Mitingas akcininkų apsisprendimui įtakos neturėjo

Vakar į ataskaitinį susirinkimą atėjusius AB „Mažeikių nafta“ akcininkus su plakatais pasitiko įmonės darbuotojai. Mitingą surengusi įmonės profsąjunga tikėjosi, kad taikiu būdu pavyks išreikalauti išmokų darbuotojams. Tačiau akcininkų sprendimas darbuotojams buvo nepalankus.DARBININKAI JAUČIASI NUSKRIAUSTI
„Darbininkai duobėje – akcininkai ant kalno“, „Akcininkai, 25-mečio proga padovanokite gražią dovaną“, „Darbininkai – brangiausias turtas“, „Tikimės, kad darbininkų indėlis į pelną bus įvertintas“. Tokio turinio plakatais naftininkai norėjo į save atkreipti akcininkų dėmesį.
„Visame civilizuotame pasaulyje įmonės savo pelną pasidalija su darbininkais. „Mažeikių nafta“ pernai pasiekė rekordinį pelną, tačiau atlyginimo priemokų mums nutarta nemokėti“, – stebėjosi Kęstutis Simonavičius.
„Įmonėje darbuotojų nuolat mažėja. Žmonės išeina į pensiją, kitų į jų vietą nepriima. Mums tenka dirbti už 2–3 žmones. Manome, kad esame nusipelnę paskatinimo“, – jam antrino Darius Makejevas, Ramūnas Brasius, Gediminas Stasiūnas ir kiti naftininkai.
Pašnekovai sutiko, kad lyginant su kitų mažeikiškių įmonių darbininkais, naftininkai galbūt ir neblogai uždirba.
„Mūsų darbas sunkus, pamaininis, tenka dirbti viršvalandžius. Darbininkų indėlis į pelną tikrai nemažas“, – samprotavo mitinguotojai.

NEVYKDO SUTARTIES
„Mažeikių naftos“ darbuotojų profsąjungos tarybos pirmininkė Virginija Vilimienė „Santarvei“ sakė esanti pasiryžusi visomis priemonėmis kovoti už darbininkų interesus. „Mes reikalaujame to, kas įrašyta trišalėje ir kolektyvinėje sutartyse“, – pridūrė ji.
Dar tada, kai bendrovę valdė „Williams“, investuotojas, Vyriausybė ir įmonės profsąjunga pasirašė trišalę sutartį. Į ją įrašytas punktas, kad Vyriausybė stengsis paveikti bendrovę mokėti darbuotojams premijas, jeigu įmonė gaus esminį pelną. V. Vilimienė paaiškino, kad „Jukos“ prisiėmė amerikiečių įsipareigojimus.
Pernai pasirašant kolektyvinę sutartį taip pat numatyta, jog akcininkų sprendimu už bendrovės veiklos rezultatus darbuotojams gali būti skiriama metinė priemoka.
„Mažeikių nafta“ jau dvejus metus iš eilės dirba pelningai. Pernai įmonė uždirbo 721 mln. litų konsoliduoto grynojo pelno.

PREMIJOMS SUTAUPĖ
V. Vilimienę papiktino tai, kad akcininkų valdyba, priimdama sprendimą darbuotojams nemokėti išmokų iš pelno, neišklausė profsąjungos atstovų. Tokio sprendimo argumentas – esą bendrovės darbuotojų atlyginimai pakankamai geri.
„Įskaičiuojant vadovybės atlyginimą, užmokestį už nakties darbą, viršvalandžius, pavadavimą, iš tikrųjų darbo užmokesčio vidurkis susidaro didelis. Visa tai neatspindi tikrovės“, – replikavo pašnekovė.
„Mažeikių naftos“ komunikacijos skyriaus viršininkas Giedrius Karsokas žiniasklaidai sakė, kad bendrovė praėjusiųjų metų pabaigoje darbuotojus paskatino, jiems išmokėdama pusės atlyginimo dydžio priemokas.
Anot V. Vilimienės, priemokoms pinigai skirti iš sutaupyto darbo užmokesčio fondo, o ne iš pelno.
„Tai, kad sutaupytas šis fondas, taip pat darbuotojų nuopelnas. Vieni kitus pavaduoja susirgus, išėjus atostogų ir kitais atvejais“, – patikslino profsąjungos lyderė.

PROFSĄJUNGOS ARGUMENTŲ NEIŠGIRDO
Dar prieš susirinkimą įvyko „Mažeikių naftos“ darbuotojų profsąjungos, Vyriausybės ir „Jukos“ atstovų derybos.
Įmonės profsąjungos tarybos pirmininkė Virginija Vilimienė „Santarvei“ sakė, kad tai buvo bene pirmos profsąjungos ir pagrindinių akcininkų – Vyriausybės ir „Jukos“ – atstovų derybos. Iki šiol į V. Vilimienės prašymus į bendrovės valdybos pasitarimus kviesti profsąjungos atstovą nebuvo reaguota.
„Pirmą kartą turėjome galimybę argumentuotai, pagrįsdami dokumentais pasakyti, kad mūsų reikalavimai yra teisėti. Deja, teko nusivilti socialinių partnerių požiūriu į darbuotojus“, – apie nesėkmingas derybas laukiantiems mitinguotojams pranešė profsąjungos lyderė.
„Lūkesčių darbininkai neturėtų turėti“, – V. Vilimienė pacitavo per susitikimą ant dokumentų užsirašytus bendrovės valdybos pirmininko, ūkio viceministro Nerijaus Eidukevičiaus žodžius.

BALSAVIMAS – NE DARBUOTOJŲ LABUI
„Mažeikių naftos“ akcijų turi ir profsąjunga. V. Vilimienė ir per akcininkų susirinkimą bandė apginti darbuotojų interesus, išsakyti nuoskaudas.
Akcininkai sutiko, kad balsavimui būtų pateiktas jos siūlymas darbuotojų priemokoms skirti 15 mln. litų. Tai sudarytų tik 2 proc. pelno.
Profsąjungos skaičiavimu, tokios sumos pakaktų kiekvienam darbuotojui išmokėti vieno atlyginimo dydžio premiją.
Tačiau akcininkai balsavo už N. Eidukevičiaus siūlymą priemokų nemokėti. Akcininkai nutarė per 247 mln. litų skirti dividendams.

PAKVIETĖ DERYBŲ
Anot V. Vilimienės, akcininkų sprendimui įtakos galėjo turėti personalo atstovės Leokadijos Vaupšienės pranešimas apie įmonės darbuotojų atlyginimus pagal skales.
„Aš bandžiau paaiškinti, kad jos informacija iškreipta, tačiau negalėjau pateikti tikslių kontrargumentų. Nepasiruošiau, nes nežinojau, kad apie tai bus kalbama. Neinformavus profsąjungos, buvo pažeistas socialinės lygybės principas“, – piktinosi pašnekovė.
V. Vilimienė po susirinkimo dar kalbėjusi su „Jukos“ atstovu Lietuvoje Tomu Gižu ir N. Eidukevičiumi. Profsąjungos lyderei jie teigė esą pasiruošę deryboms.
Ūkio viceministras paprašęs pateikti savo skaičiavimus apie darbo užmokesčio vidurkius.
„Atsirado mažytė vilties kibirkštėlė“, – teigė V. Vilimienė.
Jono STRAZDAUSKO nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto