Jos didenybė MIGRENA

Į migreną veda pervargimas, oro kaita, miego trūkumas, fizinis krūvis, didelės pertraukos tarp valgymo. Migrenos priepuolius gali sukelti ir kai kurių maisto produktų vartojimas – kakavos, šokolado, pieno, sūrio, citrusinių, kiaušinių, riebaus ir rūkyto maisto, alkoholio. Pastebėta, kad migreną sukelia ir tamsios spalvos alkoholiniai gėrimai.


„Nėra abejonių! Tai ji, vėl ji, nenugalima, baisi liga gemikranija, dėl kurios skauda pusė galvos. Nuo jos nėra priemonių, nėra išsigelbėjimo…“ – taip rašė rusų rašytojas Michailas Bulgakovas, pagal kurio literatūrinę versiją nuo gemikranijos, arba migrenos, kentėjo Pontijus Pilotas. Žodžiu „gemikranija“ galvos skausmą pavadino gydytojas Galenas, gyvenęs II amžiuje iki mūsų eros pradžios. Šiuo ligos pavadinimu gydytojas nusakė patį charakteringiausią migrenos bruožą – skausmo lokalizaciją (išvertus iš lotynų kalbos, žodžių junginys „gemikranija“ reiškia „pusė“ ir „kaukolė“).
Taigi koks „žvėris“ yra ta migrena, apie kurios išgydymą svajoja milijonai pasaulio gyventojų? Migrena – periodiškai pasikartojantis intensyvus pulsuojantis galvos skausmas, dažniausiai vienpusis, pasireiškiantis akiųkaktossmilkinių srityje.
Migreninius skausmus labai dažnai lydi pykinimas, vėmimas, žmogus nepakenčia ryškios šviesos ir garsų. Pasibaigus migrenos priepuoliui, žmogus jaučiasi mieguistas, pasyvus. Patiriančių migrenos skausmus ir priepuolius 75 proc. sudaro moterys.
ŠALIN PROVOKATORIUS!
Priežasčių, sukeliančių migreną, skalėje ypatingą vietą užima stresas.
Be jo, į migreną veda pervargimas, oro kaita, miego trūkumas, fizinis krūvis, didelės pertraukos tarp valgymo. Migrenos priepuolius gali sukelti ir kai kurių maisto produktų vartojimas – kakavos, šokolado, pieno, sūrio, citrusinių, kiaušinių, riebaus ir rūkyto maisto, alkoholio.
Pastebėta, kad migreną sukelia ir tamsios spalvos alkoholiniai gėrimai. 60 proc. moterų priepuoliai kyla priešmenstruaciniu laikotarpiu, o 14 proc. priepuolius patiria būtent per menstruacijas. Yra žmonių, kurie reaguoja į kvapus, triukšmą, ilgą kelionę automobiliu – tai erzina ir sukelia galvos skausmą. Tačiau ar žmogus tikrai serga migrena, gali pasakyti tik gydytojas.
Žmogus, patyręs migreninius skausmus, gali išsiaiškinti, kada jie paūmėja, pavartojęs vienokį ar kitokį produktą, ir ateityje jų vengti. Daug sunkiau, kaip pripažįsta specialistai, yra išvengti streso, neigiamų emocijų. Todėl reikia save priversti net ir esant labai griežtam darbo režimui, įtampai, skirti sau bent keletą valandų poilsiui, lengvai mankštai, reikia išmokti vengti nemalonių situacijų ir netgi nemaloniai nuteikiančių žmonių.
PASITINKAME
PRIEPUOLĮ
Kovoti su migrenos priepuoliu reikia dar jam neprasidėjus, kai galva dar „nesprogsta“ iš skausmo. Atsiradus priepuolio pranašams (charakteringi tvinksniai smilkiniuose, prieš akis – išplaukiančios spalvotos dėmės, pykinimas, padidėjęs jautrumas garsams, kvapams, ryškiai šviesai), patariama:
– kuo greičiau grįžti namo;
– nebedirbti darbo, reikalaujančio protinės įtampos ir dėmesio (skaitymas, darbas kompiuteriu ir pan.);
– užtraukti užuolaidas, išjungti šviesą, pašalinti garsus;
– pamasažuoti galvą ir kaklą, tarsi plautumėte galvą. Kitas būdas – natūraliu šepečiu ar medinėmis šukomis sukamaisiais judesiais pamasažuoti galvą nuo smilkinių kaktos ir pakaušio link;
– pasistengti atsigulti ir po galva pakišti karštą ar šaltą pūslę (kas kam padeda);
– išsiimti kontaktinius lęšius.
Tai, kas susiję su medikamentiniu gydymu, būtina aptarti su savo gydytoju. Iki šiol pats populiariausias vaistas, naudojamas galvos skausmo priepuoliams malšinti, yra aspirinas. Amerikiečiai kasdien galvos skausmui numalšinti sunaudoja apie 50 mln. svarų (1 svaras – 453,6 gramo) aspirino. Pasirinkus šį vaistą, jį reiktų išgerti 10–15 min. nuo priepuolio pradžios.
BOBUTĖS RECEPTAS
NUO MIGRENOS
Liaudies medicina nuo migrenos gintis siūlo tokiu mišiniu: po 2 valgomuosius šaukštus jonažolės ir mėtų lapų užpilti 1 stikline verdančio vandens, palaikyti vandens vonelėje 15 min., nukošti. Į antpilą įdėti 4 valgomuosius šaukštus medaus ir pusę stiklinės šviežiai išspaustų bulvių sulčių. Gerti šiltą po 1/2 stiklinės dukart per dieną.
Pagal užsienio spaudą parengė Asta ŠILAITYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto