Renavo dvare – medžioklės trofėjų paroda

Autorės nuotrauka

[nggallery id=416 template=caption]Rugpjūčio 1 d., ketvirtadienį, 17 val. Renavo dvaro rūmuose vyks Edmundo Rapalo, Arvido Čėsnos ir Virgilijaus Eidimto medžioklės trofėjų parodos atidarymas.
Dvaro lankytojai nuo šiol turės puikią progą išvysti meškų, briedžių, elnių, ožiaragių, avijaučių, kitų įspūdingo dydžio ir grožio gyvūnų, iš ragų pagamintų baldų. Atskirose dvaro rūmų salėse eksponuojami Lietuvos miškų žvėrys ir paukščiai bei safari laimikiai.
Parodos atidaryme koncertuos Sedos kultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Rėmoliokaa“, o renginio dalyvius, kaip ir pridera, medžiotojai vaišins kepta šerniena.

Pritrauks dar daugiau lankytojų

Didžiulė, eksponatų įvairove pasižyminti paroda pradėta įrenginėti daugiau nei prieš mėnesį. Dalis trofėjų jau spėjo patraukti mažeikiškių ir rajono svečių dėmesį. Renavo dvaro rūmų salėse įrengtos ekspozicijos jau įamžintos ne vienų vestuvių fotografijose. Mokslo metų pabaigoje medžioklės trofėjus apžiūrėjo moksleiviai drauge su savo mokytojais, turistų grupės ir pavieniai lankytojai.
Žmonių reakcija, pamačius trofėjus, būna skirtinga. Vieni smalsiai apžiūrinėja ir gėrisi, kiti gailisi nušautų ar sužeistų gyvūnų. Tačiau vis dar nedaugelis žino, kad medžiotojai žiemą rūpinasi žvėrių šėrimu, stato jiems pašiūres, ėdžias, rūpinasi jų populiacija. E. Rapalo manymu, vis dar esantis neigiamas dalies visuomenės požiūris į medžiotojus pagaliau turėtų pradėti keistis į gerąją pusę.
Pasak Renavo dvaro rūmų darbuotojų, lankytojų atsiliepimai apie parodą puikūs. Tikimasi, kad galutinai įrengta medžioklės trofėjų ekspozicija į neseniai renovuotą dvarą pritrauks dar daugiau turistų ne tik iš Mažeikių rajono.

Trofėjai įvertinti medaliais

Vienas iš parodos organizatorių Edmundas Rapalas medžioja nuo 1978 m. Tai gana didelis medžiotojo stažas. Tad nenuostabu, kad sukaupta daugybė trofėjų. Pirmasis sumedžiotas trofėjus buvo stirninas, po to – briedis. Visi sumedžioti taurieji elniai įvertinti medaliais, vienas iš jų – auksu. Kaupti trofėjus Edmundas pradėjo dirbdamas medžioklės žinovu Mažeikių medžiotojų ir žvejų draugijoje, o vėliau – šios draugijos pirmininku. Pirmasis safaris buvo Pietų Afrikos Respublikoje. Paskui – Namibija, Rusija, Lenkija, Estija, Kirgizija, Čekija, Slovakija.
E. Rapalas yra trofėjų ekspertas, vis svajojantis apie aukso medalio vertą Lietuvos stirniną, nes tokio trofėjaus dar neturi. Medžiotoją taip pat domina paukščiai. Kasmet Mažeikiuose organizuojama fazanų medžioklė, skirta Gedeminui Kiesui, vienam kilniausių šalies medžiotojų, atminti. E. Rapalas yra šios medžioklės organizatorius.
Renavo dvaro rūmuose atidarytoje medžioklės trofėjų parodoje pastebėsime vieną išskirtinį eksponatą – ilgametį, ištikimą E. Rapalo medžioklių talkininką, Veimario ilgaplaukį, vardu Cezaris.

Medžioklės reikalauja ištvermės

1987 m. mažeikiškis Virgilijus Eidimtas, paragintas vaikystės draugo E. Rapalo, užsikabino šautuvą ir jau pirmoje medžioklėje sumedžiojo briedį. Netrukus Virgilijus neapsiribojo vien medžioklėmis Lietuvoje – jo kolekcijoje puikuojasi net dvi Magadane (Rusija) sumedžiotos meškos. Ypač sudėtingoje medžioklėje Kirgizijos kalnuose, medžiotojas paguldė Marko Polo aviną ir ožiaragį. Kirgizijoje medžioklės reikalauja itin daug fizinių jėgų. Iš 3,4 km aukštyje esančios stovyklos tekdavo raitam joti dar  5 km aukštyn. Bet kuris pasaulio medžiotojas didžiuotųsi dalyvavęs tokioje medžioklėje, juo labiau jeigu ji sėkminga.
Be minėtų medžioklių Magadane ir Kirgizijoje, Virgilijus ne kartą medžiojo Čekijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, Kaliningrado, Kirovo (Rusija) srities miškuose.
„Kaip ir daugeliui medžiotojų, pasitaikė visokiausių nuotykių, ne visada malonių, bet šio pomėgio tikrai niekada neatsisakysiu“, – teigia V. Eidimtas.

Įsimintiniausios medžioklės – Afrikoje

Nuo 1992 m. medžiojančio Arvido Čėsnos pirmasis laimikis – Lietuvos šernas. Dabar medžiotojas jau sunkiai gali išvardyti užsienio valstybes, kuriose teko medžioti. Įspūdžius primena trofėjai, parvežti iš Sibiro, Namibijos, Tanzanijos, Grenlandijos, Kirgizijos, Azerbaidžano, Austrijos, kitų šalių. Sumedžiota meškų, briedžių, avijaučių, ožiaragių, elnių, buivolų, daugybė kitų gyvūnų.
Kiekviena medžioklė būna savita ir įdomi, tačiau įsimintiniausios buvusios Afrikoje.
„Ten mane pavergė žvėrių gausa, ypač žavėjo laukinė Tanzanijos gamta. Medžiojome šalia Tanzanijos nacionalinio parko Selas. Iš ten ateidavo be galo daug žvėrių, nes po savanos gaisro buvo ataugusi nauja šviežia žolė. O kur ganosi žoliaėdžiai, ten būtinai apsistoja ir plėšrūnai. Apie mūsų palapines naktimis sukinėdavosi hienos“, – prisiminimais dalijasi A. Čėsna.
Nors medžioklėse yra tekę patirti nemaža sunkumų ir net grėsmių, Arvidas šiandien sako esąs labai dėkingas draugui, kurio dėka tapo medžiotoju: „Jei mano geras draugas, šviesaus atminimo Juozas Kvedaras nebūtų prikalbinęs, tai gal niekada ir nebūčiau į rankas paėmęs medžioklinio šautuvo. Juozas mane išmokė medžioklės pagrindų.“

Verta apžiūrėti ir kitas ekspozicijas

Šiuo metu Renavo dvaro rūmuose dar eksponuojama viekšniškio Sigito Kazlausko fotografijos darbų ant drobės paroda. Didžiąją S. Kazlausko fotografijų dalį sudaro peizažai. Pasak fotomenininko, fotografuodamas gamtą jis atsipalaiduoja, nejaučia jokių rėmų. Pastaruoju metu fotografas daug savo darbų paskyrė įamžinti Lietuvos kaimą, nuotraukose užfiksuoti vaizdai iš senovinių, etnografinių sodybų.
Lankytojų vertinimui pristatomi Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentų baigiamieji darbai.
Rūmuose taip pat veikia Mažeikiuose gimusios dailininkės, 2012 metų Lietuvos kultūros ir meno premijos laureatės, Zinaidos Dargienės gobeleno, batikos, neaustine-veltine ir kitokia technika atliktų darbų paroda.

Rūta Končiūtė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto