsikrečia žaisdami smėlio dėžėse, žaliosiose vejose, kuriose yra šunų ir kačių ekskrementų. Gydytojai pastebi, kad daugeliu atvejų liga praeina be simptomų, tačiau gali pakilti temperatūra, atsirasti sausas kosulys, dusulys. Kartais vargina pilvo skausmai, ligonį gali pykinti, išberia ir niežti odą. Migruojančių lervų gali pakliūti į akis.
Taip pat reikia atkreipti dėmesį ir į kitas parazitines ligas, tokias kaip echinokokozė ir toksoplazmozė.
Echinokokozė – sunki parazitinė liga, kurią sukelia į žmogaus organizmą patekusios kaspinuočių lervos. Viešojoje erdvėje skelbiama, kad iki 80 proc. šia liga susirgusių ir negydomų ligonių miršta per 15 metų.
Toksoplazmozė – tai parazitinė infekcija, savo simptomais primenanti gripą. Toksoplazmozę sukelia vienas labiausiai pasaulyje paplitusių parazitinių mikroorganizmų.
Tai vienaląstis parazitinis organizmas, kuriuo užsikrėsti gali dauguma gyvūnų ir paukščių, tačiau lytiškai daugintis šie parazitai gali tik kačių ir jų šeimos atstovų organizme. Katės užsikrečia suėdusios užkrėstą pelę, paukštelį ar užkrėstos žalios mėsos.


Reikalavimai smėlio  dėžėms sušvelnėjo

Bene didžiausia tikimybė užsikrėsti įvairiomis parazitų sukeltomis ligomis yra vaikų pamėgtos žaidimų aikštelės ir smėlio dėžės. Tačiau kažkodėl jau keleri metai yra sušvelninti smėlio dėžių priežiūros ikimokyklinėse įstaigose reikalavimai. 
Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vedėja Irena Macijauskienė informavo, kad ankstesniais metais patvirtintose higienos normose būdavo reikalaujama, jog ikimokyklinio ugdymo  įstaigų teritorijose esančios smėlio dėžės būtų uždaromos, uždengiamos ir taip saugoma nuo taršos. Tačiau dabar šio reikalavimo nebeliko.
„Higienos normose, patvirtintose prieš trejus metus, sakoma, kad smėlis darželio teritorijos vaikų žaidimo dėžėse turi būti keičiamas kasmet ir pagal epidemiologines reikmes, nustačius askaridžių, plaukagalvių, toksokarų kiaušinėlių. Norint to išvengti smėlio dėžės turi būti apsaugotos nuo užteršimo ir perkasamas pagal poreikį.  Tačiau nebėra reikalavimo smėlio dėžes uždengti. Todėl kiekvienas smėlio dėžes saugo, kaip išmano“, – kalbėjo I. Macijauskienė.
Jos teigimu, šiuo metu uždengtos smėlio dėžės yra tik dvejuose lopšeliuosedarželiuose – „Saulutėje“ Mažeikių senamiestyje ir „Liepaitėje“ Viekšniuose.


Tiriamas ne visas smėlis 

I. Macijauskienės teigimu, miesto ir rajono ikimokyklinėse įstaigose smėlio dėžės yra tikrinamos atsitiktine tvarka, po du tris darželius kiekvienais metais.
„Yra sudarytas tam tikras planas, kuriuo vadovaujantis ir tikriname darželius. Kol kas nė karto dar neaptikta pavojingo užkrato. Šiais metais smėlio kokybė bus tikrinama rudenį“, – informavo pašnekovė.
Pasak jos, prie daugiabučių namų esančios smėlio dėžės nėra tiriamos. Tą patvirtino ir Mažeikių rajono savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė.
„Juk žmonės vasaros metu gana dažnai važiuoja prie jūros ar kitų vandens telkinių. Ten visur yra smėlio, tačiau jo tikrai niekas netikrina ir tyrimų nedaro. Taigi užsikrėtimo pavojus yra lygiai toks pat kaip ir kiemuose, todėl taip pat nereikėtų pamiršti elementariausių asmens higienos reikalavimų“, – kalbėjo I. Vaicekavičienė.


Registruojami pavieniai  susirgimai

I. Macijauskienė informavo, kad kiekvienais metais yra registruojama po kelis susirgimus, kuriuos sukelia įvairūs parazitai, tačiau jais galima užsikrėsti ne tik smėlio dėžėse, bet ir kiemo pievelėje. 
Medikės pateiktais duomenimis, Mažeikių rajone 2010aisiais buvo registruoti trys askaridozės, po metų dar penki šios ligos atvejai, o pernai tik vienas atvejis. Per tuos metus buvo registruota po vieną enterobiozės  atvejį.
Askaridozė yra parazitinis susirgimas, kurį sukelia apvaliosios kirmėlės – askaridės.
 Enterobiozė, dar vadinama oksiuriaze, spalinių infekcija bei siūlinių kirmėlių infekcija yra parazitinis susirgimas, kuris dažniausiai pasireiškia perianalinės, išeinamosios angos, srities niežuliu.
Pasak I. Macijauskienės, realus šių susirgimų skaičius gali būti kur kas didesnis, nes ne visi tėvai žino, jog jų vaikai yra užsikrėtę vadinamosiomis spalinukėmis, nes šie tyrimai nėra privalomi. Dažniausiai apie susirgimą sužinoma tik prieš einant į darželį, kai vaikas yra patikrinamas.
„Pastebėjome, kad gydytojai spalinukių sukeltos ligos nesureikšmina ir ne visada paskiria tyrimą šiai ligai nustatyti. Be to, būna, kad tėvai savo atžaloms duoda vaistų ir savo iniciatyva, nesikreipdami į medikus, todėl labai sunku pasakyti, kiek iš tiesų yra vaikų, sergančių šia liga“, – sakė I. Macijauskienė.


Apsaugos priemonės – higiena

I. Macijauskienės teigimu, pagrindinis būdas, kaip apsisaugoti nuo visų šių ligų, yra asmeninės higienos laikymasis ir dažnas rankų plovimas.
„Taip pat nereikėtų pamiršti, kad gyvūnų perduodamomis ligomis galima užsikrėsti ne tik smėlio dėžėse, bet ir tiesiog kiemo pievelėje. Todėl naminius gyvūnus laikantys ir juos lauke vedžiojantys šeimininkai privalo surinkti augintinių išmatas“, – mano I. Macijauskienė.
Panašios nuomonės yra ir Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė.
„Smėlio dėžės daugiabučių namų kiemuose yra visuomenės ir pačių gyventojų problema. Jie patys turi pasirūpinti, kad jų vaikai kieme jaustųsi saugūs. Taip pat atsakingiau turėtų elgtis ir naminių gyvūnų šeimininkai. Tai yra bet kur nevedžioti savo augintinių. Būtinai surinkti tai, ką po savęs palieka gyvūnai. Tam juk yra skirtos net specialios dėžės, kurių raudona spalva matyti iš tolo. Tik gaila, kad ne visi žmonės tinkamai elgiasi. Ne kartą teko matyti, kaip vaikų žaidimo aikštelėse vedžiojami šunys ir katės, kurie savo gamtinius reikalus atlieka šalia žaidžiančių vaikų“, – situaciją komentavo I. Vaicekavičienė.
Gydytoja prisiminė, kad kai jos vaikai buvo maži, labai retai leisdavo juos žaisti į bendras kiemuose esančias smėlio dėžes.
„Savo sode turėjome atskirą smėlio dėžę ir ten vaikai žaisdavo. Jei jau vis dėlto tekdavo išeiti pažaisti į daugiabučio kiemą, tai visada grįžę namo ne tik nusiprausdavome, nusiplaudavome rankas, bet ir nuplaudavom visus žaislus, su kuriais būdavo žaidžiama lauke. Plauti naudodavome sodos tirpalą, nes jis geriausiai kovoja su galimais parazitiniais užkratais“, – prisiminė pašnekovė.
Ji taip pat patarė nemaitinti vaikų žaidimo aikštelėse ar smėlio dėžėse, nes su maistu į vaiko organizmą  iš aplinkos taip pat gali patekti pačių įvairiausių užkratų.

10 Atsakymų į “Pavojai vaikų tyko ir… smėlio dėžėse”

  1. To svepliams parašė:

    Nekritikuok komentatoriu! Bet mokykis perskaityti…

  2. jo parašė:

    O ar negali dazniau keisti smeli vaiku zaidimu aikstelese? Kieno tai pareiga?

  3. to Svepliams parašė:

    jei labai niezti – pasikasyk, o jei ne – apmokek lietuvisku raidziu ivedima i uzsienyje pirktus kompus. Manau atsiras daug norinciu, pasalpos gali neuztekti visiems uzmoketi :D

  4. Svepliams parašė:

    Na nueikit vieną kartą pas odontologą ir susidėkit dantis. Jūsų „svepli“ tekstai neperskaitomi ir nesuprantami. Pabandykit patys perskaityti savo „sveplybes“ ir žodžius be priklausomų nosinių.

  5. hmmm parašė:

    Pritariu mamai, pasisakiusiai del sunu ismatu deziu. Ir dar, noreciau, kad visi sunu nekentejai man paaiskintu toki dalyka – ar jums atrodo normalu, jei jus baustu uz tai, kad metate is butu siuksles kazkur kitur, jei NEBUTU KIEMUOSE BUITINIU SIUKSLIU KONTEINERIU? Arba – BUTU VIENAS KONTENEIRIS per visa senamiesti, i kuri tilptu tik 15 seimu siuksles. Jums tai atrodo logiska? Man ne, nes as negaliu klausytis tokiu paistalu, kaip liepiama mesti i raudonas dezes, nors tu deziu uztenka realiai 100-ui sunu per visa miesta, ne karta esu susidurusi su situacija, kai i deze kakas paprasciausiai nebetelpa … As siulyciau uz kiekviena rasta kaka bausti tuos, kurie sugalvojo kazkoki istatyma, jog kakai turi buti metami i raudonas dezes (realiai jis turi buti, jug bausti uz nieka negalima). Nes Lietuvoje kaip visada – isteige Vilniecio korteles-tik po to sugalvojo, kad nera kur ir kaip ju pildyti. Liepia rinkti kakus – pastato VIENA dezute senamiestyje ir kokias 5 mikrorajone. SUPER.

  6. mama parašė:

    nuo kada sunys vedziojami po smelio dezes???? :DDD nebent paklydes katinas uzeidu i smeliuka,bet tik jau ne suo …
    ir pirma reik pristatyt siuksliadeziu sunu ekskrementams,o ne baust ju seimininkus ;-)

  7. mama parašė:

    O kodėl nerašote,kad ir „Kregždutėje“ yra uždengtos smėlio dėžės?

  8. hmmm parašė:

    Na dovanokite, taciau kai kurie siais laikais zaidziantys vaikai yra nesvaresni ir turi daugiau ligu uz ta pati suni. Antra – senamiestyje zinau VIENA raudona siuksliu deze sunu ismatoms, tai jus man pasakykite, jusu nuomone – visi senamiescio sunys turi buti vedziojami toje pieveleje 5×5 m, salia kurios yra ta deze? Ok, as visada renku ismatas, maisiuka metu i bendra konteineri – ten vel pasipiktinimas, kad smirda. Tai ka man daryti? Tuos sudus atsiprasant i ora paleisti? Trecia – tevai linke kaltinti visus aplinkui, tik ne patys save, jus pastebekit – kiek vaiku bent dregnomis servetelemis nuvalomos rankos pries duodant obuoli/sausaini mieste ar zaidimu aiksteleje? Atsakymas – vienam is simto. O jus galvojate, kad uzkrato negali buti zoleje, ant duru rankenu, ant zaislu (kuriuos, beje, tevai plauna karta per metus). Ketvirta – NEIMANOMA 100% apsisaugoti nuo ligu, pries 15 metu, kai augau as, buvo lygiai tiek pat sunu (o gal ir daugiau, jug tada dar nebuvo puse Mazeikiu emigrave) – tik SKIRTUMAS-niekas kaku nerinko ir net negalvojo kada rinkti. Labai mes sirgom?
    ISVADA visoms ,,kriokiancioms“ boboms – pradekite vaiko prieziura nuo saves. Skiepykite higiena, sveika gyvensena, o tada riaumokite ant kitu, kurie maziausiai itakos turi jusu vaiku sveikatai. Jei vaikas valgys obuoli tomis paciomis neplautomis rankomis, kuriomis maujojo po smelio deze, zaide kamuoliu, krapste uzpakali ir nosi – nepades ne tai, jei visus pasaulio sunis ir kates panaikins su visais kakais.
    O ,,kriokientiems“ del smelio deziu prieziuros – iseikita vat siandien i lauka, aptverkite smelio deze, pakeiskite smeli – tada turesite teise rekti.

  9. pilietė parašė:

    Kol pas lietuvius neateis supratimas, kad šunų ekstrementus reikia susirinkti ar gyvūnus vedžioti tam skirtose vietose, tol smėlio dėžių neapsaugos niekas. M. Daukšos gatvėje yra vieta specialiai vedžioti gyvūnams, bet ja naudojasi nedaugelis, nes arčiau yra kiemo žolynėlis ir smėlio dėžės. Liūdna žiūrėti į žmones, kurie neturi supratimo. Ir mažai tikėtina, kad jie kažką keis. Siūlyčiau griežtinti gyvūnų vedžiojimo tvarką, skirti griežtesnes baudas.

  10. Jurgita parašė:

    Jei jūs vadinate smėlio dėže tą krūvą paberto smėlio, atleiskite dovanokite. Jei norite saugios smėlio dėžės, mažųjų tėvai turi ją patys ir įsirengti. Smėlio dėžė, skirta žaisti vaikams, turi būti uždengiama, kitaip tai nėra smėlio dėžė, o tiesiog krūva smėlio, į kurią gali daryti savo reikalus kas tik nori (įskaitant ir benamius).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto