Mažeikių rajone prieglobstį rado daugiau nei pusė tūkstančio Ukrainos piliečių

Nuo karo pradžios į Mažeikius atvyko 548 Ukrainos piliečiai: 332 suaugę žmonės ir 216 vaikai.
Nuotr. iš freepik.com

Karas Ukrainoje milijonus žmonių privertė palikti savo namus ir ieškoti saugesnio bei ramesnio prieglobsčio svetur. Turėjusieji draugų ar giminaičių užsienio valstybėse apsistojo pas juos, kiti bėgo net nežinodami kur, tik tikėdamiesi, kad kažkas jais pasirūpins.
Tokios išgyvenimo vilties vedini nuo karo pradžios į Mažeikius atvyko daugiau nei pusė tūkstančio pabėgėlių iš Ukrainos.

Šiek tiek statistikos

Nuo karo pradžios mūsų krašte apsigyveno 548 Ukrainos piliečiai: 332 suaugę žmonės ir 216 vaikai.
Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo Nerijaus Rapšio teigimu, nuo kovo mėnesio iš mūsų krašto į Ukrainą grįžo 160 asmenų, į kitą Lietuvos miestą persikėlė 32.
Kalbėdamas apie ukrainiečių apgyvendinimo ir paramos koordinavimą rajone, skyriaus vedėjas pažymi: „Visu šiuo laikotarpiu ypatingą pagalbą teikė geraširdžiai žmonės.“

Dirba su komanda

Prasidėjus karui Ukrainoje, šalies savivaldybės atsakingai ir operatyviai ruošėsi ukrainiečių priėmimui.
Mažeikių rajono savivaldybėje ukrainiečių apgyvendinimo koordinavimas buvo perduotas į Viešosios tvarkos skyriaus vedėjo N. Rapšio rankas.

Nuo pavasario koordinuoti paramą ukrainiečiams jam padeda kolegos: Artūras Šaltkauskas, Simona Klemenienė ir Vilma Vaitkienė.

Prie rajone teikiamos paramos ukrainiečiams prisideda tiek privatūs asmenys, tiek įmonės.
Nuotr. iš asmeninio archyvo

„Viešosios tvarkos skyriaus paskirti atsakingi darbuotojai veda apskaitą, suteikia atvykusiems iš Ukrainos žmonėms visą reikiamą informaciją: nukreipia į Migracijos tarybą, jei reikia, į Užimtumo tarnybą, Socialinės paramos ar Švietimo skyrių, polikliniką ar ligoninę“, – pažymėjo N. Rapšys. Jis neslepia, kad pradžia buvo ypač sunki: „Tada mums patiems niekas nebuvo aišku – viską kūrėme nuo nulio, tačiau dabar procesai jau yra sustyguoti, viskas aiškiau ir paprasčiau.“

Apgyvendino 194 ukrainiečių šeimas

Atvykę į Mažeikius ukrainiečiai yra apgyvendinami trijose vietose: Mažeikių politechnikos mokyklos bendrabutyje Viekšniuose, kur šiuo metu gyvena 46 Ukrainos piliečiai, Židikų Marijos Pečkauskaitės gimnazijos bendrabutyje apsistojo 15 ukrainiečių, Mažeikių šeimos ir vaiko gerovės centras priglaudė 11 nuo karo bėgusių asmenų.
Visi kiti prieglobstį rado privačiame sektoriuje.

Pagal Vyriausybės nustatytą tvarką, gyventojai, priėmę karo pabėgėlius, gauna 150 eurų už vieną asmenį ir po 50 eurų už kiekvieną papildomą asmenį. Tad jei šeimą sudaro 4 asmenys, gyventojas gauna 300 eurų išmoką kiekvieną mėnesį, išskyrus pirmą. Išmokos numatytos iki pusės metų.
N. Rapšys teigė, kad nemaža dalis gyventojų šią gautą išmoką atiduoda ukrainiečiams, kuriems ir taip šiuo metu nelengva.
Dėl piniginės socialinės pašalpos į Savivaldybę kreipėsi 102 ukrainiečių šeimos, dėl išmokos vaikui – 206 asmenys (lentelėje pateikiami duomenys, kiek Ukrainos piliečių į mūsų rajono Savivaldybę kreipėsi dėl piniginės socialinės paramos ir kitų išmokų bei paslaugų).

Vaikai adaptuojasi švietimo sistemoje

Kartu su kraštiečių vaikais Mažeikiuose lopšelius-darželius lanko 34 ukrainiečių vaikai, o mokyklas – 136.
Pirmoje klasėje mokosi 9 vaikai, antroje – 10, trečioje – 12, ketvirtoje – 18, penktoje – 21, šeštoje – 14, septintoje – 19, aštuntoje – 16, devintoje – 6; dešimtoje – 4; vienuoliktoje – 4 ir dvyliktoje – 2.
Dėl Lietuvos ir Ukrainos švietimo programų skirtumų ir kalbos barjero mūsų rajono mokyklose ukrainiečių vaikai mokosi tik lietuvių kalbos, kad galėtų greičiau ir sklandžiau įsilieti į socialinį gyvenimą Lietuvoje. Kitose pamokose, vedamose Ukrainoje, jie dalyvauja nuotoliniu būdu.

Ukrainiečiams, kaip ir mažeikiškiams, suteikiama galimybė naudotis mokyklos kompiuterių klase, sporto sale ir kitais ugdymo įstaigos privalumais.
Vaikai, kurių šeimos yra socialiai remtinos, gauna nemokamą maitinimą.
Anksčiau Mažeikių rajone esančius vaikų dienos centrus lankė 12 vaikų, šiuo metu – 10.

Kraštiečių ir partnerių pagalba – ypač svarbi

N. Rapšys sakė, kad per visą šį laikotarpį teko susipažinti su daugeliu įmonių ir asmenų, negailinčių nei savo laiko, nei finansų.
„Pas mus atvykusiems ukrainiečiams įteikiame jiems skirtus higienos paketus, kuriuos gauname iš Maltiečių ordino, įsikūrusio Viekšniuose“, – pasakojo paramą rajone koordinuojantis skyriaus vedėjas.
Maisto bankas visiems asmenims parūpina maisto davinius ir 115 eurų vertės korteles, už kurias kiekvienas gali įsigyti maisto pagal savo individualius poreikius.

Pasak N. Rapšio, prie Mažeikių politechnikos mokyklos Viekšnių bendrabučio gyvenimo sąlygų gerinimo labai stipriai prisidėjo bendrovės „Western Fabrications“ įmonės direktorius Darius Jurkus, pasirūpinęs dviem dušais ir boileriais bei kita reikalinga įranga. Kartu su savanorių komanda direktorius atliko ir visus montavimo darbus.

Šiam bendrabučiui akcinė bendrovė „ORLEN Lietuva“ parūpino 60 naujų lovų su patalynės komplektais. Bendrovės „Hotrema“ direktorius Nerijus Baužys naujakurius parėmė buitine technika.
N. Rapšys pažymėjo, kad bendrovės Tavo pastogė“ direktorė Vaida Gureckytė ne kartą ištiesė pagalbos ranką – įmonės elektrikai ir santechnikai padėjo, kai to itin reikėjo.
Paulius Auryla buvo ypatingas „ramstis“, kada reikėjo suburti komandą savanorių, kurie padėdavo, kai reikėjo išnešioti didžiulį kiekį daiktų. UAB „Roventa“ pirmus 2–3 mėnesius suteikė nemokamas interneto ir kabelinės televizijos paslaugas, viešosios įstaigos „Būk su manimi“ atstovės prisidėjo itin reikalingais daiktais.

Šiuo metu, kiekvieną antradienį, bendrovės „Mažeikių mėsinė“ ir „Vigesta“ parūpina mėsos produktų, kuriuos Viešosios tvarkos skyriaus komanda paskirsto porcijomis ir išdalija ukrainiečiams.
„Nuoširdžiai dėkojame visiems pagalbininkams ir privatiems asmenims, kurie prisidėjo ir vis dar prisideda, kuo tik gali, ir įmonėms, kurios itin draugiškai ir savanoriškai padėjo savo lėšomis, darbu, įranga, daiktais ar žmogiškaisiais ištekliais“, – pagarbą ir padėką išreiškė paramos rajone koordinatorius.

Jautė nerimą ir baimę

N. Rapšys atviravo: prasidėjus karui, kaip ir daugelis, jautė baimę ir buvo itin stipriai sukrėstas.
„Negalėjau patikėti, kad tokiame moderniame pasaulyje gali vykti tokie žiaurumai. Buvo tikrai baisu, tačiau jaučiau didelį norą padėti, todėl stengėmės su komanda koncentruotis į tai, ką galime padaryti ir kaip padėti nuo karo bėgantiems žmonėms“, – sakė jis.

Pradėtas karas Ukrainoje suniokojo ten gyvenusių žmonių namus ir privertė juos ieškoti saugesnio
ir ramesnio prieglobsčio svetur. Nuotr. iš freepik.com

Į Savivaldybės administraciją žmonės iš Ukrainos kreipiasi įvairiais klausimais.
„Su kai kuriais ukrainiečiais per visą šį laiką teko pabendrauti atviriau ir nuoširdžiai pasikalbėti. Ne kartą ragavome naminių ukrainietiškų bandelių su kopūstais, žmonės mums pasakojo apie okupantų žiaurumus, apie tai, kaip moterys ir vaikai atsisveikino su savo vyrais, tėvais“, – kalbėjo N. Rapšys.

Prisidėti gali kiekvienas

Šiuo metu jau pradedama ruoštis šaltajam sezonui, todėl norintys prisidėti prie paramos akcijų mažeikiškiai gali pabėgėliams padėti šiltais, tvarkingais ir kokybiškais drabužiais bei žieminiais, didelių vyriškų dydžių batais.
Dėl paramos ir visais su ukrainiečiais susijusiais klausimais patariama skambinti paramos koordinatoriams Mažeikių rajone:
Nerijui Rapšiui – tel. +370 443 90 684, mob. +370 656 43 141, Simonai Klemenienei – tel. +370 443 90 683, mob. +370 633 45 123, Vilmai Vaitkienei – tel. +370 443 45 251, mob. +370 640 48 649, Arūnui Šaltkauskui – tel. +370 443 95 330, mob. +370 640 30 911.
N. Rapšys pažymėjo, kad nuo pat karo pradžios visa komanda atsiliepia į skambučius bet kuriuo paros metu – ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais.
Viešosios tvarkos skyriaus specialistai padeda visais klausimais, susijusiais su ukrainiečių apgyvendinimu ir paramos organizavimu, tad kilus neaiškumams patariama kreiptis būtent į šį skyrių.
Karolina Balčiūnaitė

One Reply to “Mažeikių rajone prieglobstį rado daugiau nei pusė tūkstančio Ukrainos piliečių”

  1. Mama parašė:

    Ką čia nusinekat mokosi tik lietuvių kalbos,ukrainiečiai vaikai mokosi visų dalykų ir mokytojai su jais turi bendraut rusų kalba.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto