Egzaminai – psichologinis išbandymas ir vaikams, ir tėvams

Vaikams reikėtų priminti, kad nepamirštų daryti pertraukėles, nes ilsėdamosi smegenys apdoroja tai, kas išmokta. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Prasidėjus egzaminų sesijai tiek mokiniai, tiek studentai patiria aibę nekasdieniškų emocijų. Atsiranda nemažai baimių, jaudulio, išgyvenimų: kaip išlaikyti egzaminus, pasirodyti kuo geriau, neapvilti savo artimųjų.

Psichologų teigimu, šiuo laikotarpiu ne vienas patiria stresą, kurio galima išvengti arba jį suvaldyti. Psichologai pateikia nemažai įvairiausių patarimų, kaip elgtis egzaminų sesijų metu.


Kiekvieno stresas skirtingas

Mažeikių pedagoginės psichologinės tarnybos vadovė Salvinija Lukšienė sako, kad egzaminai, įskaitos, įvairūs patikrinimai, kontroliniai darbai šiandien – dar vienas neišvengiamas dalykas, kurį reikia tiesiog išgyventi.
Turbūt visi žmonės prieš kokį nors svarbų įvykį išgyvena ir tai yra normalu.
„Kiekvieno asmens streso slenkstis yra skirtingas, tačiau vienintelis bendras dalykas, kuris yra tikras – tai nemalonus pojūtis, kurį patiriame, nes žinome, kuo rizikuojame: nepateisinsime savo lūkesčių, nuvilsime artimuosius, kurių norai dažnai būna labai nežemiški, neįstosime į norimą specialybę ir panašiai“, – kalbėjo psichologė.


Stresui numalšinti – saviįtaiga 

S. Lukšienė pastebi, jog nėra vienintelio būdo, kaip valdyti stresą, todėl kiekvienas pasirenka sau tinkamiausią. Vieni propaguoja kvėpavimo pratimus, kiti – miego pertraukėles, dar kiti – maistą. Fiziškai aktyvesni mėgsta išsikrauti aktyviai sportuodami. 
Tinkamas būdas stresui įveikti – pokalbis su priimtinais draugais, artimaisiais, specialistais. „Kalbėjimas apie tą patį ir nuolatos – veiksmingiausias iškrovos būdas, nes taip iškalbi nerimą ir nuogąstavimus, o ne grauži nagus vienas namuose“, – tikino pašnekovė.
Dar vienas iš būdų stresui malšinti – saviįtaiga, autosugestija: tai procesas, kai asmuo, treniruodamas ir veikdamas pasąmonę, siekia įteigti sau tam tikrus teiginius, mintis, tam, kad šie įsitvirtintų pasąmonėje ir po to nesąmoningai veiktų žmogaus sąmonę. Galima sakyti sau: ,,Aš galiu kontroliuoti situaciją ir tai tik tam tikras gyvenimo etapas, kuris kažkada baigsis ir aš turiu tik susikoncentruoti“.
Nusiraminti galima ir negatyvius teiginius pakeitus į pozityvius, pvz. – „Aš tikiu savo sėkme egzamino metu “.


Tik  teigiamos emocijos

Streso intensyvumui įtakos turi situacijos kontrolės laipsnis, suvokta galimybė rasti išeitį. Kai randama išeitis iš situacijos, įtampa silpnėja. Todėl reikia su vaikais kalbėti, kas bus, jei egzaminus pavyks išlaikyti vienokiais pažymiais, ir kas bus, jei nepavyks gauti tokių rezultatų, kokių tikimasi. Situacijos aiškumas mažiną įtampą ir sukelia ramybės pojūtį. 
Svarbiausia, nepanikuoti ir savo vaikų neužkrėsti baimės virusu. Reikėtų atsiminti, kad neadekvačios jūsų reakcijos dar stipriau iškreips esamą nekasdieninę situaciją.
Svarbu duoti žinią savo vaikui, kad jį palaikote ir suprantate jo norą teigiamai išlaikyti egzaminus.
„Svarbūs teigiami komentarai, žodinis palaikymas, pastiprinimas. Būtina pasakyti savo vaikui: egzamino sėkmė nėra asmenybės įvertinimas, įvertinamos žinios ir gebėjimai. Net jei pažymys ir bus ne toks, kokio tikėjotės – tai galimybė permąstyti, ką daryti toliau. Emocinė parama tikrai padeda“, – įsitikinusi S. Lukšienė.
O svarbiausia tėvų sąlyga egzaminų sesijos metu, pasak psichologės, – buvimas šalia savo vaiko, kai jis kreipiasi pagalbos. Svarbiausia – santykis, palaikymas, kuris turi daug didesnę galią už raminamuosius ir stimuliuojamuosius gėrimus.


Išlikti  ramiems

Kad atėjus egzaminų metui su dideliu nerimu susiduriama namuose, pritaria ir Merkelio Račkausko gimnazijos psichologė Jūratė Pivariūnienė. 
„Rodos, ima nerimauti ne tik laikysiantieji egzaminą, bet ir visi aplinkui. Kaip sukurti namuose tokiu metu kuo ramesnę aplinką – pats didžiausias iššūkis. Visų pirma tėvai turėtų prisiminti, kad egzaminą laiko ne jie, bet jų vaikas. Jokiu būdu vaiko negalima gąsdinti ir numatyti blogų pasekmių: nuo to nerimas tik didės“, – pataria psichologė.
Jei kas nesiseka, tėvams namuose nereikėtų dramatizuoti situacijos, o būtina išlikti ramiems. Daugiau dėmesio reikėtų skirti vaiko pasiruošimui egzaminams, o ne jų rezultatams.
„Džiaukitės tuo, ko vaikas pasiekė, o jei rezultatai jūsų nedžiugina, pagalvokite apie ateities alternatyvas. Apie savo nerimą daugiau kalbėkite su sutuoktiniu, draugais, bendradarbiais, bet ne su vaiku. Padrąsinkite save ir vaiką, suteikite vilties“, – rekomendavo J. Pivariūnienė.


„Pelėdžiukų“ – nebarti

Didelę reikšmę namuose turi švara, tvarka ir grynas oras: tai gerina darbingumą. Psichologai yra nustatę, kad sukaupti dėmesį, geriau įsiminti mokomąją medžiagą padeda raudona spalva, tad reikėtų pasistengti, kad kambaryje būtų bent keletas detalių su šia spalva: tai gali būti gėlių vazonėlis ar vaza, geriamasis puodelis. Beje, mokymosi metu vanduo yra būtinas: jo trūkumas paveikia ir psichinius procesus – akivaizdžiai nusilpsta gebėjimas mąstyti ir susikaupti, todėl mokymosi patalpoje turėtų būti indas su vandeniu. 
Taip pat vaikams reikėtų priminti, kad nepamirštų daryti pertraukėles, nes ilsėdamosi smegenys apdoroja tai, kas išmokta.
J. Pivariūnienė nepataria barti vaikų, jei mokosi iki vėlumos ir net tuomet, kai jau, atrodo, laikas eiti miegoti: tai ypač būdinga vadinamiesiems „pelėdžiukams“, nes jie aktyvesni ir darbingesni jaučiasi vakare. Kiekvienas turime savo vidinį, vadinamąjį biologinį ritmą, o dirbant tuo pačiu ritmu pasiekiama geriausių rezultatų. Tas, kuris prieš miegą dar šiek tiek pasimoko, išsaugo 56 procentus žinių.


Svarbu tinkamai maitintis

Jei norite padėti vaikams prieš egzaminus, J. Pivariūnienė rekomenduoja pasirūpinti visaverte jų mityba. Tai egzaminų sesijos metu itin svarbu. Smegenims būtini B grupės vitaminai. Jų gausu kepenyse, ruduosiuose ryžiuose, miežiuose. Taip pat reikia vartoti sudėtinguosius angliavandenius: vaisius, daržoves, sėklas, riešutus ir neskaldytus grūdus, makaronus iš rupių miltų ir sorų.  Smegenų pajėgumą per labai trumpą laiką net 25 procentais padidina lecitino sudedamoji dalis cholinas. Jo yra daugelyje maisto produktų, ypač kiaušiniuose, žuvyje, kviečiuose. 
Organizmui reikalingo vandens nekeiskite kava, arbata ir gėrimais, turinčiais kofeino: tai gali sukelti dirglumą ir nerimą.
Jei neturite galimybių nuosekliai pasirūpinti tinkama egzaminuojamojo mityba, tai kas rytą duokite keletą riešutų ar javainį – presuotų avižų batonėlį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto