„Mažeikių naftą“ kas mėnesį palieka pusšimtis darbuotojų

Rajono bedarbių gretas kas mėnesį papildo pusšimtis „Mažeikių naftoje“ dirbusių mažeikiškių.
Gamyklos atstovai teigia, kad darbuotojų skaičius mažinamas vykdant įmonės restruktūrizaciją.
Darbdavių sprendimu nepatenkinti darbuotojai bylinėjasi teisme.

DARO SPAUDIMĄ
Beveik prieš mėnesį darbą naftos perdirbimo gamykloje turėjusi palikti Jolanta (vardas pakeistas – N. M.) „Santarvei“ pasakojo, jog darbuotojų nuotaikos niūrios. Esą darbdaviai daro spaudimą norėdami atsikratyti dalies darbuotojų.
„Jau keletą mėnesių jaučiau spaudimą. Galvojau – viskas aišku: bus pirštu duriama į mane. Grįžtu iš atostogų, ir darbas, kurį dirbu, duodamas kitam. Mane tai veikė psichologiškai.
Supratau, kad atėjus į darbą gali visiškai neturėti jo. Aš bijojau to spaudimo. Nežinia, kas būtų toliau, jeigu yra nusistatyta, ką atleisti ir ką išlaikyti“, – komentavo įmonėje beveik 30 metų išdirbusi moteris.
Pašnekovė patikino nenorėjusi laukti rugsėjo, kada vėl bus mažinami darbuotojų etatai, ir iš darbo išėjo šalių susitarimu.
„Žinojau, iki ko einama ir kaip viskas toliau daroma. Išėjau dabar – geriau žvirblis saujoje, negu erelis danguje. Paskui gali būti net blogesnės sąlygos“, – įsitikinusi lenkų valdomame naftos koncerne dirbusi mažeikiškė, šiuo metu užsiregistravusi Darbo biržoje.
VYKDO
RESTRUKTŪRIZACIJĄ
Mažeikių darbo biržos duomenimis, kas mėnesį į biržą kreipiasi apie pusšimtis buvusių naftos gamyklos darbuotojų. Nedarbas mūsų rajone jau viršijo šalies vidurkį – jis siekia beveik 12 proc. Iš viso šiuo metu bedarbio statusą turi beveik penki tūkstančiai mažeikiškių.
Gamyklos atstovai neslepia, jog po mėnesio bedarbių gretas papildys dar kelios dešimtys įmonės darbuotojų. Atleidimo lapeliai anksčiau įteikti grupei remonto mechanikos cecho darbuotojų, dabar įspėjimus dėl atleidimo iš darbo gavo dar 60 remontininkų.
„Viskas vyksta dėl restruktūrizacijos, veikla yra optimizuojama ir darbuotojų skaičius yra mažinamas. Tai daroma sistemingai“, – „Santarvei“ teigė AB „Mažeikių nafta“ atstovas spaudai Jacekas Janas Komaras.
Skaičiuojama, jog per praėjusius metus darbuotojų įmonėje sumažėjo 250čia, šiais metais jų skaičių planuojama sumažinti dar dviem šimtais.
IŠ PADALINIŲ
KURIAMOS DUKTERINĖS
ĮMONĖS
Restruktūrizuojant AB „Mažeikių nafta“ įkurtos trys dukterinės įmonės, planams įkurti ketvirtąją nepritaria remonto mechanikos cecho darbuotojai. Jie nepareiškė noro pereiti dirbti į įsteigtą naują UAB „Remonto mechanikos centras“.
AB „Mažeikių nafta“ profesinės sąjungos tarybos pirmininkė Virginija Vilimienė „Santarvę“ informavo, jog į naująją dukterinę įmonę būtų sutikę pereiti tik ketvirtadalis cecho darbuotojų. Daugumai darbuotojų pasipriešinus, atlikti darbams darbdavys nusprendė samdyti rangovines organizacijas.
„Kai surandamos rangovinės organizacijos, tai darbuotojams iš karto įteikiami atleidimo lapeliai. Tiesiog šitaip ir bus nutraukiamos darbo sutartys“, – paaiškino V. Vilimienė ir priminė, kad pirmieji su permainomis nesutiko maitinimo cecho darbuotojai. Maistą įmonės darbuotojams iki šiol gamina rangovinė organizacija.
„Tos moterys, kurios dirbo gamykloje, sako, kad nesutikdamos pereiti į antrinę įmonę padarė didžiausią klaidą, nes dabar neranda darbo. Manėme, kad remontininkai pasimokys iš šio pavyzdžio“, – tvirtino profsąjungos tarybos pirmininkė.
RENKASI
KOMPENSACIJĄ,
NE DARBĄ
Darbuotojų atstovai tikina nesuprantą, kodėl žmonės, esant tokiai sunkiai ekonominei situacijai, nesutinka su darbdavio pasiūlymu pereiti į antrines įmones ir mieliau pasirenka išeitinę kompensaciją.
Besibaiminantys dėl permainų darbuotojai tvirtina, kad jų netenkina darbo sąlygos. Tuo tarpu profsąjunga tikina, kad išsiderėjo tokias pat socialines garantijas, kokios buvo iki šiol. Jos galiotų trejus metus.
„Ir atlyginimas lygiai toks pats, ir pareigos nesikeičia, ir darbo stažas įskaitomas, ir darbo vietos tos pačios, ir darbo rūbų spintelės tos pačios. Viskas tas pats. Yra moralinė skriauda, kad reikia išeiti iš „Mažeikių naftos“. Galbūt jie jaučia pažeminimą“, – komentavo dabartinę situaciją profsąjungos lyderė.
LAISVŲ DARBO
VIETŲ NESIŪLO
V. Vilimienė lyderė išreiškė nuogąstavimą, kad laisvų darbo vietų, į kurias gali būti perkelti atleidžiami iš darbo žmonės, kasdien mažėja. Šiuo metu keičiama ir logistikos tarnybos struktūra, mažinamas darbuotojų skaičius.
„Tikrai yra žmonėms bėda. Kurtų UAB, eitų ten, o dabar tiesiog bus mažinama darbuotojų. Ir pasiūlyti nėra ką gamykloje“, – pabrėžė profsąjungos atstovė.
Įmonės kolektyvinėje sutartyje numatyta, kad pirmumo teisę pasilikti darbe turi žmonės, kuriems iki pensijos liko penkeri metai, tie, kurie turi vaikų iki keturiolikos metų, ir kt. Vertinamas darbuotojo išsilavinimas, kvalifikacija, darbo patirtis ir tos srities žinios.
IŠEIDAMI
Į KITĄ ĮMONĘ
IŠMOKOS NEGAUNA
V. Vilimienė akcentavo, kad žmonės, nepatenkinti pasiūlymu dirbti dukterinėje įmonėje, darbo vietą „Mažeikių naftoje“ dažniausiai palieka savo noru. Priklausomai nuo stažo, jiems išmokama iki dvylikos vidutinių algų išeitinė kompensacija.
Sutikusieji pereiti dirbti į antrines įmones, kompensacijų negauna. Pašnekovė „Santarvei“ priminė, jog Darbo inspekcija dar pernai vasarą išaiškino, kad antrinė įmonė yra kitas darbdavys. Todėl prieš išeinant į ją dabartinė darbovietė turi sumokėti išeitines kompensacijas.
„Iš tikrųjų priklausytų kompensacija. Tačiau jei siūlomos lygiai tokios pačios sąlygos, tu išeitinių negauni. Tai yra susitarimo reikalas“, – patikslino profsąjungos tarybos pirmininkė.
BYLINĖJASI
DĖL GRĄŽINIMO DARBĄ
Nepatenkinti darbo sąlygomis „Mažeikių naftos“ darbuotojai kreipėsi ne tik į Darbo inspekciją. Jų skundai pasiekė ir teismus. Šiaulių apygardos teismo atstovas spaudai Vytautas Jončas „Santarvę“ informavo, jog šiemet yra gautos penkios bylos dėl buvusių „Mažeikių naftos“ darbuotojų atleidimo iš darbo pripažinimo neteisėtu, dėl grąžinimo į darbą, dėl vidutinio darbo užmokesčio priteisimo. Iš praėjusių metų yra perkeltos septynios bylos, susijusios su AB „Mažeikių nafta“ darbuotojų skundais.
V. Jončo teigimu, darbuotojų skundai nebūna be pagrindo.
„Pasitaiko pažeidimų ir atleidžiant iš darbo, ir dėl netenkinančio užmokesčio. Tikrai yra atvejų, kai bylas laimi tie, kurie kreipiasi“, – patikino teismo atstovas ir pridūrė, kad panašių skundų sulaukta ir iš kitų įmonių.
Jeigu teismas priima sprendimą darbuotojo naudai, įmonė turi pateisinti jo lūkesčius: grąžinti į darbą, sumokėti jam priklausantį užmokestį.
Nuotrauka Jono STRAZDAUSKO.: Kas mėnesį į darbą vienoje didžiausių šalies įmonių – „Mažeikių naftoje“ vyksta vis mažiau mažeikiškių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto