Lietuvoje bus skaičiuojami vilkai

Šia apklausa siekiama išsklaidyti abejones ir susidaryti realų vaizdą, kiek vilkų gyvena Lietuvoje. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Aplinkos ministerija, norėdama baigti spekuliacijas vilkų tema, skelbia konkursą juos suskaičiuoti privačiuose miškuose. Šie žvėrys taip pat bus skaičiuojami ir valstybiniuose miškuose.


Skaičiuos privačiuose miškuose 

Aplinkos ministerija paskelbė konkursą dėl vilkų, gyvenančių privačiuose Lietuvos miškuose, populiacijos dydžio nustatymo. Kaip pažymėjo ministerija, taip norima gauti patikimų duomenų, kiek vilkų yra privačiuose miškuose. Valstybiniuose miškuose jie yra suskaičiuoti. 
Vilkų populiacijos gausos reguliavimo plane, kuris apibrėžia šių plėšrūnų medžioklės tvarką, nustatyta, jog minimalus pageidaujamas vilkų skaičius Lietuvoje – du su puse šimto Tiek užtenka, kad vilkai šalyje neišnyktų. Jei jų yra mažiau –  populiacijai kyla reali grėsmė. Būtent toks jų skaičius buvo nustatytas pernai valstybiniuose miškuose.
Vilkų populiacijos apskaitą ketinama vykdyti vasario–kovo mėnesiais. Ji turėtų būti rengiama tiek valstybiniuose, tiek privačiuose miškuose vienu metu.
„Mažeikių rajone yra aštuoniolika vilkų, kurie pastebėti Žalgirio girioje, Plinkšių apylinkėse bei paribio su Akmenės rajonu miškuose, kur driekiasi Kamanų valstybinis rezervatas. Šie skaičiai buvo pateikti pagal rajono medžiotojų  būrelių medžiojamųjų žvėrių apskaitos duomenis.
Suprantama, tai nėra labai tikslūs duomenys, tiesiog medžiotojai aptinka savo būrelių plotuose žvėrių pėdų ir apskaičiuoja, kiek žvėrių juose lankosi“, – informavo rajono aplinkos apsaugos agentūros vyresnysis inspektorius Alfredas Nicius.


Pilkio mažeikiškiams nušauti nepavyko 

Kaip pažymėjo Aplinkos ministerija, šia apklausa siekiama išsklaidyti abejones ir susidaryti realų vaizdą, kiek vilkų gyvena Lietuvoje. Jeigu paaiškės, kad jų skaičius yra minimalus, gali būti nutarta visiškai uždrausti vilkų medžioklę. Šiuo metu Lietuvoje per metus galima sumedžioti penkiasdešimt vilkų. 
„Kažin ar šį sezoną mažeikiškiai medžiotojai spės pasidžiaugti sumedžiotu vilku – nuo lapkričio, kai buvo pradėta vilkų medžioklė, iki praėjusio sekmadienio šalyje jau sumedžioti keturiasdešimt penki pilkiai, mažeikiškiams to padaryti nepavyko. 2005 metais buvo leidžiama sumedžioti dvidešimt vilkų, kasmet šis skaičius didėjo po dešimt vienetų, o užpernai bebuvo leista sumedžioti tik penkis“, – sakė aplinkosaugininkas.
2010-aisiais metais mūsų rajone buvo sumedžioti du vilkai, užpernai – vienas, pernai pilkio mažeikiškiams medžiotojams nušauti nepasisekė.
Pagal nuo antradienio įsigaliojusius naujus įkainius, baudos už gamtai padarytą žalą padidėjo dešimteriopai. Už neteisėtai sumedžiotą vilką teks pakloti ne tris šimtus, o tris tūkstančius litų. Taip pat medžiotojui gresia medžiotojo bilieto atėmimas nuo metų iki trejų bei šaunamojo ginklo konfiskavimas.


Baudų efektyvumą parodys laikas 

Aplinkosaugininkai primena, kad šiuo metu medžioti galima tik šernus, bet antramečių šernų patelių medžioklė nuo vasario pirmosios bus draudžiama. Taip pat visus metus galima medžioti lapes, mangutus. 
Jau nuo lapkričio draudžiama stirnų ir elnių patinų medžioklė, nuo sausio pirmosios nebegalima medžioti elnių, danielių bei stirnų patelių ir jauniklių. Pagal patvirtintus naujus įkainius, už neteisėtai sumedžiotą stirną gali tekti pakloti penkis tūkstančius, už jos jauniklį – tris tūkstančius, už elnią ar danielių – 17,5 tūkst., už jų pateles ar jauniklius – 10,5 tūkst. litų.
„Dvi naktis šiais metais surengėme reidus po rajono miškus, stebėjome, ar sniege nematyti brakonierių pėdsakų. Antradienį tik Viekšnių apylinkėse sutikome vieną medžiotoją, kuris į medžioklę buvo susiruošęs su visais reikiamais dokumentais“, – psakojo A. Nicius.
Pasak mažeikiškių aplinkosaugininkų, ar padidintos baudos bus efektyvios, parodys laikas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto