Konkurencijos įstatymo pataisoms – Prezidentės veto

ELTOS nuotrauka

Prezidentė Dalia Grybauskaitė grąžino Seimui pakartotinai svarstyti Konkurencijos įstatymo pataisas, kurios esą sudaro sąlygas stambioms įmonėms už šiurkščius konkurencijos pažeidimus atsipirkti neadekvačiai mažomis baudomis.

Nenaudingos vartotojams

„Tai ne pirmas Seimo bandymas padėti didžiausioms šalies įmonėms apeiti konkurencijos taisykles ir išvengti adekvačios atsakomybės. Pasiūlymai dešimtimis kartų sumažinti baudas skatins monopolinių junginių augimą, o tai reiškia ir galimybes diktuoti kainas vartotojams“, – pranešime spaudai cituojama Prezidentė.
Seimo priimtos įstatymo pataisos leidžia įmonei, nepranešusiai Konkurencijos tarybai apie verslo sutelkimą į vienas rankas, dešimtimis kartų sumažinti pinigines baudas.
Numatoma, kad jeigu nepranešimas apie koncentraciją reikšmingai neapribojo konkurencijos, didžiausia bauda įmonei galėtų siekti vos 150 tūkst. litų.
Iki šiol už tokį pažeidimą Konkurencijos taryba galėjo taikyti baudą iki 10 proc. verslo įmonės metinių pajamų – toks reguliavimas vyrauja ir Europos Sąjungoje (ES).

Turi pinigų – gali būti nesąžiningas?

Prezidentė pabrėžia, kad Seimo priimtos įstatymo pataisos neskatins dideles pajamas turinčių įmonių laikytis sąžiningos konkurencijos.
Kaip pavyzdys pateikiama įmonė „Lukoil Baltija“, kuriai, pernai nepranešusiai apie koncentraciją, Konkurencijos taryba skyrė 1,17 mln. litų baudą – ši suma sudarė mažiau nei 0,1 proc. įmonės metinių pajamų. Tačiau įteisinus ne didesnę kaip 150 tūkst. litų baudą, šiuo atveju bauda „Lukoil Baltija“ sudarytų vos 0,01 proc. metinių pajamų.
Šiais metais Konkurencijos taryba „Lukoil Baltija“ skyrė 12 mln. litų baudą už 10 metų trukusį pažeidimą – tai 0,5 proc. įmonės metinių pajamų.

Negauta išvadų

Be to, anot šalies vadovės, Seimo priimtas pataisas būtų galima taikyti ir įmonių, kurioms sankcijos jau yra pritaikytos ir dėl kurių šiuo metu jau vyksta teismo procesai, atžvilgiu.
Tai reiškia, kad, įsigaliojus šioms pataisoms, konkurencijos pažeidimų galėjusiai padaryti įmonei „Lukoil Baltija“ Konkurencijos tarybos paskirtos baudos galėtų būti sumažintos dešimtimis kartų.
Taip pat dėmesys atkreipiamas į tai, kad priimant Konkurencijos įstatymo pataisas nebuvo gauta Specialiųjų tyrimų tarnybos antikorupcinio vertinimo išvada, taip pat nebuvo atsižvelgta į Europos teisės departamento ir Konkurencijos tarybos pastabas.

Skatina nepažeisti procedūrų

Baudos už koncentracijos pažeidimus procentine išraiška yra skaičiuojamos nuo bendrųjų metinių įmonių pajamų ir kitose ES šalyse: Vokietijoje, Nyderlanduose, Suomijoje, Lenkijoje, Vengrijoje, Čekijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Italijoje.
Europos Komisijos ir ES Teisingumo Teismo praktikoje nepranešimas apie koncentraciją yra laikomas sunkiu konkurencijos teisės pažeidimu, taip pat pripažįstama, kad už tokius pažeidimus skiriamos baudos turi būti atgrasančios ir skatinančios įmones nepažeisti koncentracijos kontrolės procedūrų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Naujienos iš interneto