Mažeikiškiai verslininkai svarsto galimybę atsisakyti gamtinių dujų

Mažeikių šilumos tiekėjai spaudžia „Intergas“ – jeigu derybos bus nesėkmingos, jie atsisakysią įmonės paslaugos arba kreipsiąsi į teismą. Apie galimybę atsisakyti gamtinių dujų svarsto ir kiti rajono verslininkai.

ASOCIACIJA ĖMĖSI VEIKSMŲ
Mažeikių verslininkų asociacija pastaruoju metu savo posėdžiuose ne kartą svarstė su gamtinių dujų tiekimu susijusias problemas.
Asociacijos prezidentas Virgilijus Radvilas teigė, kad verslininkai turėję vilties, jog gamtinės dujos bus išeitis, didelės perspektyvos sukurs tinkamą verslo aplinką, tačiau įvyko atvirkščiai – šio kuro vartotojai susiduria su sunkiai sprendžiamomis problemomis. Verslininkus spaudžia dujų kaina, dideli dujų transportavimo mokesčiai. Verslo įmonės skaičiuoja, kad galbūt ekonomiškiau būtų naudoti suskystintąsias dujas.
„Turime rasti tinkamesnę kainodarą. Jeigu „Intergas“ nereaguos į mūsų pastabas, jei nevyks konstruktyvus bendradarbiavimas, reikia viešai kalbėti ir galbūt pakelti visą visuomenę, net iš asociacijos narių šalinti“, – verslininkų, savivaldos ir „Intergas“ vadovų susitikime, asociacijos posėdžiuose išsakytas griežtas mintis persakė jos prezidentas.
V. Radvilas pridūrė, kad tokie griežti yra „įsprausto į kampą verslininko“ paskutiniai žingsniai, tačiau norėtųsi ir rimto bendradarbiavimo. Todėl Mažeikių verslininkų asociacija pradėjo konsultacijas su dujų tiekėjais. Be to, kreipėsi į Savivaldybės vadovus, kad kartu būtų galima rasti geriausius sprendimus, kaip sustabdyti priešpriešą.

BIOKURAS LABIAU APSIMOKA
Gamtinės dujos į Mažeikius pradėtos tiekti 2007 metų spalio mėnesį.
Jas džiaugsmingai pasitiko ne tik rajono valdžia, bet ir verslininkai. Jau nuo pat pradžių „Intergas“ sulaukė apie dviejų šimtų paraiškų dėl gamtinių dujų tiekimo. Tačiau šiandien vartotojų skaičius kur kas kuklesnis. Bendrovė turi 62 buitinius ir 18 ne buitinių vartotojų.
Verslininkai ir gyventojai neskuba įsileisti gamtinių dujų, nes nebesitiki efekto. Didžiausias gamtinių dujų vartotojas „Mažeikių šilumos tinklai“ (dujos sudaro 40 proc. čia sunaudojamo kuro) užsimojęs perorientuoti šilumos gamybą, naudojant daugiau biokuro, nes su šiuo kuru pagamintos kilovatvalandės kaina yra apie 68 litus, su gamtinėmis dujomis – 300 litų.
Anot bendrovės generalinio direktoriaus Jono Jurkaus, visos bėdos prasidėjo, kai dujų transportavimo mokestis nuo žadėto 14,5 tūkst. litų už tūkstantį kubų išaugo iki 87 tūkst. litų.
„Jeigu būtų kas pasakę, kad šitaip bus, nė su automatu niekas nebūtų privertęs pasirašyti sutarties dėl dujų tiekimo“, – tvirtino J. Jurkus.

ŠILUMOS TIEKĖJAI GRASINA TEISMAIS
„Mažeikių šilumos tinklai“ jau ėmėsi veiksmų, norėdami išplėsti šilumos gamybą, naudojant biokurą. Jeigu pavyktų laimėti konkursą, Mažeikiuose būtų statoma biokogeneracinė elektrinė, kuri naudotų biokurą.
Bendrovės „Intergas“ valdybos narys Ričardas Šeibelis ragino mažeikiškius neskubėti su šiuo kuru, esą kiekvieno sektoriaus savi interesai.
„Biokuro gamintojų asociacija pasakoja, kad viskas gerai, bet kyla ir biokuro kainos. Kiek Lietuva turi rezervų, jeigu jau dabar iš užsienio veža biokurą? Moksliškai įrodyta, kad jeigu biokurą veži didesniu atstumu nei šimtas kilometrų, tai tas dyzelinas, kurį automobiliuose naudoji, yra pigesnis negu biokuras“, – lygino svečias.
R. Šeibelis prognozavo, kad po kelerių metų gamtinių dujų kainos turėtų kristi, nes Lietuvoje atsiras dujų terminalas. Be to, į Lietuvą ateis ir pigesnės dujos iš Lenkijos, nes ten tuo klausimu jau dirba amerikiečiai.
„Mažeikių šilumos tinklų“ vadovas J. Jurkus teigė, kad bendrovė neatsisakanti gamtinių dujų – pasiliekanti alternatyvą, tačiau siekianti susitarti dėl mažesnio gamtinių dujų kiekio. Iki šiol per metus būdavo sunaudojama penki milijonai kubų dujų, šiemet šį kiekį norima sumažinti milijonu kubų, tačiau „Intergas“ susitarimų nenori keisti.
„Supraskite mus, turime beveik 15 tūkstančių vartotojų, turime jiems įtikti. Ir sutartyje įrašyta, jeigu biokuras pigesnis, turime teisę reikalauti peržiūrėti sutartį. Aš, kaip įstaigos vadovas, neslėpsiu, kad ruošiuosi trims dalykams: deryboms, teisminiams procesams ir paslaugų atsisakymui. Jeigu iki rugsėjo mėnesio derybos nepavyks, kreipsiuosi į Tarybą“, – neslėpė savo planų „Mažeikių šilumos tinklų“ vadovas.
J. Jurkus mestelėjo, kad „Intergas“ mažeikiškius apgavo, nes dujų transportavimo mokestis – kelis kartus didesnis negu buvo tartasi.

TIEKĖJAI PATIRIA NUOSTOLIŲ
Mažeikių dujofikavimas „Intergas“ kainavo 40 milijonų litų, kol kas šis projektas nuostolingas. Bendrovės generalinio direktoriaus Marko Poliakovo duomenimis, per tuos kelerius metus patirta dešimt milijonų litų nuostolio.
„Viskas priklauso nuo lenkų. Jeigu būtų taip, kaip planavome su rusais (kai naftos perdirbimo įmonę valdė „Jukos“ – B. R.), seniai Mažeikiuose būtų rojus. Viskas buvo susitarta, pasirašyta, jeigu gamykla jau būtų buvusi su dujomis, būtų daug investuotojų“, – „Santarvei“ sakė R. Šeibelis.
Vėliau tą pačią mintį jis išsakė ir susitikime. Anot „Intergas“ vadovų, gal reikėjo didesnių bendrų pastangų, siekiant įkalbėti dabartinius naftos perdirbimo gamyklos vadovus naudoti gamtines dujas.
„Reikia spausti bendromis jėgomis, kad imtų tas dujas. Čia politinis žaidimas, o ne ekonominis. Mes paskaičiavome, kad jiems nuostolinga naudoti savo dujas“, – nepraranda vilties R. Šeibelis.
Svečiai mestelėjo akmenuką ir į J. Jurkaus daržą: esą jis, būdamas Seimo narys, galėjęs daugiau padėti, nes Mažeikiai nekalti, kad gamykla neima dujų. Galbūt buvo galima rasti galimybių dėl nuolaidų mažeikiškiams.

KALTINA DIDŽIAUSIĄ VARTOTOJĄ
Nuo „Intergas“ vadovų „Mažeikių šilumos tinklams“ kliuvo ir dėl to, kad šie pagal prisijungimo sutartį nevykdo pirminio susitarimo. Anot R. Šeibelio, jeigu bendrovė per metus transportuotų aštuonis milijonus kubinių metrų dujų, tarifas Mažeikiuose sumažėtų 39 proc., atsirastų norinčiųjų naudoti gamtines dujas.
Dėl to, kad gamtinės dujos Mažeikiuose nepopuliarios, „Intergas“ verslas čia skaičiuoja nuostolius. Per pusketvirtų metų jų patirta dešimt milijonų litų. Vien iš „Mažeikių šilumos tinklų“, kurie yra didžiausias vartotojas, – 5,7 milijono litų.
„Intergas“ vadovai kaltino mažeikiškius šilumos tiekėjus, kad šie užsimoję mažinti sunaudojamą gamtinių dujų kiekį.
„Pagrindinis vartotojas šitaip problemas perkelia ant kitų vartotojų pečių. Ar taip reikėtų, kad kiekvienas gelbėtumės po vieną? Jei būtų sumažintas kiekis, tas tarifas vėl pašoktų. Turi būti didinamas dujų kiekis“, – teigė R. Šeibelis.
J. Jurkus atkirto, kad jis galvoja ne tik apie savo įmonę, bet ir apie gyventojus, kuriems reikia mokėti už šilumą. Nes dėl brangios šilumos keiksmažodžiai krinta ant Tarybos narių ir ant įstaigos vadovų galvų. „Mažeikių šilumos tinklų“ direktoriaus teigimu, dėl sumažinto dujų kiekio įmonė per tuos kelerius metus sutaupė 25–30 milijonų litų gyventojų ir įmonių pinigų.
„Aš nekaltas, kad jums nesiseka biznis su naftos perdirbimo gamykla. Jūs pakliuvote į naftininkų spąstus, bet kiekvienas biznis turi rizikos laipsnį, mes, mažeikiškiai, nekalti“, – atšovė J. Jurkus.

SITUACIJĄ AIŠKINASI KOMISIJA
„Intergas“ vadovai teigė pasiruošę derėtis su mažeikiškiais. Esą įmonė ir dabar Mažeikiuose taiko sumažintą tarifą, pagal įstatymą, jį galėtų padidinti 30 proc.
„Lietuvos dujos“ paskelbė, kad buitiniams vartotojams bus keliami įkainiai. Mūsų bendrovės valdyba priėmė sprendimą, kad gyventojams tarifų už dujas nedidinsime. Ar mes priešai, ar mes esame plėšikai, kaip kad kai kas bando mus parodyti? Už ką mus skųsti Prezidentūrai?“ – retoriškai klausė R. Šeibelis.
Svečias prisiminė praėjusiais metais Mažeikių verslininkų asociacijos kreipimąsi į šalies Prezidentę, Seimo ir Vyriausybės vadovus dėl „Intergas“ didelių galios ir perdavimo mokesčių.
Savivaldybės mero Antano Tenio teigimu, reikėtų ne kaltinti vieniems kitus, o sėsti prie derybų stalo. Jis informavo svečius, kad Taryba yra sudariusi komisiją, kuri dėl gamtinių dujų mokesčių aiškinasi situaciją ir turės pateikti siūlymus. „Intergas“ vadovai teigė pasiruošę bendradarbiauti, pateikti reikalingą informaciją ir pan.
Susitikime dalyvavęs komisijos pirmininkas Arvydas Šemeta pasidžiaugė išgirdęs šitiek daug informacijos, naujų, įdomių dalykų. Be abejo, gimę ir klausimų, kuriuos komisijai teks išsiaiškinti.
Ši komisija buvo sudaryta po to, kai Tarybos narys Sigitas Kaktys gegužės pradžioje merui A. Teniui įteikė paklausimą, kuriame prašo pateikti išsamią informaciją raštu bei žodžiu dėl gamtinių dujų tiekimo sutarties Mažeikių miestui, pagal kurią mažeikiškiai moka nepagrįstai aukštą – beveik 4 milijonų litų per metus – gamtinių dujų galios bei perdavimo mokestį.
Anot jo, „abonentinė“ sutartis pažeidžia viešąjį interesą, neleidžia mažinti šilumos gavybos kaštų gyventojams, trukdo pritraukti investicijas biokogeneracinės elektrinės statybai.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Ketvirtadienį Savivaldybėje įvyko „Intergas“, mažeikiškių verslininkų ir savivaldos vadovų susitikimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto