Bendrovės darbui ir miesto švarai kenkia… taisyklės

Mažiau nei pusė Mažeikių miesto individualių valdų savininkų yra pasirašę viešąsias komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo sutartis. UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“ vadovai teigia, kad jiems nerūpi, kur deda šiukšles didesnioji pusė individualių valdų savininkų – dirbama tik su tais, kurie patys ateina į įmonę ir sudaro naująją sutartį. Svarbiausia – laikytis taisyklių, o visa kita – ne jų rūpestis. NEPRIĖMĖ MOKESČIO
Į „Santarvę“ kreipėsi Austrijoje gyvenanti verslininkė Kristina Jasiūnaitė. Viešėdama pas savo senelį, aštuoniasdešimt septynerių metų mažeikiškį Jackų Butą, ji bandė vietoje jo sudaryti atliekų surinkimo sutartį su Komunaliniu ūkiu ir metams į priekį sumokėti už šiukšlių išvežimą.
„Pas senutį atvažiuoju kartą per metus ir visada tokius dalykus sutvarkau“, – paaiškino Kristina.
Tačiau „Mažeikių komunalinis ūkis“ nesutiko sudaryti sutarties su J. Butos anūke ir paimti iš jos pinigų. Įmonės darbuotoja patikino, kad taisyklės reikalaujančios, jog savininkas pats turi atvykti.
„Prašiau suprasti, kad seneliui – aštuoniasdešimt septyneri metai, jam nelengva iš Aušros gatvės nueiti į Komunalinį ūkį, o aš šiandien jau turiu išvažiuoti. Man buvo paaiškinta, kad jie vadovaujasi taisyklėmis. Klausiau, gal jie galėtų vadovautis žmogiškumu ir sveiku protu. Juk aš norėjau ne paimti pinigus, o juos įnešti. Išgirdau vėl tą patį atsakymą: „Negalima“, – piktinosi moteris.
Beje, tik atvažiavusi į Komunalinį ūkį, K. Jasiūnaitė sužinojo, kad dėl pasikeitusių komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo taisyklių bei kainos nebegalioja senoji sutartis. Nors Savivaldybės taryba tuos pakeitimus priėmė dar praėjusių metų pabaigoje, apie tai nieko nežinojo nei J. Buta, nei jo kaimynai.
„Kartu su manimi važiavo ir senučio kaimynė, norėjusi išsiaiškinti, kodėl Komunalinis ūkis nebeišveža šiukšlių, nors už tai yra sumokėta. Įmonėje jai buvo pasakyta, kad iš tikrųjų jos sąskaitoje dar yra likę apie dvidešimt litų, tačiau šiukšlių neveža todėl, kad nėra sudaryta nauja sutartis. Esą priimtas naujas įstatymas, todėl senosios sutartys nebegalioja. Tačiau jeigu įstatymas yra pakeistas, reikia, kad žmonės apie tai sužinotų. Būtina eiti pas juos į namus ir pranešti. Mums buvo pasakyta, kad kažkas vaikščiojo. Paprašiau parodyti dokumentus, kuriuose būtų nurodyta, kada buvo, gal paliko kokį lapelį. Tačiau jokių dokumentų jie man nerodė“, – pasakojo K. Jasiūnaitė.

TERŠIAMA GAMTA – SAVIVALDYBĖS RŪPESTIS?
J. Butos anūkė negalėjo suprasti, kodėl Komunalinis ūkis taip atsainiai elgiasi su savo klientais. Pasak jos, užsienyje taip pat keičiasi įstatymai, tačiau dėl to negali nukentėti vartotojas, tuo labiau jeigu už paslaugą jis iš anksto yra sumokėjęs.
„Suinteresuotos įmonės darbuotojai važiuos tol, kol sutartis bus pasirašyta. Tokia jų pareiga. Nesuprantu, kodėl čia taip nevertinamas klientas ir taip nežmoniškai elgiamasi su senais žmonėmis“, – stebėjosi Austrijos pilietė.
K. Jasiūnaitės bandymas apeliuoti į tai, kad dėl nelankstaus Komunalinio ūkio darbo yra teršiama gamta, taip pat baigėsi nesėkme.
„Darbuotoja pareiškė, kad pamiškėse suversti šiukšlių kalnai yra Savivaldybės rūpestis. Man keista, kad įmonė, kuri turėtų rūpintis miesto švara, taip kratosi atsakomybės. Klausiau, ar yra baudžiami tie, kurie sutarčių nepasirašo. Pasirodo, kad kol kas nė vienas nėra nubaustas. Kaip taip gali būti? Šiais laikais visi žmonės turi šiukšlių. Vieni mažiau, kiti daugiau, tačiau turi visi. Tai kur jas deda, jeigu nesudaro sutarčių su vežėjais? Teršia gamtą? Kodėl nesusimąstoma, kad, sunaikinę gamtą, jos nenusipirksime?“ – klausė moteris.
Kristina stebėjosi, kad Mažeikiuose visoms individualioms valdoms yra nustatytos vienodo dydžio šiukšlių normos – visiškai neatsižvelgiama į tai, kiek žmonių toje valdoje gyvena.
„Pavyzdžiui, Austrijoje yra skirtingų dydžių konteineriai. Jų tūris priklauso nuo name gyvenančių žmonių skaičiaus. Konteineriai išvežami tik tada, kai savininkas ant jo užklijuoja specialų lipduką“, – pasakojo moteris.

LAUKIA GYVENTOJŲ AKTYVUMO
UAB „Mažeikių komunalinis ūkis“ direktoriaus pavaduotojas Kęstutis Cidzikas „Santarvei“ teigė, kad įmonės darbuotoja pasielgė teisingai, nesudariusi sutarties su J. Butos anūke – pasirašyti dokumentą gali tik valdos savininkas. Ir pinigų negalėjusi priimti, nes pirmiausia reikia pasirašyti sutartį.
„Žinoma, buvo galima duoti parvežti tą sutartį seneliui, kad pasirašytų. Čia jokios problemos nėra“, – teigė direktoriaus pavaduotojas, tačiau negalėjo paaiškinti, kodėl taip nebuvo padaryta.
K. Cidziko nuomone, gyventojai žinoję apie atliekų tvarkymo taisyklių pasikeitimą – visa reikalinga informacija pateikiama įmonės interneto svetainėje. Be to, tris mėnesius Komunalinis ūkis samdė 5 darbuotojus, kurie privalėjo vaikščioti pas gyventojus į namus ir raginti sudaryti sutartis.
„Negaliu pasakyti, ar agentai buvo pas tą Butą, ar ne. Žmonės dirbo tris mėnesius, kiekvienas turėjo savo kvartalą ir kiekvieną dieną privalėjo pateikti ataskaitas. Tris mėnesius buvome aktyvūs, o dabar laukiame pačių gyventojų aktyvumo. Mes neturime kovoti su tais, kurie nesudarinėja sutarčių, dirbame su tais, kurie geranoriškai, savo valia ateina ir pasirašo sutartis“, – kalbėjo K. Cidzikas.
Direktoriaus pavaduotojas tikino, kad šiemet Komunalinis ūkis yra sudaręs kur kas daugiau sutarčių su individualių valdų savininkais, nei iki šiol būdavo.
„Tačiau tai nereiškia, kad visi senieji klientai sutiko su naujomis sąlygomis. Žmonės nenorėjo sutikti, kad turi išvežti nurodytą minimalų atliekų kiekį. Be to, išaugo šiukšlių išvežimo kaina“, – sakė K. Cidzikas.
Mūsų miesto individualių namų savininkai kas mėnesį už šiukšlių išvežimą turi mokėti 6,12 Lt. Per metus savininkas turi išvežti ne mažiau kaip 3,9 kubinio metro komunalinių atliekų.

SVARBIAUSIA – TAISYKLĖS
Iki trečiadienio Komunalinis ūkis buvo sudaręs 1235 sutartis su Mažeikių miesto individualių valdų savininkais. Praėjusiais metais tuo pačiu metu buvo sudarytos 1557 sutartys.
Savivaldybės duomenimis, mūsų mieste individualiuose namuose gyvena beveik 12 tūkst. gyventojų. Individualių valdų savininkų yra apie 3 tūkstančiai.
Savivaldybės Vietinio ūkio vedėjas Alfonsas Žiulpa „Santarvei“ prisipažino iki šiol nežinąs, kiek Komunalinis ūkis yra sudaręs atliekų tvarkymo sutarčių – įmonės vadovai nesiteikia pateikti ataskaitų.
„Domėjausi, kokie ten pas juos reikalai. Man pasakė, kad sutartys pasirašomos stebėtinai intensyviai ir yra laukiama labai gerų rezultatų. Esą agentai savo darbą puikiai padarė. Tačiau kažkodėl iki šiol duomenų nepateikia“, – kalbėjo vedėjas.
A. Žiulpos nenustebino K. Jasiūnaitės papasakota istorija. Pasak jo, Komunalinio ūkio vadovams yra būdinga „žodis žodin“ laikytis taisyklių.
„Jiems iš tikrųjų reikėtų labiau pagalvoti apie lankstumą, žmoniškumą. Daug nusiskundimų buvo iš sodų bendrijų. Prašėme, kad žmonėms paliktų tuos konteinerius, nes yra rengiamos naujos taisyklės. Tačiau jie griežtai pasakė „ne“, nes taisyklėse to nėra parašyta. Tada mes taip pat griežtai parengėme Tarybos sprendimą“, – pasakojo A. Žiulpa.
Paskutiniame Savivaldybės tarybos posėdyje buvo pakeistos atliekų tvarkymo taisyklės. Dabar jose nurodoma, kad komunalinėms atliekoms surinkti iš sodų ir garažų bendrijų naudojami didelės talpos (2–8 kub. m) konteineriai. Jie naudojami kaip kolektyviniai konteineriai. Komunalinėms atliekoms surinkti iš garažų bendrijų gali būti naudojami ir keturračiai plastikiniai ar metaliniai 1100 litrų talpos konteineriai. Sodininkų bendrijoms pageidaujant, operatorius privalo suteikti individualius atliekų surinkimo konteinerius, jei sodininkų bendrijos nariai sutinka naudotis rajono atliekų tvarkymo sistema kaip tos vietovės individualių namų valdų savininkai.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.
Mažeikiškis J. Buta (nuotraukoje) ir jo anūkė, gyvenanti Austrijoje, negalėjo suprasti, kodėl Komunalinis ūkis
taip atsainiai elgiasi su savo klientais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto