Lietuva – už planus keisti prekybos taršos leidimais sistemą

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Lietuva pritarė kompromisiniams pasiūlymams dėl rinkos stabilumo rezervo pagal Europos Sąjungos (ES) šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų (ATL) sistemą.

Pradės veikti po ketverių metų

Kaip skelbia Aplinkos ministerija, tarp pateiktų siūlymų įrašytas ir punktas, kad šis rezervas pradėtų veikti 2019 metais.
„Ši data pasirinkta ES valstybėms narėms derantis, kaip sureguliuoti ATL perteklių rinkoje ir kada nustatyti rezervo veikimo pradžią. Į jį kasmet būtų perkeliamas aukcionams numatytas tam tikras perteklinis ATL kiekis. Jeigu rinkoje pritrūktų laisvai disponuojamų ATL, atitinkamas jų kiekis būtų paimamas iš sukauptojo rezervo ir pridedamas prie aukcionams skiriamų kiekio“, – aiškina ministerija.

Rinkoje – didžiulis ATL perteklius

Prekyba taršos leidimais yra pagrindinė ES klimato kaitos politikos priemonė šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimui reguliuoti.
Dabar rinkoje dėl ekonominės krizės padarinių ir sumažėjusios paklausos yra didžiulis ATL perteklius – daugiau kaip 2 milijardai. Todėl ATL kaina krinta, mažėja ūkio subjektų paskatos investuoti į išmetamų šiltnamio dujų kiekį mažinančias priemones ir diegti aplinkai palankias pažangias technologijas.

Nori reformuoti kuo greičiau

ATL rinkos stabilumo rezervą Europos Komisija pasiūlė steigti 2021 metais. Kai kurios ES senbuvės, galinčios teikti valstybės pagalbą daug energijos naudojančiai pramonei, nori neveiksmingą ATL prekybos sistemą reformuoti kuo greičiau – šį rezervą įkurti 2017 m. ir taip gerokai padidinti ATL kainą.
Naujosios ES narės, turinčios ribotas galimybes teikti valstybės pagalbą daug energijos naudojančiai pramonei, linkusios rezervą įsteigti anksčiau nei 2021 m., bet su išlyga, kad būtų nustatytos galimybės pramonei kompensuoti padidėjusią ATL kainą. Tai papildomos įplaukos į valstybės biudžetą už rinkoje parduotus ATL ir papildomos ES finansinės priemonės, skirtos pramonėje diegti taršą mažinančias technologijas.

Surengė pasitarimą, pritarė pokyčiams

Lietuva tokios pozicijos laikosi siekdama, kad ATL kaina būtų stabilizuojama išvengiant staigaus jos padidėjimo. Tai leistų pramonei, ypač naudojančiai daug energijos, sukaupti investicijų ir modernizuoti gamybą, naudojantis ES ir valstybių narių lygiu veikiančiomis finansinėmis priemonėmis.
Anot ministerijos, šiai pozicijai pritarė suinteresuotų valstybės institucijų, Lietuvos pramonininkų konfederacijos ir didžiųjų šalies pramonės įmonių atstovai per balandžio 20 d. vykusį išplėstinį posėdį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto