„Išmanusis miestas“ pasitarnavo ir Mažeikiams

Meras Vidmantas Macevičius įteikė Savivaldybės dovanas autoriams, pateikusiems geriausias koncepcijas mūsų rajono teritorijoms sutvarkyti. Nuotr. iš Savivaldybės tinklalapio

Jau šeštus metus iš eilės konkursas „Išmanusis miestas“ sujungia talentingus Lietuvos kūrėjus, kurie keičia Lietuvos regionų teritorijas, projektuoja naujus statinius, kuria naujus miesto traukos centrus ir viešąsias erdves tam, kad Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenimo kokybė būtų kokybiškesnė. Jį įgyvendina žurnalas „Structum“.
Konkurso „Išmanusis miestas“ šeštajame etape tarp 7 šalies savivaldybių dalyvavo ir mažeikiškiai – projektai buvo kuriami Klaipėdos, Biržų, Joniškio, Šilutės, Jonavos ir Utenos rajonų bei mūsų savivaldybės užsakymu.
Praėjusią savaitę išrinkti geriausi aukštųjų mokyklų studentų ir profesionalų architektų parengti „Išmaniojo miesto“ projektai.
Mažeikiškiai geriausiai įvertino Viekšnių malūno ir jo aplinkos rekonstrukcijos idėjas.

Pasiūlė keturias teritorijas

Kai buvo nuspręsta dalyvauti „Išmaniojo miesto VI“ projekte, Mažeikių rajono savivaldybės mero patarėjas Virgilijus Radvilas kalbėjo apie lūkesčius, kad dalyviai parengs projektų, kuriais bus geriau „įdarbinamas“ savivaldybės turtas, reprezentatyvūs ir istoriniai objektai prikelti naujam gyvenimui, o Mažeikių mieste ir rajono miesteliuose atsiras daugiau vientisų erdvių, labiau išryškės kiekvieno krašto savitumas.
Konkurso dalyviams buvo pasiūlytos keturios mūsų savivaldybės teritorijos ir darbų „užduotys“: sutvarkyti Viekšnių vandens malūną ir jo prieigas; rekonstruoti Savivaldybės administracijos pastatą (prijungiant „Jievaro“ pagrindinės mokyklos pastatą) ir sutvarkyti gretimas teritorijas; atnaujinti Krakių kaimo pagrindinės mokyklos pastatą, keičiant jo paskirtį; suprojektuoti Mažeikiuose pramonės parką.

Galutinis balsavimas – internetu

Mero patarėjas V. Radvilas sakė, jog užduotims buvo pasirinkti šiuo metu aktualūs objektai ir teritorijos, kuriems reikia tiek architektūrinių idėjų, tiek administracinių savivaldybės sprendimų.
„Studentai, kurie pasirinko Viekšnių malūną, labai domisi objektu ir Viekšnių miestelio vystymo planais. Neabejoju, kad „Išmaniojo miesto“ projektas duos gerų rezultatų abiem šalims – tiek studentams, kurie turi galimybę prisidėti sutvarkant unikalų objektą, tiek savivaldybei, kuri, gavusi daugiau informacijos apie objekto tvarkymo variantus, priims teisingus sprendimus dėl Viekšnių malūno atnaujinimo ir priderinimo prie Viekšnių bendruomenės poreikių“, – prasidedant darbams, kalbėjo V. Radvilas.
Vėliau iš konkurso dalyvių pateiktų 6 projektų Savivaldybės vadovai ir specialistai pasirinko tris geriausius darbus.
Už 7 savivaldybių pasirinktus projektus balsavo visos šalies internautai.

Puiki galimybė ir savivaldybėms, ir studentams

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Urbanistikos katedros vedėja, architektė doc. dr. Dalia Dijokienė sakė, kad projektas „Išmanusis miestas VI“ išskirtinis visų pirma tuo, kad tai yra konkursas, kurio metu skirtingų mokyklų studentai gali išbandyti savo jėgas varžydamiesi keliose kategorijose.
„Taip pat šis projektas išsiskiria savo idėja – sujungti užsakovo (savivaldybių) poreikius, gamintojo ir tiekėjo (įvairių statybinių medžiagų įmonių atstovų) galimybes ir būsimo projektuotojo (architektūros ir kitų sričių studentų) fantaziją“, – pridūrė architektė.
Šiais metais „Išmaniojo miesto VI“ projekte dalyvauja ketvirto kurso VGTU architektūros studentai, rengiantys kursinį projektą „Architektūra ir paveldas“. Kursinio projekto tikslas – naujos urbanistinės ir architektūrinės kokybės kūrimas esamoje urbanistinėje struktūroje.
Pasak docentės, kursinio projekto užduotį labiausiai atitiko savivaldybių pasiūlytos Biržų, Gargždų ir Mažeikių miestų teritorijos bei objektai.

Sudomino istorijos ir dabarties jungtys

D. Dijokienė išskyrė Mažeikių rajono savivaldybės administracijos pastato rekonstravimo projektą – kaip įdomią, su miesto istorija susijusią užduotį.
Dabartinis Savivaldybės administracijos pastatas buvo pradėtas statyti 1939 m. ir tuomet vadintas rotuše. Pirmajame jo aukšte įsikūrė gaisrinė, areštinė, sargo butas, antrame buvo įrengtos administracinės patalpos. 1944–1952 m. gaisrinės rūsiuose buvo politinių kalinių kalėjimas. Pastatas rekonstruotas septintojo dešimtmečio viduryje.
Docentės vadovaujama VGTU studentų komanda: Vaiva Šalkauskaitė, Kamilė Grigorevičiūtė, Dominykas Žvirblis akcentavo, kad Mažeikių senamiestis – tai miesto kūrimosi branduolys, todėl savo urbanistinėje koncepcijoje jie stengėsi išlaikyti šios teritorijos charakterį bei gyvybingumą.
Viešųjų erdvių sistema projektuotojai sujungė Senamiesčio parką bei Nepriklausomybės aikštę, taip pat istorinės Laisvės gatvės skverus – V. Burbos gatvės skverą, Merkelio Račkausko gimnazijos reprezentacinę aikštę bei projektuojamą savivaldybės aikštę.

Pertvarkyti pastatą

Kitas projektas, susijęs su mūsų savivaldybės urbanistine praeitimi, – Viekšnių malūno rekonstrukcija ir aplinkos sukūrimas. Juo užsiėmė Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto studentų grupė: Birutė Jankauskaitė, Modestas Žukauskas, Domas Tvarijonas, Gabrielė Ibėnaitė, vadovas – doc. Zigmantas Brazauskas.
Būsimieji architektai pasiūlė restauruoti autentišką raudonų plytų malūno fasadą, Smetonos laikus įkūnijantį monolitinį priestatą.
Projekte siūloma dalį malūno stogo padaryti permatomą – stiklinį, pasak kūrėjų, tai suveda žmones su gamta „tiek vertikalioje, tiek horizontalioje plokštumoje“. Numatyta restauruoti vandens malūno jėgainę, taip prisidedant prie autentiško funkcionalizmo ir mažinant energijos kaštų suvartojimą. Funkciniai jėgainės elementai prisidėtų ir kaip ekspozicija čia planuojamo restorano erdvėje.
Antras, trečias ir ketvirtas malūno aukštai skiriami kultūrai: čia galima įrengti muziejų, renginių ir edukacines erdves. Sutvarkomos malūno prieigos, jo aplinka.
Viekšnių vandens malūno prieigų ir aplinkinės teritorijos sutvarkymas iš visų Mažeikiams skirtų konkursinių darbų sulaukė daugiausiai internautų balsų – už jį balsavo 1192 žmonės.

Malūne – multifunkcinės erdvės

Trečią projektą, susijusį su Mažeikiais ir pateiktą viešam balsavimui, parengė Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijos (VTDK) komanda. Greta Milerytė ir Greta Jočytė, vadovaujamos dėstytojų Rasos Mazūrienės bei Astos Kazlauskienės, taip pat pateikė Viekšnių vandens malūno pertvarkos idėją – suprojektavo čia edukacinį bendruomenės centrą.
„Idėja edukacinį bendruomenės centrą įrengti Viekšnių malūne kilo nuo visai kito mūsų rengto projekto, kurio užduotis buvo sukurti modulinį namą – laikiną būstą jauniems specialistams, metu. Mes pasirinkome unikalesnį variantą – būstą įrengti baržoje ant vandens. Tam mums reikėjo vietos su lengva prieiga prie vandens. Viekšnių vandens malūno teritorija tam puikiai tiko.

VDA Kauno fakulteto studentai pasirinko Viekšnių malūno rekonstrukcijos užduotį. Tarp skirtų Mažeikiams darbų šis projektas finaliniame etape surinko daugiausiai internautų balsų. Projekto vizualizacija.

Pradėjusios dirbti su moduliniais namais nusprendėme, kad būtų protinga malūno patalpas išnaudoti specialistų, apgyvendintų laikinuose būstuose, patogumui. Norėjome įrengti edukacines auditorijas užklasinei veiklai moksleiviams iš gretimų gyvenviečių, taip pat – multifunkcines patalpas, jos būtų naudojamos čia rengiamiems plenerams, kurių dalyviai galėtų apsistoti laikinuose būstuose – baržose“, – pasakojo projektuotojos.
Pasak studenčių, malūne veiktų muziejus, būtų galima susipažinti su jo istorija. Taip pat būtų rengiamos parodos, eksponuojami moksleivių bei plenerų dalyvių darbai.

Linkėjo, kad idėjos nenugultų stalčiuose

Birželio 4 d. baigėsi balsavimas, kurio metu buvo galima išrinkti geriausius studentų darbus, šiemet pateiktus projektui „Išmanusis miestas VI“.
Tarp Mažeikių savivaldybei skirtų darbų daugiausiai balsų surinko Viekšnių vandens malūno prieigų ir aplinkinės teritorijos sutvarkymo projektas, tačiau jis netapo konkurso „Išmanusis miestas VI“ nugalėtoju. Geriausiu pripažintas VGTU RAA komandos sukurtas Biržų pramoninės teritorijos projektas.
Praėjusį penktadienį Vilniuje vyko konkursą „Išmanusis miestas VI“ laimėjusių autorių apdovanojimai. Savivaldybės meras Vidmantas Macevičius įteikė prizus trijų geriausių koncepcijų rajono teritorijoms tvarkyti autoriams. Konkurso partnerė – bendrovė „Velux Lietuva“ apdovanojo projekto „Viekšnių malūnas, Mažeikių rajonas“ rengėjus.
Konkurso sumanytoja ir autorė, UAB „Structum projektai“ vadovė Ignė Dutova savivaldybėms palinkėjo, kad projektai nenugultų stalčiuose ir būtų įgyvendinti.

One Reply to “„Išmanusis miestas“ pasitarnavo ir Mažeikiams”

  1. Ar ten salia parašė:

    Mero brolio vaikai?.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto