Garsiausias Mažeikių fotografas gimnazijos steigėjus įamžino vinjetėje

Ilgus metus vinjetė kabėjo garbingiausioje mokyklos vietoje, o dabar laikoma Merkelio Račkausko gimnazijos muziejaus ekspozicijoje. Nuotrauka iš gimnazijos archyvo

Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos muziejuje saugoma vinjetė, kurioje įamžinti Mažeikių gimnazijos steigėjai. Tai bene seniausias muziejaus eksponatas, išlikęs iki šių dienų. Jam – 90 metų.

Kabėjo garbingiausioje vietoje

Apie Mažeikių gimnazijos steigėjų vinjetę informaciją rinko ir viską užrašė kraštotyrininkas Algirdas Vilkas.
Surinkti duomenys byloja, kad 1928-ųjų metų kovo 6-ąją gimnazijos pedagogų taryba, įvertindama pirmojo gimnazijos direktoriaus Merkelio Račkausko ir pirmojo tėvų komiteto nuopelnus, įkuriant gimnaziją, nutarė padaryti ir iškabinti nuotraukų vinjetę.
Ilgus metus ji kabėjo garbingiausioje mokyklos vietoje, o dabar laikoma gimnazijos muziejaus ekspozicijoje.

Informacijos stoka

Šios vinjetės autorius – fotografas Girša (Hirša) Gurvičius. Joje yra užrašas: „Mažeikių gimnazijos steigėjai, 1923 metai“.
Centrinėje vinjetės dalyje yra įdėtos šešios nuotraukos, kuriose įamžinti šie žmonės: Pranas Kumpikevičius, Antanas Osteika, Stanislovas Liutkus, Vincentas Molis ir Julijona Širvinskienė, didesnė nuotrauka centre – Merkelio Račkausko.
Vinjetės apačioje kairėje yra įdėtos pirmojo mokyklos pastato, o dešinėje – „centrinių rūmų“ nuotraukos.
Mažeikių muziejaus vyriausiasis muziejininkas Vytautas Ramanauskas „Santarvei“ sakė, kad iš tiesų apie vinjetę „Mažeikių gimnazijos steigėjai“ informacijos nėra daug. Tik pavardės ir vardai joje įamžintų žmonių. Jis sakė šiek tiek daugiau žinantis tik apie Praną Kumpikevičių, kuris yra Lietuvos civilinės aviacijos pradininko Julijono Kumpikevičiaus tėvas.

Tarpukario geriausias fotografas

Kraštotyrininkas A. Vilkas pasakojo apie Mažeikių fotografą G. Gurvičių. Jis gimė XIX amžiaus  pabaigoje, mirė 1941-aisiais. G. Gurvičius kilęs iš Mažeikių prekybininko šeimos.
1915 m. žydus ištrėmus iš Mažeikių, jis mokėsi fotografo amato Saratove, kituose Rusijos miestuose. Apie 1920 m. grįžo į Mažeikius, gyveno Laisvės g. 8. – tėvui priklausiusiame name.
Tarpukariu G. Gurvičius buvo geriausias Mažeikių fotografas, turintis profesionalią fotoateljė, kuri buvo įsikūrusi Laisvės ir M. K. Čiurlionio gatvių kampe.
Prasidėjus sovietinei okupacijai, G. Gurvičiaus namas ir ateljė buvo nacionalizuoti, jis išvyko į Kauną. II pasaulinio karo metais jis buvo sušaudytas.

Miesto vaizdai kaip atvirukai

G. Gurvičiaus fotografijos pasižymėjo aukšta kokybe, tai lėmė ir ateljė įranga.
G. Gurvičius turėjo ir naudojo geriausius Mažeikiuose fonus nuotraukoms. Fono pasirinkimas priklausė nuo to, kaip apsirengęs klientas. Jei žmogus norėjo būti nufotografuotas su kailiniais, fotografas naudodavo žiemos foną, kitu atveju rinkdavosi kitokį. Pasak A. Vilko, G. Gurvičius buvo didelis kontrastinės fotografijos meistras.
Asmeninio antspaudo fotografas neturėjo, tačiau didesnės fotografijos buvo klijuojamos ant kartono su užrašu: „Fot. G. Gurvič Mažeikiai“.
G. Gurvičius įamžino nemažai Mažeikių miesto vaizdų, kurie buvo pardavinėjami kaip atvirukai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto