Kompensacijos: stovime eilėse ir sprendžiame rebusus

Prasidėjus šildymo sezonui mažeikiškiai, norintys gauti kompensacijas, šturmuoja Socialinės paramos skyrių. Pasikeitus įstatymui, pretendentams į paramą reikia pateikti šūsnį dokumentų, užpildyti dvylikos puslapių prašymą. Dėl šios priežasties prie specialistų kabinetų durų susidaro spūstis, žmonėms tenka sugaišti po keletą valandų.
REIKIA DAUGIAU LAIKO
Anot Socialinės paramos skyriaus vedėjos Aldonos Gagienės, praėjusį šildymo sezoną eilės buvusios kur kas ilgesnės. Šiemet, įsigaliojus naujam Piniginės socialinės paramos įstatymui, valstybė skyrė lėšų trims papildomiems etatams įsteigti. Dabar dokumentus dėl kompensacijų gavimo priima net aštuonios specialistės, pernai jų buvo tik dvi.
„Ir vis dėlto proceso paspartinti neįmanoma. Šiemet padaugėjo dokumentų, nes testuojame ne tik pajamas, bet ir turtą. Dėl to užtrunka vieno žmogaus aptarnavimas. Pavyzdžiui, vien pildant prašymą sugaištama apie 40 min., kai anksčiau dešimties užtekdavo“, – pasakojo vedėja.
Naujasis įstatymas įsigaliojo nuo balandžio 1 dienos. Socialines pašalpas gaunantiems žmonėms jau anksčiau teko pildyti naujos formos prašymus, tačiau ne vienas kompensacijų siekiantis mažeikiškis su jomis susiduria pirmą kartą. Ypač sunku susiorientuoti pensininkams. Dėl to Socialinės paramos skyriaus specialistams tenka ne tik sutikrinti dokumentus, bet ir padėti pildyti prašymus.

TERMINAS – GRUODŽIO 25-OJI
Pagal Savivaldybės tarybos sprendimą dokumentai dėl kompensacijų priimami nuo 1 iki 25 mėnesio dienos. Likusios dienos skirtos sudaryti gyventojų, kurie gaus pašalpas, sąrašus, sutvarkyti dokumentus, duomenų bazę.
A. Gagienė paaiškino, kad ne skyrius, bet butų ūkį eksploatuojančios įmonės skaičiuoja kompensacijos dydį. „Mes tik apskaičiuojame gaunamas pajamas ir nurodome, kad žmogus turi teisę į šią socialinę paramą“, – patikslino pašnekovė.
Anot vedėjos, nebūtina dabar šturmuoti skyrių. Gyventojai dėl kompensacijų galį kreiptis iki gruodžio 25-osios, nes jos skiriamos ne tik už tą mėnesį, kai pateiktas prašymas, bet ir už du ankstesnius.
„Nedings nė vienas žmogui priklausančios kompensacijos litas“, – patikino pašnekovė.

TURTAS GALI BŪTI KLIŪTIS
Anksčiau kompensacijos dydį už vandenį ir šildymą lemdavo šeimos pajamos, nuo balandžio 1 dienos – ir turtas. Todėl pretendentai į paramą turi pateikti ne tik pažymas apie gaunamas šeimos pajamas, bet ir buto, valdos, žemės, gyvulių, transporto priemonių, kito turto nuosavybės dokumentus.
Jeigu duomenys apie turtą nesikeitė, jie turi būti pateikti kartą per metus, o apie pajamas – kas ketvirtį.
Kalbėdama apie kriterijus, pagal kuriuos nustatoma, ar priklauso kompensacija, Socialinės paramos skyriaus vyresnioji specialistė Odeta Ramanauskaitė akcentavo, jog kiekvieno pretendento vertinimas yra individualus.

VADOVAUJAMASI NORMATYVAIS
Pagal patvirtintą metodiką nustatoma turto rinkos vertė, atsižvelgiant į gyvenamąją vietą, taikomas koeficientas. Teisę į paramą lemia ir būsto bei kito turto normatyvai.
Įvedus turto deklaravimo tvarką paaiškėjo, kad kai kurie žmonės, anksčiau gavę paramą, turi didelės vertės turto. Dėl naujojo įstatymo turtas tapo kliūtimi gauti kompensacijas ir mažeikiškiams, vos suduriantiems galą su galu.
Kai kurie šios teisės neteko tik todėl, kad tėvų vardu savo turtą panoro registruoti jų turtingi vaikai.
Nuo lapkričio 1 dienos bus priimami dokumentai dėl kietojo kuro kompensacijų.
Nemažai kaimo žmonių susigrąžino nuosavybės teisę į žemę. Tai irgi gali būti kliūtis gauti kompensacijas.

NAUDINGI PAKEITIMAI
Nuo balandžio 1 dienos įsigaliojęs Socialinės paramos įstatymas išryškino nemažai spragų. Šalies gyventojus ypač papiktino turto deklaravimas.
Atsižvelgiant į žmonių laiškus, pastabas, prašymus, priimtos įstatymo pataisos.
Nuo spalio 1 dienos padidinti būsto, piniginių lėšų, vertybinių popierių ir pajų normatyvai.
Taip pat pakeista kompensacijų skaičiavimo už karštą vandenį tvarka. Karšto vandens normatyvas nuo 1 padidintas iki 1,5 kubinio metro.
Kaip pastebėjo Socialinės paramos skyriaus darbuotojos, dėl šių pakeitimų kompensacijomis galės pasinaudoti daugiau žmonių.

PARAMA BUS PERSKAIČIUOTA
O. Ramanauskaitė patikino, kad pagal ankstesnius normatyvus apskaičiuota socialinė parama bus perskaičiuota.
Įstatymo leidėjai nepamiršo ir vienišų mamų. Anksčiau buvo numatyta socialinę paramą skirti toms vienišoms mamoms, kurios įrodė vaiko tėvystę ir teismo keliu prisiteisė vaiko išlaikymą. Ne visos moterys tai sugebėjo padaryti.
Įstatymo pataisos numato socialinę pašalpą skirti ne mamoms, o vaikams. Tačiau įstatymo ankstesnė nuostata liks skiriant kompensacijas už šildymą ir karštą vandenį.

NUMATYTOS LENGVATOS SKOLININKAMS
Pagal naująjį įstatymą, pensininkams kompensacija bus apskaičiuojama visam šildymo sezonui, o ne kaip anksčiau – trims mėnesiams. Dėl to tikimasi, kad po Naujųjų metų nebebus spūsties prie Socialinės paramos skyriaus kabinetų.
Skyriaus vedėja A. Gagienė gerąja naujiena pavadino tai, kad kompensacijas galės gauti ir skolininkai, jeigu jie pateiks su Šilumos tinklais sudarytą sutartį apie skolos grąžinimą.
Anksčiau žmogus, du mėnesius nemokėjęs už komunalines paslaugas, prarasdavo teisę į kompensacijas. Išimties tvarka jam padėdavo Savivaldybė.

Sigito STRAZDAUSKO nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto