Kontraceptikai – tik su receptu. Turėtų būti…

„Griežtinama kontraceptinių priemonių pardavimo tvarka, juos parduos tik su receptais“ – viena kitai žinią perduoda mažeikiškės moterys. Vienos pakuočių nusipirko keletui mėnesių, o kitos ruošiasi apsilankyti pas ginekologą.
Gydytojai ir vaistų pardavimą kontroliuojančios tarnybos stebisi tokia „naujiena“. Hormoniniai preparatai visada buvo receptiniai, tik vaistininkai piktnaudžiaudami suformavo kitokią pardavimo praktiką.


NUSIPIRKO
DAUGIAU
Moterys sunerimo: jeigu kontraceptines priemones parduos tik su receptais, vadinasi, teks labai dažnai lankytis pas ginekologą.
Senamiestyje gyvenanti Gražina D. stebėjosi, kodėl reikia tiek biurokratijos.
„Pirmiausia reikės eiti pas šeimos gydytoją, kad jis išrašytų siuntimą pas ginekologą. Tada laukti eilėje pas jį. O kiek kartų per metus reikės taip lakstyti? – klausė moteris. Ji sakė apie naująją tvarką išgirdusi per televizijos žinias prieš mėnesį. Reportaže buvo kalbama, kad reikiamų priemonių nuo rugsėjo 1-osios bus galima įsigyti tik su receptais. – Dukra nusipirko kelias pakuotes, kad galėtų bent keletą mėnesių tuo nesirūpinti.“
Mažeikiškių vaistininkų teiravomės, ar jie girdėję kalbas apie pasikeitimus. Visi tvirtino, kad apie griežtesnę kontraceptinių priemonių kontrolę nieko negirdėję.
„Jokių naujų nurodymų negavome. Kol kas bus, kaip buvę,“ – tikino farmacininkai.
STEBISI
NEŽINOJIMU
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovai stebisi moterų nežinojimu ir lengva panika – hormoninės kontraceptinės priemonės visada buvo receptiniai vaistai. Norėdamos jų įsigyti, moterys privalo turėti akušerio-ginekologo išrašytą receptą, galiojantį 3–6 mėnesius.
Tačiau vaistinių savininkai piktnaudžiauja ir pažeidinėdami įstatymus moterims suteikia galimybę rinktis kontraceptikus savo nuožiūra – „paskiria draugė draugei“.
„Sveikatos apsaugos ministro įsakymu visi hormoniniai preparatai parduodami tik pateikus receptą. Ta nuostata sena kaip mamutas. Žinoma, kol už rankos nepagautas – ne vagis, tačiau pripažįstame, kad vaistininkai šiuo atžvilgiu piktnaudžiauja ir nesilaiko įstatymų, taip suformuodami neteisingą visuomenės praktiką, – „Santarvei“ sakė Farmacijos produktų platinimo įmonių inspekcijos vedėjas Vitalijus Michalkovas. Jis tikino nesuprantąs, kodėl pasklido kalbos apie rugsėjo mėnesį, nepriimtas joks papildomas teisės aktas. – Vaistines periodiškai tikriname, kaip tikrinę. Tas darbas niekad nebuvo sustabdytas. Ir reaguojame į kiekvieną skundą. Juk visa tai daroma dėl pačių moterų, kad saugotų savo sveikatą.“
Tarnautojas informavo, kad už kontraceptikų pardavimą be recepto, vaistinių savininkai pirmą kartą įspėjami, o pakartotinai sulaužius įstatymą, gresia asmeninės licencijos sustabdymas ir bauda.
PARDUOTI NAUDINGA
Kodėl parduodama be recepto? Medikai taip pat nepatenkinti vaistininkų darbu.
„Jie niekad neturėjo teisės duoti be recepto, bet davė ir duoda. Jie daro, ką tik nori. Džinas toks išleistas iš butelio, kad jo suvaryti atgal nebeįmanoma,“ – piktinosi gydytoja akušerė-ginekologė Irena Dalė Ciparienė.
Medikė tikino, kad vaistinėse „iškišami“ ir pasenę produktai: mokslas nuolat einąs į priekį, daug naujovių, o farmacininkai stengiąsi įsiūlyti senienas.
„Moterys pas mus atsineša tokių senienų, kad belieka akis išpūsti. Komercija yra komercija,“ – atsiduso akušerė-ginekologė.
Mažeikiškiai vaistininkai komentuoti situacijos nelinkę – viskas atliekama pagal reikalavimus. Ne Mažeikiuose gyvenanti vaistinės savininkė Roma atviresnė: „Tai toks pat receptinis vaistas, kaip ketanovas ar koks analginas. Jiems recepto reikia, bet vaistinėje jų nesaugoja, ne taip, kaip antibiotikų. Taip, kad viskas priklauso nuo to, į kokią vaistinę pataikysite nueiti ir ant kokios vaistininkės „užsirausite“. Jei negaunate vienoje, eikite į kitą ir susiraskite, kur parduos. O kad rasite, garantuoju, nes faktas, kad vaistai nepigūs ir kelia apyvartą“.
KAD APSAUGOTŲ
Farmacijos produktų platinimo įmonių inspekcijos vedėjas V. Michalkovas visą šią situaciją pavadino nepatogumu – kai tenka pereiti nuo įprastos, patogios tvarkos prie teisėtos ir dėl pačių moterų saugumo sukurtos sistemos.
„Būkime supratingi. Kokia šešiolikmetė mergina pati nusprendžia, kokius kontraceptinius preparatus jai naudoti: kokio stiprumo, kokius kiekius ir kaip. Ir visiškai nepagalvoja apie šalutinius poveikius. O niekas už ją atsakyti negali. Vienas, nenorėdamas keblumų, norėjo pirkti, kitas – su džiaugsmu pardavė,“ – samprotavo vedėjas.
Akušerė-ginekologė I. D. Ciparienė, kalbėdama apie nepilnametes merginas, vartojančias bet kokias kontraceptines tabletes, sakė, kad jos rizikuoja sugadinti savo organizmo natūralų darbą.
„Jei mergina nepakankamai subrendusi, tabletės stabdo jos augimą, brendimą. Žinoma, neatsargiai vartojant šias priemones, nemalonumai gresia visoms moterims – išsiderina menstruacijų ciklas. Tai visai nelieka jų, tai moteris kraujuoja ištisai. Gali pradėti augti cistos,“ – galimas komplikacijas vardijo medikė.
I. D. Ciparienė informavo, kad nepilnametės merginos į konsultaciją turi ateiti su mama ar kitu artimu suaugusiu giminaičiu: „Žinoma, ne visoms drąsu pasakyti mamoms, kad jos jau pradėjo lytinį gyvenimą, tačiau reikia. Pažiūrėkime iš kitos pusės: mamos turi kalbėti ta tema, nebijoti, priimti naujienas. Jei nėra atvirumo, vadinasi, yra klaidų bendravime“.
SENIAI GALIOJA ES
Inspekcijos atstovai ir medikai sakė, kad hormoniniai preparatai parduodami tik su receptais visoje Europos Sąjungoje. Tą patvirtino ir moterys, emigravusios į kitas šalis.
„Visada prašo recepto, nėra taip, kad gautum be jo,“ – „Santarvei“ sakė Ispanijoje gyvenanti Lauryna S.
Trečią dešimtį perkopusi moteris tikino, kad kontraceptinių tablečių jai giminaičiai siųsdavo iš Lietuvos, nes ginekologo konsultacija svečioje šalyje nepigi – apie 50 eurų.
Mažeikiškė viliasi, kad liks „taškų“, kuriuose artimieji galės jai nupirkti „vaistukų“.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Prieš užsukant į vaistinę, pirmiau teks apsilankyti pas ginekologą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto