Mažeikiškiai mini Laisvės gynėjų dieną ***(Papildyta)***

Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka

[nggallery id=592 template=caption]Laisvės gynėjų diena – Sausio 13-oji šiandien minima visame rajone. Ji prasidėjo žvakučių deginimu languose, moksleiviai miestiečius pakvietė į gyvą grandinę, aukojamos šv. Mišios, vyko minėjimai, pokalbiai, susitikimai, demonstruojami filmai, surengtos parodos, paruošti stendai.

Languose – žvakutės

Pirmasis renginys, skirtas Sausio 13-osios įvykiams paminėti, – pilietinė akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Į šią akciją daugiausia įsijungė rajono ugdymo įstaigos – lopšeliai-darželiai, mokyklos, gimnazijos. Aštuntą valandą dešimčiai minučių languose suspindo žvakučių liepsnos. Atminties žvakučių šviesoje daugelyje mokyklų prisiminti prieš dvidešimt ketverius metus sausio 13-ąją šalyje vykę įvykiai.
Kai kuriose mokyklose Laisvės gynėjų dienos temos integruotos į mokomuosius dalykus, klasės valandėles.

Šildė buvimas kartu

Į akciją „Atmintis gyva, nes liudija“ įsijungė ir Mažeikių rajono vaikų našlaičių ir senelių globos namų bendruomenė.
Sausio 13-osios rytą, 8 val., kiekvieno šių namų gyventojo lange dešimčiai minučių  uždegtos atminimo žvakės, taip pagerbiant žuvusiuosius už Lietuvos laisvę.
Po pamokų vaikai ir darbuotojai globos namų salėje apie Lietuvą ir Laisvę skaitė eiles, dainavo dainas. Nežiemišką pavakarę visus šildė ir sodrios Lietuvos vėliavos spalvos, ir žvakių liepsnelės, ir vieningas buvimas kartu.

Prisijungė ir gyventojai

Dvyliktą valandą centrinė senamiesčio Laisvės gatvė atgijo nuo jaunimo juoko ir gyvos už rankų susikibusių moksleivių grandinės: tai buvo Sausio 13-ajai skirtas jungtinis Merkelio Račkausko gimnazijos bei Senamiesčio pagrindinės mokyklos socialinis projektas „Laisvės banga“.
Į gyvą grandinę kartu su moksleiviais stojo miesto gyventojai, tėvai su mažamečiais vaikais, mokytojai, kai kurie verslininkai, Savivaldybės darbuotojai su Švietimo skyriumi priešakyje, – iš viso rankomis susikibo apie 1300 mažeikiškių.

Įprasmino gatvės pavadinimą

Pirmoji „Laisvės banga“ Mažeikiuose vyko prieš ketverius metus, kai buvo minimas sausio įvykių dvidešimtmetis. Šio socialinio projekto sumanytojas Merkelio Račkausko gimnazijos direktoriaus pavaduotojas Laimonas Terasius pasakojo, kad gyvos grandinės idėja jam kilo dėl Laisvės gatvės pavadinimo.
„Kauniečiai turi Laisvės alėją, mes turime Laisvės gatvę, tad pagalvojau, kodėl mums tuo nepasinaudojus. Laisvės gynėjų dieną susiejome su gatvės pavadinimu ir savo laisve. Norėjosi kažkaip įprasminti tą gatvės vardą, ir mums tai pavyko. Smagu ir dėl to, kad prie moksleivių prisijungė ir miesto visuomenė“, – džiaugėsi L. Terasius.

Abejojančių nebuvo

Pedagogas pastebėjo, kad šiemet į akciją visi jungėsi šimtu procentų, nebuvo, kaip prieš ketverius metus, jokių abejonių – gal nereikia, gal bus per daug?
„Gal čia reikšmės turėjo ir įvykiai Paryžiuje, kai žmonės nelaimės šešėlyje, ištikus bėdai, išėjo į gatves ir parodė savo vienybę. Pasirodo, kad ir mes, reikalui esant, galime būti vieningi“, – svarstė renginio organizatorius.

Minėjimas Jonaičių miške

Užlieknės pagrindinės mokyklos mokiniai ir mokytojai surengė žygį į Jonaičių mišką, prie paminklo žuvusiems už Lietuvos Laisvę. Prie laužo susirinkusieji klausėsi svečių – Šaulių sąjungos garbės nario Alfonso Degučio prisiminimų apie sausio įvykius 1991 metais bei Mažeikių politinių kalinių bendrijos pirmininko Alberto Ruginio, kuris priminė, kad paminklas, prie kurio minime Laisvės gynėjų dieną – tai atminimo ženklas „Alkos“ rinktinės partizanams, žuvusiems Jonaičių miške.
Baigiant minėjimą nuaidėjo trys pabūklo salvės: už žuvusiuosius sausio 13-ąją, už Lietuvos laisvę ir už mokytojus, kurie rūpinasi, kad mokiniai pažintų tikrąją Lietuvos istoriją.
Šį renginį organizavo istorijos mokytoja Birutė Ovčinikova su mokiniais.

Angelų ekspozicija

Sodų vidurinėje mokykloje pristatyti projektiniai darbai „Istorija gyva tėvų namuose“, bibliotekoje surengta Sausio 13-ajai skirta paroda.
Kalnėnų pagrindinėje skambėjo dainos apie Lietuvą, buvo eksponuojami mokinių sukurti projektai, dėliota žvakučių kompozicija. Pradinių klasių mokiniai surengė piešinių parodą bei balandžių ir žuvusiųjų atminimui skirtų keturiolikos angelų ekspoziciją.

Židikiškiai – prie Laisvės paminklo

Po šv. Mišių židikiškiai rinkosi prie Laisvės paminklo – čia žuvusiųjų Sausio 13-ąją atminimui buvo deginamos žvakelės, sugiedotas Lietuvos himnas. Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos pradinių klasių mokiniai surengė piešinių parodą „Laisvės kaina“, mokykloje taip pat eksponuojamas virtualių fotografijų ciklas „Prisiminkime 1991 metų sausį“, išleisti Laisvės gynėjų dienai skirti teminiai stendai.
Mokykloje taip pat viešėjo žymus fotografas, keliautojas, ekspedicijų į tremtinių vietas organizatorius bei vadovas Gintautas Alekna. Svečias vaizdžiai papasakojo ir parodė ne vieną lietuvių tremties vietą fotografijose, pasidalijo epizodais iš kelionių, pasakojo nuotykius.
„Lietuvą okupavusi Sovietų sąjunga Antrojo pasaulinio karo ir pokario metais į lagerius ir tremtį pasiuntė daugiau kaip 275 tūkstančius Lietuvos gyventojų, todėl prisiminti šiuos brutalius sovietų veiksmus būtent Sausio 13-ąją, manome, yra simboliška“, – sakė mokytoja Šarūnė Balsienė.

Žygiavo į pušyną

Tirkšliuose pagrindinis renginys vyko pušyne – į jį surengta Juozo Vitkaus-Kazimieraičio pagrindinės mokyklos mokinių ir mokytojų eisena. Pušyne prie uždegtų laužų skambėjo lietuvių liaudies dainos, visi vaišinosi arbata. Iš pat ryto mokykloje buvo vedamos Prisiminimų ir Pagarbos pamokos, vestibiulyje prie stendo „Atmintis gyva“ stovėjo jaunųjų šaulių garbės sargyba.
Urvikių kaimo žmonės rinkosi į kultūros centrą, kuriame įvyko Laisvės gynėjų dienos minėjimas „Mes budim…“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto