H. K. Anderseno gimtadienį – apie vaikiškas knygas

Tarptautinės vaikiškos knygos dienos proga į Sedos biblioteką rinkosi vietos darželinukai. Nuotraukos iš asmeninio archyvo

[nggallery id=130 template=caption]Balandžio 2-ąją minima Tarptautinė vaikiškos knygos diena. Ši diena pasirinkta ne šiaip sau – tai pasakų kūrėjo Hanso Kristijano Anderseno gimtadienis.
Šią dieną daugybėje šalių rengiamos vaikų ir jaunimo literatūros savaitės, konkursai, parodos, konferencijos. Renginių netrūksta ir Mažeikių rajone.

Sedoje – pažintis su pirmąja lietuviška knyga

Tarptautinė vaikiškos knygos diena paminėta rajono bibliotekose. Sedoje literatūros valandėlėje dalyvavo Sedos darželio priešmokyklinė grupė su auklėtoja Gražina Aušinskiene bei muzikos vadove Rasa Milieškiene.
Vyresnioji bibliotekininkė Loreta Mickienė informavo, kad šios šventės pagrindinis tikslas – įkvėpti vaikams meilę knygai, daugiau dėmesio atkreipti į vaikų literatūrą.
„Knyga primena tą laiką, kada ji buvo parašyta, tad skaitydami galime ne tik daug sužinoti apie praėjusį laiką, bet ir pabūti tame laike ir tose nebūtose erdvėse,“ – sakė L. Mickienė.
Sedos bibliotekininkės mažuosius svečius supažindino su pirmąja lietuviška knyga – Martyno Mažvydo „Katekizmu“, buvo parodytos lietuviškų elementorių nuotraukos.
Bibliotekininkė Janina Kelerienė vaikams papasakojo apie pirmuosius raštijos šaltinius, paaiškino, kokios buvo pirmosios knygos, kaip ir ant ko jos buvo rašomos.
Mažieji sediškiai patikino, kad knygeles saugo ir gerbia, iš jų daug išmoksta.

Viekšniškiai kūrė savo knygą

Viekšniškiai vaikai ne tik diskutavo apie vaikiškas knygas, bet ir kūrė savąsias. Nuotraukos iš asmeninio archyvo

Viekšnių gimnazijos pradinukai rinkosi į Viekšnių bibliotekoje organizuotą renginį „Kodėl būtina skaityti knygas?“
Kartu su mokytojomis Violeta Gurskiene bei Birute Vėlavičiene atėjusiems vaikams bibliotekininkė Sniegena Chriščinavičienė pasakojo, kaip atsiranda knygos ir kodėl jas būtina skaityti.
„Kai kurie mokiniai atsinešė jau parašytus rašinėlius su paaiškinimais, kodėl jie skaito vieną ar kitą knygelę, ir visiems perskaitė. Tiems, kurie rašinių neturėjo, buvo paruošti klausimai, į kuriuos vaikai atsakinėjo, pareikšdami savo nuomonę apie knygos skaitymo prasmę ir būtinybę,“ – įspūdžiais dalijosi S. Chriščinavičienė.
Ant stalų vaikams buvo sudėliotos iš rašomojo popieriaus surištos tuščiais lapais knygutės, spalvoti pieštukai, rašikliai, ir kiekvienas turėjo galimybę kurti knygą, taip tapdami mažaisiais rašytojais.
Už kūrybingumą visi vaikai buvo apdovanoti dovanėlėmis: sąsiuviniais, rašikliais, knygų skirtukais, Mažeikių krašto atvirukais, projekto „Bibliotekos pažangai“ sukurtomis apyrankėmis.
Po to vaikai buvo pakviesti apžiūrėti profesorių Biržiškų memorialinę ekspoziciją.

Vaikiškos knygos – ne tik vaikams

„Santarvė“ yra rašiusi, kad vaikams skirtos knygos įdomios ne tik vaikams. „Santarvės“ pašnekovės tąkart tvirtino, kad parašyti knygą vaikams nėra paprasta.
„Matyt, pats turi būti toks – nesuaugęs. Vaikams rašantis žmogus yra išskirtinis: ypač geras, inteligentiškas viduje ir labai tolerantiškas,“ – samprotavo mažeikiškės.
Su pradinukais dirbančios pedagogės „Santarvei“ teigė, kad vaikiškoje literatūroje sprendžiamos lygiai tokios pat problemos, tik jos neapdėtos sudėtingomis sakinių konstrukcijomis.
„Atrodo, vaikiška literatūra, o žmonės visame pasaulyje kūrinį cituoja, tiek ten išminties sudėta… Tos knygos nemanyčiau, kad yra blogesnės ar mažiau vertingos už suaugusiųjų literatūrą. Tiesiog reikia atverti savo širdį, prisiminti vaikystę ir skaityti,“ – įsitikinusi pedagogė Virginija Raudonienė.
Mažeikių viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus vedėja Sigita Repšytė „Santarvei“ sakė, kad, be skyriuje užsiregistravusių vaikų, yra tėvų, kurie vaikų parsineštas knygas skaito paslapčia nuo atžalų. Dažnai tėvai pasidžiaugia, kad iš naujo atranda seniai išleistas knygas.

Jeigu ir Jūs turite naujienų, kviečiame pasidalinti su santarvė.lt skaitytojais. Informaciją ir nuotraukas galite atsiųsti, portalo viršuje paspaudę mygtuką „Atsiųsti naujieną“.
Kas mėnesį geriausios informacijos autorių apdovanosime.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto