Danijos ambasadorius išgirdo ir mažeikiškių nuomonę

Seimo valdybos sudarytos darbo grupės problemoms spręsti vadovas Jonas Stanevičius į susitikimą su Danijos ambasadoriumi Lietuvoje Jorgen Molde pakvietė ir mažeikiškį Antaną Naujoką. Naujasis ambasadorius buvo supažindintas su danų kiaulių kompleksų keliamomis problemomis, apsikeista nuomonėmis, tartasi dėl tolesnio dialogo.

MAŽEIKIŠKIŲ PATIRTIS – NAUDINGA
Tokio susitikimo iniciatorius buvo pats ambasadorius. Dar anksčiau dėl danų kiaulių ūkio plėtros jis lankėsi pas Seimo pirmininkę Ireną Degutienę. Parlamento vadovė informavo apie darbo grupę, kuri sudaryta stambių gyvulininkystės ir paukštininkystės ūkių keliamoms problemoms spręsti, ir pasiūlė susitikti su jos vadovu.
J. Stanevičius „Santarvei“ yra sakęs, kad darbo grupei savo patarimais, siūlymais padeda didelę patirtį šioje srityje turintys mažeikiškiai. Neatsitiktinai į susitikimą su Danijos ambasadoriumi jis pasikvietė ir A. Naujoką, kuris atstovavo rajono Savivaldybei teismuose su danų kapitalo įmone „Bugenių agro“.
Kaip jau esame rašę, bendruomenės ir Savivaldybės bendromis pastangomis Bugenių kiaulių komplekso plėtrą pavyko sustabdyti.

REIKALAVIMAI VIENODI
Susitikimas su ambasadoriumi, kuriame, be J. Stanevičiaus ir A. Naujoko, dalyvavo ir Seimo pirmininko patarėjas, truko pusantros valandos. Jame neišvengta ir aštrių pasisakymų, replikų.
„Negalėjome sutikti su neteisingais ambasadoriaus teiginiais. Esą čia žlugdomas danų verslas, nes sąlygos kiaulių kompleksams griežtesnės negu Danijoje. Nes tai yra netiesa. Ambasadorius situaciją vertino per danų verslininkų suformuotą prizmę“, – pastebėjo A. Naujokas.
Ambasadoriui buvo akcentuota, kad tiek danų kapitalo, tiek lietuviškoms įmonėms galioja tie patys įstatymai.
Ir vieni, ir kiti jiems nusižengia. Net 26 kompleksai, kuriuose per metus užauginama 12 tūkstančių kiaulių, gamtosaugine prasme veikia neteisėtai.

NETRŪKO GINČŲ
Anot A. Naujoko, ambasadorius pareiškė ir daugiau teisybės neatitinkančių dalykų. Pavyzdžiui, kad Lietuva apsirūpina tik 50 proc. savos kiaulienos.
„Jei įvertintume importo ir eksporto balansą, eksportas persveria. Be to, danų užaugintos kiaulienos lietuviai beveik nevalgo, ji išvežama į Rusiją“, – atrėmė tokius teiginius susitikimo dalyviai.
Akcentuota, kad Žemės ūkio ministerija kaip prioritetą išskiria šeimos ūkius, o ne gigantiškus kompleksus, kuriuose kiaulės auginamos „prisotintos“ antibiotikų, o gal ir hormonų. Apie tai jau diskutuojama ir Europos Parlamente.
Darbo grupės vadovas J. Stanevičius sukritikavo ambasadoriaus pasigyrimą, kad danai Lietuvai atnešė investicijų, naujas technologijas. Anot jo, verslininkai, auginantys kiaules, įsigijo buvusius kiaulių kompleksus ir juos atgaivino su minimaliausiomis sąnaudomis. Aplinkosaugos priemonėms dėmesio skiriama mažai.

TURI GERBTI MŪSŲ ŽMONES
Susitikimo dalyviams nusistebėjimą sukėlė Danijos ambasadoriaus teiginys, kad jų šalies verslininkai, Lietuvoje kuriantys verslą, puikiai sutaria su vietos bendruomenėmis, yra populiarūs.
„Teko atsakyti, kad taip, bet ne gerąja prasme. Apie tokius verslininkus, kur yra dideli kiaulių kompleksai, kalbama beveik kasdien. Pasakiau, kad dialogas teismuose nėra pats geriausias dialogo būdas. Mus į teismą padavė jų verslininkas ir po teismus tampė šitiek metų“, – ambasadoriui mažeikiškių patirtį priminė A. Naujokas.
Seimo pirmininko padėjėjas prisiminė parlamento vadovės Irenos Degutienės apsilankymą Pasvalio rajone, Meškalaukyje. Komplekso savininkas danas, nepatenkintas aštria diskusija, atsistojo, trenkė durimis ir išėjo. Esą kai tokia nepagarba demonstruojama valdžios atstovams, tai jos nėra ir eiliniams piliečiams.
„Švelnia forma buvo daromas spaudimas sudaryti sąlygas kiaulių plėtrai pagal danų taisykles. Tačiau problemų nekiltų, jeigu būtų gerbiami Lietuvos žmonės, žemė ir įstatymai. Vis dėlto susitikimas baigėsi gana taikiai. Buvo nutarta dialogą tęsti“, – apibendrino susitikimą jame dalyvavęs rajono savivaldos atstovas A. Naujokas.
Nuotr. iš redakcijos archyvo.: A. Naujokas teigė, kad Lietuvoje visoms įmonėms, nepriklausomai nuo kapitalo kilmės, galioja tie patys įstatymai – tai akcentuota ir Danijos ambasadoriui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto