Mažeikiškis vyndarys: „Visos klaidos išėjo į naudą“

Su vynu Modestas Česnauskas tikina besielgiantis kaip su moterimi: jį prižiūri, myli, glosto. Autorės nuotrauka

Mažeikiškis vyndarys Modestas Česnauskas juokauja turintis dvi mylimąsias – žmoną ir vyndarystę.

Meilė moteriai Modestą lydi visą jo brandų gyvenimą, kita „mylimoji“ jį pakerėjo prieš penkerius metus.
Paklaustas, kaip nepaklysta meilės labirintuose ir randa bendrą kalbą su keliomis mylimosiomis, vyndarys „Santarvę“ pakvietė pokalbio prie židinio.


Polinkis iš senolio

Vėjuotą ir žvarbų vakarą sušildė ne tik židinio šiluma, vyno taurė, bet ir su užsidegimu apie savo aistrą pasakojančio mažeikiškio vyndario nuoširdumas. 
Nuosavame name Voveriuose šiuo metu su šeima beįsikuriančiam valstybės tarnautojui, pakrypus kalbai apie vynų gamybos pradžią, ilgai galvoti nereikėjo. Pirmajam vynui, gamintam prieš dvidešimtmetį, obuoliai nuskinti ne kur kitur – Mažeikių apylinkėse. O brandino savo pirmąjį produktą bendrabučio kambarėlyje, kur gyvenimo pradžiai mažeikiškis įsikūrė su savo žmona Rimute.
Nors sodybos šeimininkai pirmojo savos gamybos vyno, kuris, be kita ko, buvo gana vykęs, skonį prisimena dar ir dabar, tačiau nuo ko visa tai iš tiesų prasidėjo, spėliojo ir patys.
„Senelis gamindavo salyklinį alų, mokėjo jis padaryti ir sidrą. Yra likę seni jo užrašai, tačiau vargu ar jie pravertė. Bet polinkis tikriausiai vis tiek atėjęs iš ten“, – svarstė vyndarys. Vyriškis pridūrė, kad ne per seniausiai ir pats sužinojo, jog vyną gamina ir jo krikšto tėvai. Todėl neatmeta galimybės, kad talentas galėjęs ateiti ir iš jų.


Sulaukė pripažinimo

Prieš penkerius metus mažeikiškis pradėjo užsiimti profesionalia vyno gamyba. Bėgant laikui jo vynų kolekcija didėjo, asortimentas plėtėsi ir taip šiandien vyndarys turi sukaupęs bemaž 40 skirtingų vyno rūšių.
„Nė vienais metais nebuvo taip, kad gamintume tos pačios rūšies vynus. Kasmet jie vis kitokie. Ir jeigu ankstesniais metais turėdavau vienuolikos rūšių kolekciją, tai šiandien džiaugiuosi jų turėdamas dvidešimt vieną. Kada gali žmonėms pasiūlyti kuo didesnę įvairovę, tada patenkinamas ir jų gurmaniškas poreikis“, – tikino kultūros paveldo puoselėtojas.
Sulaukęs pagyrų bei paskatintas artimųjų mažeikiškis prieš keletą metų prisijungė prie Lietuvos vyndarių asociacijos. O apie jo gėrimų kokybę asociacijos nariai sužinojo labai greitai.
Nuvažiavęs į Šakių rajone, Zyplių dvare asociacijos organizuotą vyno šventę pasiimti nario pažymėjimo, vyriškis kartu nusivežė ir savo gamintų gėrimų. Jie Modestui iš karto pelnė apdovanojimus.
„Pakvietusiam draugui sakiau: kam tu mane iš viso vežeisi, juk būtų laimėję kiti. Kai vyndariai, priklausydami asociacijai penkerius ar daugiau metų, negauna apdovanojimų, mano pasirodymas tąkart nustebino ne vieną“, – prisiminė pašnekovas.


Stebina ir toliau

Po puikaus pernykščio starto nenuleido rankų vyndarys ir šiemet. Prieš dvi savaites vykusioje vyndarių asociacijos jauno vyno šventėje „Žalias vynas“ Modestas vėl buvo pastebėtas. 
Jo aviečių vynui „Jaunystės valsas“ pusiau saldžių gėrimų kategorijoje lygių nebuvo. Tarp pusiau sausų vynų Modesto „Pirmoji naktis“, pagaminta iš braškių, liko antroji.
Po šitokio pasirodymo kolegos tik replikavo, kad mažeikiškis tikrai nekuklus – net antrus metus iš eilės pasiima pagrindinius prizus.
Vyndarys, paklaustas, kur slypi ta sėkmės formulė, tikino nesistengiantis nieko labai nustebinti ar kažko pasiekti: jis tiesiog užsiima mėgstama veikla taip, kad gautų kuo geresnį rezultatą. O pavyduoliams kolegoms atkirsdamas Modestas tik pašmaikštauja: „Džiaukitės, kad savo vynais pretenduoju ne į visas keturias kategorijas (sausų, pusiau sausų, saldžių bei pusiau saldžių – aut. past.)“.
Mažeikiškis pabrėžė, kad šie metai išskirtiniai ne tik pelnytais apdovanojimais, bet ir vyno kiekiu. Pagaminto gėrimo tūris siekia net 500 litrų. Šis skaičius vyno gaminimo istorijoje jam rekordinis.


Vyriškas darbas

Kad apie vynus, jų gaminimo technologijas, vartojimo įpročius Modestas turi tikrai daug ką papasakoti, įsitikinome ir patys. 
Vos pakvietęs į kelionę po vyndarystės pasaulį M. Česnauskas iš karto pabrėžė: pagal nerašytas taisykles, moters prie vyno gamybos prileisti negalima. Pačiame gamybos procese jis įdarbina tik šešiametę dukrelę.
„Laikausi meksikietiškųispaniškų tradicijų, kad uogas kojomis turėtų minkyti nekalta mergaitė. Jos vynui įneša paslapties, suteikia dvasią“, – sakė pašnekovas.
Jis pabrėžė, kad vyno gamyba – sunkus, atsakingas ir daug kantrybės reikalaujantis darbas, todėl  žmonos pagalbos tikina prašantis tik degustacijos procese. Pasirodo, Rimutei labai gerai sekasi atspėti visuomenės poreikius, o ir kokie vynai konkursuose pelnys prizines vietas, ji puikiai nuspėja.
Tiesa, žmonai tenka garbė ir padėti išrinkti vynams pavadinimus.
„Šitą darbą atliekame kartu. Tik man tie pavadinimai dažniausiai gimsta spontaniškai, o Modestas pirmo pasitaikiusio priimti neskuba. Jam kiekvienas gaminys turi savo istoriją, todėl vyras ilgai renka žodžius, kol randa tinkamą“, – patirtimi dalijosi pašnekovė.
Juokaudama Rimutė pripažino, kad jai tenka ir juodžiausi darbai – nuskinti, gamybai paruošti vaisius ir uogas, o visi laurai – vyrui. Tačiau dėl to ji visai nepyksta, tik atvirauja norinti matyti vyrą dažniau. Mat kuo toliau, tuo daugiau laiko sutuoktinis skiria antrajai savo meilei.


Paslapčių neatskleidžia

Prakalbus apie vyno gamybos technologijas, M. Česnauskas kalbėjo kiek atsargiau. Natūralu, kad kiekvienas geras vyndarys turi savo paslapčių, todėl jas atskleidus, procesas nebebūtų įdomus nei jam pačiam, nei konkurentams.
„Kiekvienas vyndarys turi daug kablelių ir taškelių, todėl jų niekada neatskleis kitiems“, – pabrėžė jis.
Tačiau kaip iš gamtoje skintų gėrybių gėrimai atkeliauja ant vaišių stalo, nesigilindamas į detales, vyriškis papasakojo.
Greičiausiai vynas vartotoją gali pasiekti po trijų mėnesių – tai jaunas božolė vynas.
Visą vyno brandos etapą vyndarys prilygina vaiko augimui motinos įsčiose – tai trunka devynis mėnesius. Gėrimas kurį laiką rauginamas, paskui vėdinamas, nupylinėjamas, skaidrinamas, skaninamas. Praėjus 6–5 mėnesiams išpilstomas. Nuo tada prasideda rūpestinga butelio priežiūra.
„Uždarinėjant butelius juose lieka kažkiek deguonies, o kada butelis ilgai stovi vienoje pozicijoje, tai gali turėti įtakos neigiamiems procesams. Bent kas savaitę reikia ateiti į rūsį, pasukinėti butelius ir kaskart juos paglostyti. Tai darant negalima skubėti. Kiekvienam vynui reikia atiduoti tiek laiko, kiek jam priklauso“, – tikino mažeikiškis.
Modestas pridūrė, jog kategoriškai laikosi nuostatos, kad vynas negali būti gaminamas iš daugiau kaip dviejų rūšių uogų. Mat kada susipina daug skonių ir poskonių, rezultatas nebe tas.
Vyndarys patikino labiausiai mėgstantis pernykštį laimėtoją – vyšnių vyną „Modės bučkis“ –  gamindamas būtent tą vyną jis atrado ir išreiškė save kaip vyndarys.


Kokybės beieškant

Modestas mielai dalija patarimus pradedantiesiems vynininkams. 
Jis pabrėžė, kad gaminant vyną labai svarbu yra atsižvelgti į aplinkos temperatūrą – neturi būti per karšta. Kitas svarbus rodiklis – vynas turi būti laikomas tamsoje.
Labai svarbu, kad pripiltas vyno butelis būtų paguldytas, nes kitaip išsausės kamštis, į vyną prieis deguonies ir jis bus sugadintas. To nežinodami vyno vartotojai patys neretai sugadina turimą produktą.
„Apskritai negalima natūralaus vyno tiesiog pasidėti į spintelę ir laikyti jį kaip aksesuarą. Laikui bėgant keičiasi jo kokybė ir skonis, todėl neatsižvelgiant į laikymo sąlygas galima gėrimą greitai sugadinti“, – patarinėjo M. Česnauskas.
Neretai vyno mėgėjai apsigauna dėl vyno stiprumo. Jeigu jis stipresnis negu 16 laipsnių, tai jau spiritizuotas gėrimas. Vyndario patirtis rodo, kad natūraliai tokio stiprumo išgauti neįmanoma.
Mažeikiškio pagamintų vynų stiprumas laviruoja nuo 10 iki 15 laipsnių.


Klaidos gimdo naujoves

Kalbant su Česnauskų šeima susidarė įspūdis, kad vyndarystė – jų šeimos relikvija, kuria užsiimama metų metus. Natūraliai kyla klausimas, iš kur tas žinojimas?
Pašnekovai paaiškina gana paprastai: tam yra knygos, internetas, įvairūs mokymai. Bet vis tik jie pripažino, jog geriausiai mokomasi praktikuojantis.
O kiek tų klaidų būta Modesto kelyje, jis ir pats nesuskaičiuoja. Šmaikštaudamas tik džiaugiasi, kad visos jos išėjo į naudą.
„Kiekviena klaida atneša kažkokią naujovę, patobulintą receptą, o jų mes turime nemažai. Natūralu, kad naujovės atsiranda eksperimentuojant, tad kiekvienas geras vyndarys privalo jų turėti“,– tikino vyriškis.
Vyndarys atskleidė paslaptį, kaip praėjusiais metais vietoje vyno netikėtai gavo šampaną.
Jis šiek tiek pakeitė temperatūrą, pavėlavo laiku pasirūpinti rauginamu gėrimu. Taip pat buvo nupirkti ne tokie kamščiai – ir vynas įgavo specifinį šampano skonį.
Sutuoktiniai tikino sulaukę tiek teigiamų atsiliepimų, kad degustatoriai net nustebo, jog tai nepasisekęs darbas.
Rimutė pajuokavo: „Taip ir gimsta šedevrai“.


Žiniomis dalijasi

Su asociacijos nariais mažeikiškis dalyvauja įvairiose šventėse, renginiuose. Supažindinti su vyno gamyba ir tradicijomis jis kviečiamas ir į bendruomenių šventes, kitus renginius.              
„Džiaugiuosi, kad Lietuvos žmonės keičiasi. Tai, kad minėdami darbų pabaigtuves, jie kviečiasi mane, parodo, jog jiems jau reikia kažką pažinti, o ne tik tradiciški pasilinksminti“,– sakė vyndarys.
Ir jam pačiam rengti tokius susitikimus labai smagu.
„Neretai sulaukiu komentarų, kad mano vyras propaguoja tautos girdymą, tačiau su tuo tikrai niekada nesutiksiu. Vynas turi sielą, o ta archajiška jo pradžia – iš bažnyčios, ir pats jo gėrimo procesas reikalauja tam tikros atmosferos, elegancijos, išieškotų dalykų. Vynas negali būti nuvalkiotas, laikomas, užklijuojamas ar supilstomas bet kaip. Jis atneša savotišką kultūrą, kurią norime nešti ir į liaudį, parodydami, kad šis gėrimas gali ne išskirti, o sujungti šeimas“, – tikino Rimutė.


Vyndarystė – ateitis

Nė kiek neabejodamas M. Česnauskas patikino, jog vyndarystė – jo ateitis. Antrame namo aukšte paruošta atskira patalpa, kur bus užsiimama vynų daryba. Svajoja jis šalia namo pasidaryti dar vieną cechelį. O kol kas viskas daroma namų sąlygomis
Vyndario planuose ir namų gamybos gėrimų legalizavimas.
Šalies įstatymai vyndariams nedėkingi. Teisiškai jie negali užsiimti savo gamintų produktų prekyba, todėl mažeikiškis planuoja įsigyti tarptautinį vyndario technologo sertifikatą. Jį turėdamas vyriškis galėtų pirkti licenciją ir platinti savo produkciją.
„Stambieji gėrimų gamintojai nėra suinteresuoti legalizuoti naminio vyno gamybos, nes mes – jų konkurentai. Bet juk rinkos su tokiais gėrimais neužkariausime. Kokybišką vyną galima padaryti tik tada, kada tai daroma atsakingai, mažais kiekiais, o priešingu atveju, kokybė bus visai kita“, – įsitikinusi R. Česnauskienė.
Modestas planuoja praplėsti vyno gamybą. Ir gana originaliai. Šiandieniniame jo asortimente puikuojasi gėrimai iš obuolių, kriaušių, vynuogių, aviečių, vyšnių, trešnių, braškių, slyvų, raudonųjų bei juodųjų serbentų, šaltalankių. Kitais metais planuojama vyno gurmanus nustebinti vynais iš morkų, burokėlių, galbūt kitų daržovių.

7 Atsakymai į “Mažeikiškis vyndarys: „Visos klaidos išėjo į naudą“”

  1. parašė:

    skonio brolių nėra, visiems neįtiksi, o ir neverta ;)

  2. Vardas (privalomas) parašė:

    Gal kiek pastaruoju metu ir pernelyg isaukstinama naminio vaisiu – uogu – darzoviu etc. vyno((sic!)-cia del to kabinejimosi ,kad vynu gali vadintis tik vynuoginis fermentas) gamyba…Kita vertus, tai naturalus ir daznai puikiai konkuruojantis su zemutines – kartais ir vidutines „lentynos“ vynuogiu vynais produktas. Juolab ir galimybes pagaminti gera …eee, sakykim..vyna is ne vynuogiu dabar kitos nei pries 10 ar daugiau metu. Ir dziugu, kad daugeja musu, Lietuviu, vyndariu, siulanciu naturalu,ne taip ir lengvai pagaminama, vyna.
    Vyndari gerai suprantu, kodel „fiza“, kuris gavosi greiciausiai del likutinio cukraus fermentacijos, galbut nepakankamo sieravimo, pavadino ne visai vykusiu vynu. Is tikro, tokie „nesigave“ vynai g.b. puikesni uz rezultata, kurio tiketasi..tik nesupratau ,kuo deti kamsciai…Sekmes p. Modestui !

    I Vyndaryste ikrentama giliai ir nuosirdziai …

  3. niam parašė:

    Ragavau Modesto vynų. Patiko ir Modes bučkis ir Intriguojantis romanas. Kaina prieinama visiems, tuo labiau, kad tai naturalus produktas.

  4. ........... parašė:

    kur jo yra pirkti?

  5. Vardas (privalomas) parašė:

    Keista spalva? Ar galva neskauda jo paragavus? O kaina?

  6. A parašė:

    alkoholiks

  7. v parašė:

    Saunuolis! :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto