Gruodžio 15-oji – Lietuvos teismų diena

Prezidento Gitano Nausėdos apsilankymas Vilniaus miesto apylinkės teisme. Nuotr. iš LR Prezidentūros archyvo

LR Seimui pritarus, prieš penkerius metus gruodžio 15-oji buvo paskelbta atmintina – Lietuvos teismų – diena.

Pasveikino Lietuvos teismų bendruomenę

Antradienį, Teismų dienos išvakarėse, Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda lankėsi Vilniaus miesto apylinkės teisme, pasveikino Lietuvos teismų bendruomenę profesinės šventės proga.
Pasak Prezidento, Lietuvos teismai pastaruoju metu neišvengia sudėtingų išbandymų, tačiau matomos pastangos juos įveikti. Šalies vadovas Teismų dienos proga paragino teisėjus prisidėti prie teigiamų sistemos pokyčių.
Valstybės vadovo teigimu, nuo to, kaip kokybiškai atliekamas darbas pirmosios instancijos teisme, priklauso visai šalies teismų sistemai tenkantis krūvis. Tad būtina skirti ypatingą dėmesį apylinkių teismų darbo kokybei: profesionalių teisininkų pritraukimui, jų kvalifikacijos kėlimui, tinkamoms darbo sąlygoms.
„Teisėjų atlyginimai turi būti konkurencingi ir patrauklūs aukščiausios kvalifikacijos teisininkams, šiuo metu stebimi ekonominiai pokyčiai skatina juos peržiūrėti. Adekvatus teisėjo atlygis, visų pirma, yra teismo nepriklausomumo garantas“, – sakė Prezidentas.
Prezidentas nurodė, kad palaikys iniciatyvas, susijusias su teisėjų profesijos patrauklumo ir teismų nepriklausomumo didinimu. Taip pat šalies vadovas paragino teismų savivaldą nuolat stebėti visos sistemos efektyvumą, vertinti, ar kintantis bylų skaičius atitinka teisėjų poreikį, analizuoti, ar tinkamai paskirstomas darbo krūvis.
Prezidento teigimu, jo inicijuotos ir Seimui pateiktos Teismų įstatymo pataisos, be kita ko, teisėjų atrankos procedūras padarys efektyvesnes, o tai taptų ir svarbiu atspirties tašku siekiant geriau subalansuoti teismų darbo krūvius.
Pasak šalies vadovo, visuomenės pasitikėjimą teismais kuria viso teismo kolektyvo požiūris į kiekvieną asmenį, peržengusį teismo slenkstį. Pagarbus išklausymas, saugumo jausmas teismo proceso metu, suprantamai paaiškintas teismo sprendimas ir jo pasekmės – visa tai ir yra teisingumas.

Datą lėmė šalies istorija

Gruodžio 15-oji atmintinai dienai buvo pasirinkta neatsitiktinai – ją lėmė šalies teismų istorija.
1918 metais, kai Lietuvos Taryba Vasario 16-ąją paskelbė Lietuvos Nepriklausomos Valstybės atkūrimą, pirmasis Nepriklausomos Lietuvos teisingumo ministras profesorius Petras Leonas išleistu įstatymu įsteigė Nepriklausomos Lietuvos teismus ir gruodžio 15 d. paskelbė Lietuvos teismų diena. Lietuvos teismuose ši diena kasmet buvo minima 1918–1940 m.
Prieš penkerius metus Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymo pataisa dėl gruodžio 15-osios paskelbimo atmintina diena buvo siekiama įtvirtinti, pagerbti ir priminti visuomenei apie teismus, jų įnašą į valstybės ir visuomenės klestėjimą ir gerovę, pažymėti istoriškai svarbią su Lietuvos teismų veikla susijusią dieną. Ja taip pat siekiama paskatinti teisėjus ir kitus teismų sistemos darbuotojus labiau susitelkti sprendžiant Lietuvos valstybei kylančius naujus išbandymus ir atkreipti visuomenės dėmesį į šios profesijos atstovus, jų nuopelnus Lietuvai ir atliktų darbų reikšmę įgyvendinant teisingumą.
Gruodžio 15-oji – Lietuvos teismų diena – taip pat yra ir priminimas, kad teismai – svarbi visuomenės gyvenimo dalis, užtikrinanti įstatymų viršenybę, asmenų teisių ir laisvių apsaugą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto