Dailininko A. Dargio atminimas pagerbtas konferencijoje

Viktoras Liutkus ir Asta Milėškienė konferencijos dalyviams turėjo ir klausimų. Autorės nuotr.

„Atvėręs langą į pasaulį“ – taip pavadinta ketvirtadienį Mažeikiuose vykusi respublikinė metodinė-praktinė konferencija, skirta kraštiečiui dailininkui Alfonsui Dargiui atminti.
Renginyje dalyvavo ne tik įvairių mokyklų mokiniai bei mokytojai, bet ir dailininko giminės.

Išeivijos dailininko Alfonso Dargio atminimas pagerbtas konferencijoje.

Vyko kūrybinės dirbtuvės

Idėja surengti konferenciją ir taip pagerbti 1909 metais Reivyčių kaime gimusio dailininko A. Dargio atminimą kilo Mažeikių rajono dailės mokytojų metodinio būrelio nariams. Dailės mokytojų iniciatyvą palaikė ir kitos Mažeikiuose veikiančios švietimo bei kultūros įstaigos.
Rytą konferencijos dalyviai – mažeikiškiai įvairių mokyklų dailės mokytojai bei mokiniai ir delegacijos iš Šiaulių, Kuršėnų, Kelmės, Skuodo, rinkosi muziejuje.
Kūrybinėse dirbtuvėse mokiniai, susipažinę su A. Dargio tapybos darbais, įkvėpti jo kūrybos impulsų, dvi valandas praleido kurdami įvairaus pobūdžio darbus.

Perdavė vadovavimą

Vidurdienį moksleiviai bei jų mokytojai persikėlė į Vytauto Klovos muzikos mokyklą klausytis pranešimų.
Konferenciją pradėję Mažeikių rajono dailės mokytojų metodinio būrelio nariai pagerbė ilgametį būrelio pirmininką Aleksandrą Novaką. Vadovavimas būreliui buvo perduotas naujai pirmininkei – Merkelio Račkausko dailės ir technologijų mokytojai Astai Milėškienei.
„Mes, mokytojai, kaip ir mūsų mokiniai, kuriame, veikiame, dalyvaujame metodinio būrelio veikloje. Šiandien norime A. Novakui padėkoti už kelią, kuriuo jis mus vedė. Už pagalbą, kurią jis mums siūlė ir suteikė“, – sakė konferenciją vedusi naujoji metodinio būrelio pirmininkė.

Apžvelgė kūrybą

Konferencijoje pranešimą skaičiusiam dailėtyrininkui Viktorui Liutkui su dailininku A. Dargiu teko bendrauti asmeniškai.
„Mes pradėjome susirašinėti gal 1989 metais. Jis rašydavo ilgiausius laiškus, pridėdavo įvairių iškarpų. Iš tiesų jis, kaip ir dauguma išeivių lietuvių inteligentų, buvo labai pedantiškas, niekada nepamiršdavo pasveikinti su Naujaisiais metais“, – prisiminimais pasidalijo dailėtyrininkas ir pažadėjo Mažeikių muziejui perduoti A. Dargio jam rašytus laiškus.
Dailėtyrininkas savo pranešime apžvelgė ir dalyviams pristatė A. Dargio kūrybos bruožus, lygino mūsų kraštiečio bei kitų garsių pasaulio dailininkų kūrybos tendencijas. Taip pat kalbėjo ir apie jo biografijos faktus.
Dailėtyrininko teigimu, labai svarbu tai, kad būtent mažeikiškiai kraštiečiai populiarina pasaulyje garsaus kraštiečio kūrybinį palikimą.

Visa ko pamatas – tėviškė

Muziejininko Vytauto Ramanausko teigimu, A. Dargis priklausė kūrėjų kartai, turėjusiai pamatus po kojomis. O tie pamatai jam buvo tėviškė, gimtinė.
„Dabar žmonėms galbūt jau ir sunkiau suprasti, nes gyvename ten, kur gauname darbą, važinėjamės ir prie vienos vietos neprisirišame. A. Dargio asmeninė tragedija buvo ta, kad jis turėjo palikti gimtinę ir išvažiuoti į užsienį. Jis buvo žmogus iš kaimo, bet labai inteligentiškas, aristokratiškas, tad visa ko pradžia ir pabaiga jam buvo tėviškė“, – kalbėjo muziejininkas.

Muziejuje vyko moksleivių kūrybinės dirbtuvės. Autorės nuotr.

Pristatė įdomiausius faktus

A. Dargis mokėsi Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje. Šios gimnazijos biologijos mokytojas, kraštotyrininkas Algirdas Vilkas savo pranešime apžvelgė įdomiausius faktus apie tai, kaip būsimajam dailininkui sekėsi mokykloje.
Pedagogas pristatė autentišką medžiagą, parengtą pagal archyvuose surastus dokumentus.
„Iš tikrųjų A. Dargio pavardė buvo Dargevičius. Tik vėliau jis pavardę pasikeitė. O štai čia yra pirmos klasės gimnazistų sąrašas. Jame – 52 mokiniai, tarp kurių – ir būsimasis dailininkas. Iš šio dokumento matosi, kad už mokslą anuomet reikėjo mokėti. A. Dargio tėvai kas pusmetį už sūnaus mokslą mokėjo po 25 litus“, – įdomiausius faktus vardijo mokytojas.
Simboliška tai, kad mokykloje A. Dargiui nelabai sekėsi vokiečių kalba, o jį likimas nuvedė būtent į Vokietiją.
Lietuvių kalbos mokytoja Laima Skabickienė savo pranešime į A. Dargio kūrybą pažvelgė pro Alfonso Nykos-Niliūno vaizdinių sąsajas.
Pranešimus skaitė dailės mokytoja iš Skuodo Audrona Žutinė bei įvairių rajono mokyklų mokiniai ir svečiai iš kitų miestų.

Nida PUKELIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto