Dukrą prievartavusiam ir pardavinėjusiam mažeikiškiui – dvylika metų kalėjimo

Lietuvą krečiant galimam pedofilijos skandalui, nuteistas savo dukrą tvirkinęs, žaginęs ir prostitucija užsiimti vertęs mažeikiškis.
Anot psichologų, prievartos pėdsakai ją patyrusio vaiko sąmonėje pasilieka visam gyvenimui.


12 METŲ KALĖJIMO
Šiaulių apygardos teismo atstovas spaudai Vytautas Jončas „Santarvei“ patvirtino, kad keturiasdešimt dvejų metų Steponui S. teismas skyrė dvylikos metų bausmę.
Už vagystes keturiskart teistas vyras dukterį pradėjo tvirkinti, kai jai buvo dvylika metų. Savo gyvenamajame name jis mergaitę skriaudė dvejus metus. Prievartautojas paauglei grūmojo niekam neprasitarti, grasino susidorojimu.
Po trejų metų tvirkinimo, tėvas ją pradėjo žaginti, dar po metų sumanė iš šešiolikmetės dukros pasipelnyti.
Prievartautojas rašė SMS žinutes į vietinės televizijos laidas, kuriose skelbė, kad mergina dosniai atsilygins už suteiktą materialinę paramą.
Byloje liudijo keturi su mergina lytiškai santykiavę subrendę vyriškiai. Kiek dar jų būta – nenustatyta. Tėvas už pasinaudojimą dukra imdavo nuo 100 iki 200 litų.
Šiuo metu jau pilnametę merginą nuo tėvo prievartos išgelbėjo vienas iš klientų. Sužinojęs, kad merginą prostitucija užsiimti verčia jos pačios tėvas, jis paskatino nepilnametę kreiptis į vaiko teisių apsaugos skyrių.
ATĖJO PATI
Nuo pradinės informacijos vaiko teisių apsaugos ir teisėsaugos institucijoms iki teismo nuosprendžio praėjo lygiai metai.
Savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyriausiasis specialistas Vladas Narmontas prisiminė, kad į jų tarnybą praėjusių metų rugsėjį pagalbos prašytis atėjo pati mergina.
„Kiek turėjo mergina būti įvaryta į kampą, kad pati atėjo ieškoti pagalbos? Sunkiuoju periodu stengėmės suteikti įvairiapusę pagalbą. Jos reikėjo ne tik mergaitei, bet ir mamai,“ – apie kompleksinę pagalbą šeimai kalbėjo vyr. specialistas.
Kol vyko tyrimas, pačios prievartautos merginos pageidavimu, ji buvo apgyvendinta pas giminaičius. Šiuo metu ji vėl grįžusi į šeimą.
PRIEVARTAUDAMI
„MOKO“
GYVENIMO
Bylą išnagrinėjęs teismas nustatė, kad išnaudotos mergaitės sveikatai padaryta žala. Steponą S. teismas įpareigojo savo prievartautai dukrai atlyginti neturtinę žalą – 50 tūkst. litų, perpus mažesnę sumą priteisė motinai.
Tačiau psichologai teigia, kad tokių patyrimų pinigai neužglaistys.
Pedagoginės psichologinės tarnybos direktorė Salvinija Lukšienė apgailestavo, kad tokių istorijų rajone ne viena ir ne dvi. Tokiais atvejais psichologams tenka užduotis vaikams iš naujo sudėlioti gyvenimo sampratą.
„Didžioji dalis prievartautojų vaikams teigia, kad tai, kaip jie elgiasi, yra norma, kad kiekvienas tėvas taip elgiasi su savo vaiku. Vaikas tada mano: jei su manim taip elgiasi, tai mano draugės tėtis taip pat elgiasi su mano drauge. Jiems tai pasidaro norma: tėvai taip elgiasi, norėdami parodyti tikrąjį gyvenimą,“ – apie sujauktą vaikų gyvenimą po seksualinio išnaudojimo kalbėjo S. Lukšienė.
Psichologė patikino, kad dažniausiai mažamečius vaikus išnaudoja patėviai, rečiau – tėvai.
BIJO GRASINIMŲ
Kodėl vaikai tyli? Iškrypėliai dažniausiai savo aukoms grasina: jei pasakysi mamai, kentės mama, šeima išsiskirs.
„Kaltė permetama vaikui. Jei visgi mama sužino ir šeima išsiskiria, vaikas dažniausiai nešiojasi tą kaltę. Ir reikia specialistų pagalbos, kad tą kaltę nuimtų ir įrodytų, jog suaugusysis irgi gali elgtis netinkamai,“ – „Santarvei“ sakė tarnybos vadovė.
Anot psichologės, seksualiai išnaudotus vaikus dažnai lydi košmarai, chroniška depresija, nerimas, jiems sunku užmegzti ir palaikyti intymius santykius, turi seksualinių sutrikimų, dažnai jaučia menkavertiškumą. Prievartautos merginos dažnai bjaurisi moterimis, įskaitant ir save, bijo vyrų.
PAGALBOS
ATSISAKO
Paklausta, iš kur sužino apie seksualinės prievartos atvejus, S. Lukšienė patikino – pagalbos kreipiasi ne artimieji, apie skaudžias nelaimes ji sužino teismo proceso metu, iš spaudos.
„Dažnai šeimos tiesiog atsiriboja ir stengiasi pačios su ta problema susitvarkyti. Buvo, tai buvo, užmiršta, ir viskas. Bet užmiršti neįmanoma, problemos niekur nedingsta,“ – dar kartą pabrėžė psichologė.
Ji prisiminė atvejį, kai buvo seksualiai išnaudotas pradinukas, tačiau šeima nesutiko priimti siūlomos pagalbos.
„Siūlėme pagalbą, bet vengė apie tai kalbėti ir sakė – susitvarkysime,“ – dažną tėvų atsakymą citavo S. Lukšienė.
Tada psichologai ieškojo būdų padėti per mokyklą, vaikams vežė lankstinukų su informacija, kaip atpažinti netinkamą suaugusiojo elgesį, kur kreiptis, ką sakyti.
Kartais tėvai, bijodami viešumo, visuomenės pasmerkimo, pagalbos važiuoja ieškoti į tolimesnius miestus.
PER DVEJUS METUS –
TRYS ATVEJAI
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vyr. specialistas V. Narmontas prisiminė, kad prieš dešimt metų viena dukra laukėsi savo tėvo vaiko. Tuo metu, kai specialistai pradėjo domėtis šia problema, vyriškis, neatlaikęs įtampos, nusižudė.
Prieš keletą metų vienoje iš rajono kaimiškųjų seniūnijų nuskambėjo skaudi istorija, kai pusamžis tėvas tvirkino savo mažametes pametinukes dukteris. Prieš trejus metus Mažeikių mieste išprievartauti du berniukai.
Mažeikių policijos komisariato duomenimis, per pastaruosius dvejus metus buvo pradėti trys ikiteisminiai tyrimai dėl mažamečių asmenų tvirkinimo.
Nuotraukos iš redakcijos archyvo.: Ne visi artimieji, sužinoję apie tėvo prievartaujamą mažametį, kreipiasi pagalbos. Dažnai bijoma viešumo ir visuomenės pasmerkimo.

PAGALBOS TELEFONAI
„Jaunimo linija“ – 8 800 28 888
Darbo laikas: 16.00–07.00 kasdien, savaitgaliais visą parą
www.jaunimolinija.lt

„Vaikų linija“ – 8 800 11 111
Darbo laikas: 11.00–21.00 kasdien
www.vaikulinija.lt

„Vilties linija“ – 8 800 60 700
Darbo laikas: visą parą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto