Ikimokyklinuko krepšelis – „pusinė“ valstybės parama?

Nuo sausio pradžios lopšeliuose-darželiuose įvedamas ikimokyklinuko krepšelis. Vyriausybei patvirtinus krepšelio skaičiavimo metodiką mažeikiškiai įstaigų vadovai bei pedagogai naujovę pasitinka be entuziazmo.

LĖŠOS – TIK 4 VALANDOMS
Nuo Naujųjų metų ikimokyklinio ugdymo įstaigose įvedamo ikimokyklinuko krepšelio dydis nepriklauso nuo grupės dydžio ar vietovės – vienam vaikui skiriama apie pustrečio tūkstančio litų per metus. Darželinukui, turinčiam specialiųjų ugdymosi poreikių, – kone tūkstančiu litų daugiau.
Ikimokyklinuko krepšelis, kaip tikslinė dotacija, garantuos atlyginimus pedagogams. Šios lėšos taip pat skiriamos ikimokyklinio ugdymo priemonėms įsigyti, pažintinei veiklai, specialistų kvalifikacijai tobulinti.
Mažeikiškiai įstaigų vadovai bei pedagogai naujovę priima be didelio entuziazmo. Iš krepšelio bus finansuojama tik keturios ikimokyklinio ugdymo valandos per dieną, likusioji pedagogų atlyginimo dalis ir toliau bus mokama iš rajono biudžeto.
„O darbuotojui, ar tas krepšelis yra, ar nėra, atlyginimas lieka tas pats, žirklės išlieka. Blogiau nebus, bet naudos didelės taip pat nematyti,“ – „Santarvei“ sakė ne viena lopšelio-darželio vadovė.

LEMS VAIKŲ SKAIČIUS
Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus apgailestavo, kad ikimokyklinuko krepšelis – tik dalinis.
„Čia yra gyvi žmonės, čia yra pinigai. Galbūt tai žingsnis į priekį, galbūt valstybė daugiau šiuo metu negali. Bet tokie „pusiniai“ dalykai kelia visokių pamąstymų. Reikia išnaudoti visus pinigėlius, kiek ateis į ugdymo įstaigas, tad mes tuos etatus dalijame, vienos auklėtojos bus iš krepšelio, kitos – iš Savivaldybės lėšų,“ – apie skaičiavimus užsiminė vedėjas.
Nuo sausio pradžios įvedama naujovė kol kas oficialiai nėra paskelbta, tad specialistai yra atlikę skaičiavimus tik pagal projektą.
A. Stonkus pastebėjo, kad gaunamos lėšos priklausys nuo vaikų skaičiaus. Kaip ir mokyklose, ikimokyklinio ugdymo įstaigose kiekvienas vaikas taps aukso vertės.
Dėl to susirūpinę kaimo vietovių pedagogai. Mažėjant vaikų skaičiui darželiai sunkiai išsivers su gaunamais pinigėliais. Tokiu atveju Savivaldybei tektų daugiau prisidėti.
„Šiemet vaikų dar yra nemažai, o kaip bus ateinančiais metais? Vienodi pinigėliai skiriami tiek kaimo vaikui, tiek miesto, o kaimo vietovėse turėtų būti didesnis koeficientas,“ – įsitikinusi Sedos darželio direktorė Birutė Radavičienė.

KILO NEAIŠKUMŲ
B. Radavičienė „Santarvei“ pasakojo, jog kolektyvas su nerimu laukia kitų metų rajono biudžeto tvirtinimo. Tada bus aišku, kiek pinigų, be krepšelio lėšų, gaus atlyginimams iš steigėjos, Savivaldybės administracijos.
Direktorė pasidžiaugė, kad vienas stiprus ikimokyklinuko krepšelio pliusas – garantuotos lėšos ugdymo reikmėms įsigyti. Susiveržus diržus šiais metais atsinaujinimui pinigų nebuvo skirta.
Lopšelio-darželio „Eglutė“ direktorė Loreta Gečienė pastebėjo, jog krepšelio skaičiavimo metodikoje dar daug klausimų.
„Kokį procentą galima skirti meninio ugdymo pedagogui, kiek direktoriui, kiek direktoriaus pavaduotojui ugdymui?“ – direktorė vardijo metodikos trūkumus.
Švietimo įstaigų vadovai dalijosi rūpesčiais: atlyginimus pavaldiniai gaus kaip gavę, tačiau krepšelis neišspręs griūvančių stogų ir nuvarvėjusių sienų problemos. Tai vis tiek liks Savivaldybės administracijos rūpestis.

DAR YRA KO SIEKTI
Dėl krepšelio ikimokyklinėse įstaigose ne vienus metus kovojo švietimo darbuotojus ginanti profesinė sąjunga. Jos atstovų teigimu, krepšelio prašyta iš didelės bėdos, kadangi savivaldybių administracijos darželių atžvilgiu elgiasi nedorai: dėl taupymo žmonės verčiami eiti nemokamų atostogų, mažinami krūviai, etatai, dėl to nukenčia atlyginimai.
Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos Mažeikių susivienijimo pirmininkė Judyta Čejauskienė „Santarvei“ tvirtino, kad sąjunga dar turės daug darbo, kol bus pasiekta norimų rezultatų.
„Mes labai norėjome šešių valandų krepšelio. Tokiu atveju darželiui praktiškai būtų visiškai užtekę pinigų egzistuoti, – įsitikinusi pašnekovė. – Kad ir kaip būtų, aš džiaugiuosi, kadangi krepšelis turės užtikrintą tam tikrą pinigų dalį. Į tai niekas nebegalės įkišti letenų, nebent į sutaupytas lėšas.“
Profesinės sąjungos atstovai džiaugėsi, kad bent iš dalies pavyko apsaugoti pedagogus, dabar jų siekis – apsaugoti ir paprastą švietimo įstaigos darbuotoją.
Artimiausiuose susitikimuose bus siekiama, kad tikslinės lėšos būtų skiriamos ir auklėtojų padėjėjams.
Nuotr. iš redakcijos archyvo.: A. Stonkus apgailestauja, kad iš krepšelio lėšų bus padengta tik pusė pedagogų atlyginimo.


J. Čejauskienė džiaugiasi patvirtintu ikimokyklinuko krepšeliu, tačiau spėja, jog teks įdėti daug pastangų jam tobulinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto