Kad karšta vasara teiktų malonumą, o ne problemas…

Šeštadienį, pasak sinoptikų, bus taip pat labai šilta, tačiau per 30 laipsnių temperatūra kils tik vietomis. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Iš Afrikos į Lietuvą atėjo rekordiniai karščiai. Jau dešimtą valandą ryto termometro stulpelis kilo iki 29 laipsnių šilumos. Ilgasis savaitgalis žadamas šiek tiek vėsesnis, bet būtina žinoti, kaip apsisaugoti tokiu oru.


PENKTADIENIS – KARŠČIAUSIA DIENA

Sinoptikai praneša: penktadienį Lietuvoje tvyros išskirtinis karštis. Termometro stulpelis kai kur kils iki 30–34 laipsnių.
Rytoj karštis turėtų šiek tiek pasitraukti. Tačiau po karštos ir tvankios dienos paprastai reikia laukti gamtos stichijų, todėl pirmoje nakties pusėje, ypač vakariniuose rajonuose, laukiama neramių, audringų orų su perkūnijomis, škvalais, liūtimis ir kruša.
Šeštadienį, pasak sinoptikų, bus taip pat labai šilta, tačiau per 30 laipsnių temperatūra kils tik vietomis.


KUO DAUGIAU SKYSČIŲ

Primename, kaip tokiomis karštomis dienomis išsaugoti gerą savijautą ir nenukentėti.
Per karščius žmonės netenka daug skysčių, prakaituoja, tirštėja jų kraujas, todėl medikai rekomenduoja gerti dažniau nei troškina: geriausiai tinka stipresnės mineralizacijos be angliarūgštės vanduo, labiau išprakaitavus, patartina pavartoti kalio chlorido, magnio, pomidorų, citrusinių vaisių, slyvų sulčių.
Atsargiau siūloma rinktis ir maisto produktus: nepatartina valgyti riebaus ir sunkiai virškinamo maisto. Verčiau rinktis skystus produktus, lengviau pasisavinamus, liesus pieno produktus, vartoti daugiau vaisių ir daržovių.
Per karščius reikėtų vengti alkoholio, skysčių su kofeinu, gėrimų su cukrumi ar saldikliais, nes šie gėrimai skatina vandens pašalinimą iš organizmo. Atsigaivinti labiausiai tinka vaisių ir daržovių sultys bei arbatos.
Kad išvengtumėte perkaitimo, stenkitės kuo mažiau būti karštoje aplinkoje, venkite saulėkaitos, tiesioginių saulės spindulių poveikio, ypač pavojinga saulės atokaitoje užmigti. Patariama  kuo daugiau laiko praleisti vėsesnėse patalpose.


PASIRŪPINKIME SAVIMI

Sveikatos specialistai primena, kad per karščius išsiruošus į gamtą, poilsiauti turėtų būti pasirinkta vieta pavėsyje, siūloma būti po skėčiais. Jei ruošiamasi būti tiesioginiuose saulės spinduliuose, primygtinai rekomenduojama naudoti apsauginį kremą nuo saulės.
Patariama per karščius dėvėti lengvus medvilninius drabužius, nepamiršti galvos apdangalų, riboti fizinį aktyvumą.
Patalpose siūloma naudoti ventiliatorius ar oro kondicionierius, tik atkreipiamas dėmesys – oro temperatūra čia negali būti žemesnė nei 18 laipsnių šilumos.
Specialistai siūlo dažnai naudotis šaltu dušu ar vonia.
Sergantiesiems širdies-kraujagyslių sistemos ligomis patariama riboti fizinę veiklą, pasivaikščiojimams rinktis rytinį ar vakarinį laiką.


ŠILUMOS IR SAULĖS SMŪGIS

Medikai įspėja: ilgas buvimas saulėje gali sukelti saulės smūgį. Saulės smūgis – tai galvos smegenų pažeidimas, saulės spinduliams tiesiogiai veikiant nepridengtą galvą arba sprandą. Jo požymiai – skauda galvą, atsiranda spengimas ausyse, pykinimas, žmogus gali vemti, pasidaro apatiškas, suglemba ir vėliau gali netekti sąmonės. Negaivinamas žmogus gali mirti nuo smegenų edemos (paburkimo).
Dažnai saulės smūgis ir perkaitimas (šilumos smūgis) ištinka kartu. Todėl būtina taikyti kompleksines pirmosios pagalbos priemones, t. y. šaldyti nukentėjusiojo galvą ir teikti tokią pat pirmąją pagalbą kaip ir dėl perkaitimo.
Perkaitimo požymiai atsiranda staiga: pakyla kūno temperatūra, atsiranda galvos skausmai, mieguistumas, žiovulys, sutrinka pusiausvyra, kalba tampa nerišli, parausta veidas, padažnėja pulsas, kvėpavimas.
Pasireiškus perkaitimo požymiams reikia kviesti greitąją pagalbą. Kol ji atvyks, padėti gali ir šalia esantys žmonės.
Nukentėjusįjį reikia skubiai išnešti iš karštos aplinkos ir paguldyti jį pavėsyje arba kitoje vėsioje vietoje.
Paguldykite jį ant nugaros, po galva padėkite pagalvę arba suvyniotus drabužius (bus geresnė galvos ir širdies kraujo apytaka).
Atsagstykite drabužius ir vėsinkite visais įmanomais būdais: vyniokite į sudrėkintą paklodę, rankšluostį, dėkite šaltus kompresus, apipurkškite vandeniu.


PASIRŪPINKIME IR AUGINTINIAIS

Veterinarijos specialistai įspėja, kad karščiai pavojingi ir gyvūnams –  jie taip pat, kaip ir žmonės, patiria saulės ir šilumos smūgius.
Patariama per karščius savo gyvūnų nepalikti saulės atokaitoje visai dienai. Net ganomi gyvuliai turi turėti galimybę nuo kaitros pasislėpti medžių paunksnėje. Jeigu jie laikomi aptvaruose, rekomenduojama įrengti pavėsines. Be to, jos praverstų gyvūnų apsaugai nuo lietaus, krušos, žvarbaus vėjo ir kitų nepageidaujamų atmosferinių reiškinių.
Patalpose, kuriuose laikomi gyvuliai, paukščiai, turi būti pakankamai efektyvi vėdinimo sistema, jie turi turėti galimybę atsigerti arba bent reguliariai būtų pagirdomi, galima gyvūnus apšlakstyti vandeniu.
Šunų, kačių šeimininkai turėtų atminti –  negalima palikti savo augintinių lengvųjų automobilių salonuose, kai sandariai užverti langai. Saulėje tokio automobilio salone temperatūra pakyla iki plius 70 laipsnių ir gyvūnėliui gresia žūtis.

One Reply to “Kad karšta vasara teiktų malonumą, o ne problemas…”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    Ar Mazeikiu pliaze irengtas vandens gertuvas miesto poilsiautojams?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto