Kodėl pamirštama Hipokrato priesaika?

Janina Sribaliutė

Jau keleri metai džiaugiamės vis atsinaujinančia miesto ligonine, bet kai susiduri su ten dirbančiais gydytojais ir jų teikiamomis sveikatos paslaugomis, visas išorinis grožis nublanksta prieš vidinį purvą.
Hipokrato priesaikoje sakoma, kad gydytojas turi sąžiningai, garbingai ir nesavanaudiškai gydyti be išimties visus, vengti tyrimo ir gydymo metodų, žalingų žmogaus gyvybei ir sveikatai bei pažeidžiančių žmogaus teises. Be to, mediko pareigas jis privalo atlikti nepaisydamas paciento amžiaus, tautybės, religijos, rasės ar socialinės priklausomybės.
Tačiau šiuolaikiniai daktarai kažkodėl pamiršta šios priesaikos žodžius. Jei neturi pinigų, tai gali net keletą dienų gulėti sulaužytais kaulais ir laukti, kol ateis tau eilė gultis ant operacinio stalo. Įdomiausia, kad mažeikiškių medikų teigimu, tai normalu – jei kaulo lūžiai nekelia pavojaus gyvybei, tai skubiai operuoti nebūtina.
Gal kam pasirodys neįtikėtina, bet tai tiesa. Gal ir aš negalėčiau tuo patikėti, jei taip nebūtų nutikę mano labai artimam žmogui. Taip jau nutiko, kad jam lūžo raktikaulis.  Nelaimėlis šeštadienio rytą atvyko į miesto ligoninę, kur jam buvo nustatytas raktikaulio lūžis. Tą dieną budėjęs gydytojas apžiūrėjo ir, pažadėjęs tos pačios dienos popietę operuoti, išėjo iš palatos. Tačiau jis pasirodė tik vakare, ir pareiškė, kad nebeoperuos, o mėgins lūžusius kaulus atstatyti mechaniškai, be operacijos.  Gaila, bet ši procedūra nepavyko ir kaulai neatsistatė.
Tuomet ant rankos buvo uždėtas gipso įtvaras. Gydytojas ligoniui pasakė, kad dabar operuos tik kitą savaitę. Sužalotasis žmogus pamanė, kad operacija vyks pirmadienį, tačiau skaudžiai nusivylė.
Pirmadienio rytą per vizitaciją jau kitas gydytojas pareiškė, kad operacija bus atlikta tik trečiadienį, nes tik tuomet jis turi laisvo laiko. Pirmadienį jis užsiėmęs skyriuje, o antradienį turįs ligonius priiminėti priėmimo skyriuje.
Sužinojusi, kad žmogus priverstas kankintis beveik penkias paras, paskambinau ligoninės vadovui ir pasiteiravau, kokia čia dabar tvarka, kad sužalotas pacientas kelias paras verčiamas laukti operacijos.
Ligoninės vadovas nesismulkino, atrėžė, kad yra susidariusi operuojamų ligonių eilė ir dėl vieno ligonio operacinės darbo tvarkos nekeis. Jis taip pat tvirtino, kad raktikaulio lūžis pavojaus gyvybei nekelia, todėl galima palaukti. Esą būna atvejų, kai su sutrupintais dubens kaulais žmonės operacijos laukia net dvi savaites…
Išklausiusi tokio paaiškinimo nedrįsau ginčytis, juk medikams geriau žinoti. Pamąsčiau, gal iš tiesų yra didelės laukiančiųjų operacijos eilės.
Mano artimas žmogus vis dėlto trečiadienį buvo operuotas. Prieš operaciją gydytojas jam paaiškino, kad jei po traumos, kai lūžta kaulai, operacija nėra atlikta per pirmą parą, tai tuomet privalu laukti dešimt dienų. Todėl jis turėtų džiaugtis, kad operacija atliekama daug greičiau.
Tačiau taip ir liko neaišku, kodėl operacija nebuvo atlikta iš karto, kai žmogus atvyko į ligoninę, tai yra šeštadienį.
Keisti vis dėlto tie gydytojų paaiškinimai: reikia laukti dešimt parų, bet juk per tiek laiko kaulai jau pradeda gyti ir gali netinkamai suaugti. Todėl norisi sarkastiškai pajuokauti, kad mažeikiškiams medikams turbūt taip lengviau: kaulus laužti iš naujo ir sustatinėti į vietą.
Na, ne mums, eiliniams žmonėms, apie tai spręsti, juk jie mokosi daugiau nei dešimt metų ir žino, kaip kokiu atveju reikia elgtis. Tik kažkodėl dvidešimt pirmame amžiuje, kai teigiama, jog  medicina stipriai pažengusi į priekį, miršta gimdyvės, supainiojami vaistai ir todėl kūdikiai palieka šį pasaulį.
Gal ir mano draugo istorija būtų užsimiršusi, kaip daugelis kitų, jei ne atvejis, privertęs susimąstyti, tai kiek gi kainuoja eilinio gyventojo gyvybė ir sveikata?
Taip jau nutiko, kad tą pačią dieną, kai operavo mano pasakojimo herojų, buvo operuotas dar vienas žmogus, kuris į ligoninę buvo paguldytas iš vakaro. Didžiausią nuostabą sukėlė tai, kad jis buvo skubiai operuotas, nors trauma nekėlė pavojaus gyvybei ir visi kaulai buvo sveiki.
Kiek vėliau viskas paaiškėjo. Pasirodo, šis ligonis į gydytojus kreipėsi privačiai ir susimokėjo ne tik už konsultacijas, bet ir už visą operaciją: pirko reikalingus medikamentus, tvarsčius…
Vadinasi, jei tik pamojuoji gydytojui prieš nosį šlamančiaisiais, atsiranda ir laiko, ir vietos operacinėje. O jei į vokelį neturi ko įdėti, tai ir kankinkis kelias paras su sulūžusiais kaulais, be nuskausminamųjų ir kitų vaistų.
Todėl taip ir norisi grįžti prie to, nuo ko pradėjau, – kad medikas savo pareigas privalo atlikti nepaisydamas paciento amžiaus, tautybės, religijos, rasės ar SOCIALINIO STATUSO. Tačiau susidūrus su šiuolaikiniais gydytojais šie žodžiai nuskamba kaip pasityčiojimas…

17 Atsakymų į “Kodėl pamirštama Hipokrato priesaika?”

 1. astru parašė:

  Dar ir vaiku gydytoja- _ _dėja- reiktu pasidometi, kankina vaikus, nugydo, o ne pagydo… Atsargiai mamos

 2. mazeikiete parašė:

  belieka kreiptis i Ventos gatves klinika :) ten tikrai jums pades , jeigu tik gales:)) ten visada pagydo,jeigu yra imanoma!

 3. Oi,oi,oi parašė:

  O ką man daryti, kad aš ne reksiukas ar dikis,turiu sveikatos bėdų ir metų virš 60.Sodra praskolinta,greitoji nenori vežt,į užsienį persenas,pensijai perjaunas,į seimą nepriima-sako,kad perdaug protingas o dar ir orentacija normali -žinot, apie kurią šneku-ką daryt?

 4. dikis parašė:

  jo ir mane pagyde daktaras SAULIUS aciu jam:)

 5. patenkintas parašė:

  Kai mano Reksiukui lūžo kojytė,ačiu daktariukui , sutvarkė Ventos g.klinikoje iškart ir be jokių problemų.

 6. Kamilė parašė:

  Nužmogėjo mūsų medikai…Patyriau savo kailiu… Pasitikėjimo jais – 0!

 7. jonas parašė:

  tai gydytojai ir negydo nemokomai,jie alga gauna uz darba! ar ne taip hipo?

 8. mazeikiete parašė:

  hipo cia tau ; atnaujinta 1997 metais,saziningai ir nesavanaudiskai gydysiu be isimties visus…… mediko pareigas atliksiu……. pasiskaityk jei pamirsai :)

 9. tikrai parašė:

  Kaikurie medikai yra visai praradę sąžinę ,tokia situacija-labai dažnas reiškinys o vadovas tai toleruoja.Reikia viešai skelbti internete pavardes tų medikų,kurie taip elgiasi ir gadina savo kolegų reputaciją.Vadovą vyti iš Mažeikių,kad ne kvapo jo nebūtu.Mes,dirbantieji,juos išlaikome.

 10. nieko naujo parašė:

  visiems vieša paslaptis yra tai, kad prieš operaciją Mažeikių ligoninėje iš vakaro apsilanko gydytojas anesteziologas, kuriam reikia duoti mažiausiai 50 litukų. Tik nežinau, kaip būna tam. kuris neduoda: gal gyvą pjauna?

 11. kratas parašė:

  Hipokrato priesaikoje gydytojas pasižada neoperuoti ligonių, o patikėti operacijas patyrusiems barzdaskučiams.(žiūr. orginalą)

 12. hipo parašė:

  Hipokratas negydė nemokamai, o kas dėl žmogaus teisių, tai net tokios sąvokos nebuvo

 13. "pagydyta" parašė:

  Galiu paguosti, jog Jūsų pažįstamui pasisekė:) Mano mamytei reikėjo laukti tas nelemtas dešimt dienų, po kurių paaiškėjo, jog operuoti nebeapsimoka… o reikia stoti į eilę protezui… Ji po tokio “gydymo” ranką pakelia tik minimaliai. Prieš tai gydytojas paėmė pinigėlius atseit, anesteziologui ir dar, žinoma, sau… tik “pamiršo” pasakyt, kad kitą dieną jis išeina į atostogas… taip ir išėjo… “pasikėlęs atostoginius”, be jokios sąžinės graužaties… tiek jį ir tematėm… mat ligoninėj nieks ilgiau 5-ių dienų nelaikė… dar artimieji turėjom kraujo duoti, atseit, reiks operacijai… o nebuvo nė operacijos… niekooooooooooo:(

 14. mazeikiete parašė:

  saunuole JANINA !TAVE I SEIMA! ,va tokiu zmoniu ten reikia ,NEBIJANCIU TIESOS PARASYTI KAIP PAS MUS MAZEIKIUOSE GYDOMI ZMONES, O KIEK TOKIU NUGYDYTU JAU ILSISI AUKSTAM KALNELYJE?

 15. kas cia keisto? parašė:

  varnas varnui akies nekerta, – sako liaudies išmintis. Ligoninės vadovas higienistas ponas Lidžius nenori pyktis su savo kolegomis, todėl juos gina: kam malonu šikti į savo lizdą? Pamirškit šiais laikais Hipokrato priesaiką kaip nemokamą Konstitucijoje įtvirtintą gydymą, mokslą… Dabar Hipokrato priesaika iškeista į priesaiką litui. Va tas tai visus veikia. Mažeikiuose gyvūnų klinikoje su pacientais pagarbiau elgiamasi nei ligoninėje su žmonėmis.

 16. Miunchauzenas parašė:

  Liberalizmas, ko norėt. Jaunimui jis labai patinka, kai už viską reik mokėt grynais. Jų jie turi daug ir balsuoja tik už liberalus, kad būtų stipriojo galia ir valia kaip kažkada didikui Pirmos nakties teisė vaiką padaryt baudžiauninkei vestuvių dieną.

 17. airida parašė:

  laba.taip tai tiesa siais laikais viska gali padaryti tik su pinigais jei jau ju turi…..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Sponsored Video