Kirmėlinių susirgimų padės išvengti asmens higiena ir aplinkos švara

Daugeliu kirmėlinių ligų užsikrečiama per rankas, todėl jų švara padės išvengti susirgimų. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad pradinių klasių mokiniai ir ikimokyklinio amžiaus vaikai neretai užsikrečia parazitinių kirmėlių sukeliamomis ligomis.

Šių susirgimų vasaros bei rudens laikotarpiu padaugėja, o norint jų išvengti, pasak specialistų, svarbiausia yra laikytis švaros.


Atliekami tyrimai

Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių skyriaus vyresniosios specialistės Dalios Širvinskienės teigimu, vienos labiausiai paplitusių parazitinių kirmėlių sukeliamų ligų – enterobiozė bei askaridozė.
Specialistė praneša, kad Mažeikių miesto lopšeliuosedarželiuose kasmet organizuojami profilaktiniai tyrimai šiems susirgimams nustatyti.
Pavasarį atliekami tyrimai dėl enterobiozės. Šių metų balandžio mėnesį dviejuose Mažeikių miesto  lopšeliuosedarželiuose ištirti 248 vaikai, tarp kurių 28 buvo užsikrėtę enterobioze. Tai sudaro 11,29 procento visų tirtų vaikų.
Paimta 16 plovinių nuo aplinkos daiktų. Juose kirminų kiaušinėlių neaptikta.
Tyrimai dėl askaridozės atliekami rudenį. D. Širvinskienės teigimu, šiais metais tai planuojama daryti spalio mėnesį, tuose pačiuose darželiuose, kur pavasarį buvo atlikti enterobiozės tyrimai.
Praėjusių metų duomenimis, dėl askaridozės patikrinti 223 vaikai iš trijų lopšeliųdarželių. Apsikrėtusių askaridoze nerasta.
Tyrimui taip pat paimta 18 smėlio mėginių iš smėlio dėžių, kuriuose askaridžių kiaušinėlių neaptikta.
Nors D. Širvinskienė pastebi, kad Mažeikių rajone dažniau pasitaiko enterobiozės susirgimų, tačiau ji tikina, kad nustatyti tikslų sergančiųjų skaičių sunku.
„Pranešimų iš gydytojų dėl kirmėlinių susirgimų sulaukiama nedaug, o kadangi vaistai šioms ligoms gydyti nėra kompensuojami, žmonės dėl negalavimų ne visada kreipiasi į medikus. Jie nusiperka vaistų ir gydosi patys, o apie kirmėlių sukeliamus susirgimus daugiau sužinome tirdami vaikus“, – tikino vyresnioji specialistė.


Spalinės kelia niežulį

Užkrečiamųjų ligų specialistai praneša, kad enterobiozė – spalinių infekcija, kuria dažniausiai serga vaikai iki 15 metų amžiaus. Liga pasireiškia išeinamosios angos srities, tarpvietės niežuliu. Kai žmogaus žarnyne gyvenančios kirmėlės užauga, jos pradeda aktyviai šalintis per išeinamąją angą (dažniausiai vakare ar naktį). Šliauždamos spalinės dirgina tarpvietės, išeinamosios angos, lytinių organų odą, todėl atsiranda stiprus niežulys. 
Vaikai, turintys šių kirmėlių, blogai miega, skundžiasi pilvo skausmais, gali viduriuoti. Jie tampa irzlūs, pablogėja apetitas.
Specialistai pabrėžia, kad sergant šia liga vaikams vystosi anemija, gali sutrikti fizinis ir protinis vystymasis, todėl įtarus, kad vaikas turi spalinių, reikia atlikti tyrimus, o esant susirgimui tinkamai gydytis.
Informuojama, kad žmogus enterobioze gali užsikrėsti tiesiogiai nuo ligonio ar kitaip spalinių kiaušinėliams per burną patekus į žarnyną.
Dažniausiai užsikrečiama per nešvarias rankas, užterštą maistą ar namų apyvokos daiktus, todėl, pasak D. Širvinskienės, labai svarbu yra nuolat plauti rankas, taip pat palaikyti švarią gyvenamąją aplinką.
Pastebima, kad jei žmogus gyvena spalinių kiaušinėliais užterštoje aplinkoje, net ir išsigydęs jis užsikrečia pakartotinai, todėl sirgti gali ištisus mėnesius ar net metus.


Askaridozės šaltinis – sergantis žmogus 

Askaridozę sukelia apvaliosios kirmėlės – askaridės.  Dažniausiai susirgimais skundžiasi 3–12 metų amžiaus vaikai.
ULAC duomenimis, ligos simptomai gali pasireikšti įvairiomis alerginėmis reakcijomis (astminiai priepuoliai, lūpų edema ir kt.), pykinimu, pilvo skausmais, bendru silpnumu, pablogėjusiu apetitu, odos bėrimu, greitu nuovargiu, nervingumu. Sergantiesiems būdingas gausus seilių tekėjimas, griežimas dantimis.
Užsikrėtus šia liga slopinama organizmo imuninė sistema, sulėtėja vaikų fizinis ir protinis vystymasis, gali vystytis sunkios komplikacijos (žarnų nepraeinamumas, mechaninė gelta, apendicitas).
Užkrečiamųjų ligų specialistai informuoja, kad  šios infekcijos šaltinis yra askaridoze sergantis žmogus, kuris su išmatomis išskiria askaridžių kiaušinėlių. Kad jie būtų pavojingi, turi subręsti dirvožemyje, o gyvybingi kiaušinėliai išlieka iki 15 metų.
Žmogus užsikrečia kirmėlių kiaušinėliams per burną patekus į žarnyną. Kiaušinėliai pernešami per nešvarias rankas, valgant neplautas daržoves, vaisius, uogas, geriant nevirintą atvirų telkinių vandenį. Kiaušinėlių ant maisto gali patekti su dulkėmis, juos gali pernešti tarakonai, musės.
D. Širvinskienės teigimu, askaridoze žmogus gali užsikrėsti ištisus metus, tačiau dažniausiai tai pastebima vasarą ir rudenį.
Liga nustatoma atlikus išmatų tyrimus arba suaugusiai kirmėlei pasišalinus su išmatomis.


Svarbiausia – plauti rankas

D. Širvinskienė informuoja, jog siekiant išvengti parazitinių ligų, būtina laikytis asmens higienos, ypatingą dėmesį skiriant rankų plovimui.
„Per neplautas rankas užsikrečiama daugeliu ligų, todėl prieš valgį ar maisto ruošimą, po kontakto su žeme būtina jas plauti. Taip pat prieš valgant svarbu nuplauti vaisius, daržoves, uogas“, – tikino pašnekovė.
Ji pridūrė, kad svarbu apsaugoti dirvožemį nuo tiesioginio teršimo išmatomis greta namų, vaikų žaidimo vietose, soduose, poilsiavietėse. Būtina saugoti maistą nuo užteršimo fekalijomis, naikinti muses, nenaudoti maistui ir negerti nevirinto atvirų telkinių vandens.
Taip pat patartina trumpai karpyti nagus, neleisti vaikams jų kramtyti, būtina naudoti individualias asmens higienos priemones.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto