Norvegė Mažeikių vaikams dovanojo ne tik namus, bet ir širdį

Norvegė verslininkė Inger Ellen Nicolaisen jau daugelį metų padeda Mažeikių vaikų našlaičių ir senelių globos namų auklėtiniams. Mažeikių rajono laikraščio „Santarvė“ 60-mečio jubiliejaus proga ji buvo apdovanota nominacijos „Už širdies dosnumą“ prizu.
NUSPRENDĖ ĮKURTI KLUBĄ
Su šia kilnios sielos moterimi Mažeikių globos namai draugauja jau vienuolikti metai. Ji apsilanko čia kartą ar du per metus. „Kiekvieną sykį čia atvažiavusi labai džiaugiuosi. Man labai patinka jūsų šalis, jūsų draugiški žmonės“, – sakė viešnia. Kupina visokių idėjų, šį kartą ji nusprendė, kad mūsų mieste reikia įkurti jaunimo klubą – kad vaikai laisvalaikiu turėtų kur susirinkti ir kuo užsiimti. Moteris įsitikinusi, kad tai padės sumažinti nusikalstamumą, saugos jaunimą nuo žalingų įpročių.
Iškėlusi sau tokį uždavinį, I.E. Nicolaisen, padedama Globos namų direktorės Birutės Vaičkienės, iš karto suskato ieškoti patalpų klubui. Jam vadovauti pasišovė surasti mokantį su vaikais bendrauti žmogų, kurį Norvegijoje supažindintų su panašių klubų darbu.

IŠLAIKO NAMĄ IR JO GYVENTOJUS
Didžiausia norvegės dovana Mažeikių vaikams – 2003 metais įkurta VšĮ „Ištiesk ranką vaikams“. „Kai ji nupirko namą šiai įstaigai, net neklausė, kiek kainuos jo išlaikymas. Jai svarbiau buvo, kiek čia bus lovų, kiek vaikų galės pavalgyti, kiek kam reikės padėti“, – pasakoja B. Vaičkienė, kuri yra šios įstaigos tarybos pirmininkė ir norvegės patikėtinė Mažeikiuose.
Viešoji įstaiga yra trijų projektų, kuriuos finansuoja I.E. Nicolaisen, vykdytoja. „Pagalbos centras vaikams“ – tai laikinos paramos grupė 12 vaikų, netekusių tėvų globos, ir dienos centras socialiai remtinų šeimų vaikams; pagal projektą „Šeimos“ padedama šeimoms materialiai (sumokami mokesčiai už komunalines paslaugas, remiamos medikamentais, maistu ir kt.); pagal projektą „Jaunimo namai“ suteikiamas būstas globotiniams, kurie, sulaukę pilnametystės, palieka Globos namus ir tampa studentais.
Jaunuoliai gyvena čia tol, kol baigia mokslus, susiranda darbą ir pradeda savarankišką gyvenimą.
I.E. Nicolaisen sako nenusivylusi Lietuvos vaikais. Jos sukurti laikinieji namai užpildyti. Dabar didžiausias moters rūpestis yra surasti šiems vaikams globėjus.

KELIO Į MAŽEIKIUS NEUŽMIRŠ
Kokie keliai I. E. Nicolaisen atvedė į Mažeikius?
Pasak moters, viena mažeikiškė, atvažiavusi dirbti į Norvegiją, susipažino su jos broliu, už jo ištekėjo.
Jauna šeima, aplankiusi jos tėviškę, užėjo į ką tik įsikūrusius Globos namus ir padovanojo vaikams keletą plaukų šampūno buteliukų. Visi kartu nusifotografavo. Nuotrauką parsivežė į Norvegiją. Iš jos į Inger Ellen žvelgė tokie laimingi vaikai, kad ji nusprendė pati juos aplankyti.
Taip užsimezgė jų draugystė. „Prieš dešimt metų kartu su dukra atskrisdavome į Vilniaus oro uostą, iš ten mažeikiškiai su visais bagažais mus parsiveždavo į Globos namus. Net ir dukra man sakė, kad dabar jau neįmanoma palikti šito kelio“, – pirmuosius bendravimo metus prisiminė moteris.
Ar nesuskaičiavo, kiek pinigų per dešimt metų išleido šioms kelionėms? Ji atsako: „Niekada nebus per daug, nes labai naudinga panaudoti pinigus vaikams. Jie man daug ką atgal atiduoda“.
Palikusius Globos namus lietuvaičius norvegė mielai įdarbina savo įmonėje Norvegijoje. Anot jos, per Kalėdas jos namuose pusė svečių būna lietuviai. Jos pačios dvi dukros ir sūnus jau paliko gimtus namus.

NORVEGIJOJE ŽMONĖS GYVENA KITAIP
Savo šeimos verslą I. E. Nicolaisen pradėjo prieš gerus 20 metų.
Šiandien jos kirpyklų tinklas „Nikita“ turi 71 kirpyklą Norvegijoje, Anglijoje ir Ispanijoje. Norvegija, sako moteris, turtinga šalis. Kažkada čia taip pat buvo nemažai globos namų, o dabar šalyje jų yra gal tik pora.
Netekusiems globos vaikams čia iš karto surandami globėjai.
„Nors kainos pas mus didelės, bet ir pajamos nemažos. Norvegijoje bedarbiai gauna pašalpas. Jei žmogus suserga, jis taip pat gauna piniginę paramą. Vienišas mamas, kaip ir globėjus, labai remia valstybė. Jeigu gyvenčiau Lietuvoje ir neturėčiau darbo, pasiimčiau globoti vaikus. Mūsų šalyje tai yra laikoma darbu. Tuo pačiu metu negalima dirbti ir rūpintis beglobiais vaikais“, – apie savo šalies tvarką pasakoja pašnekovė.

IŠTIESĖ PAGALBOS RANKĄ
2000-ųjų metų lapkritį I. E. Nicolaisen Osle įsteigė fondą „A hand to children“ (lietuviškai „Ištiesk ranką vaikams“). Iki šio fondo įsteigimo Mažeikių globos namus norvegė rėmė iš savo verslo. Fondas, kurio tikslas yra suteikti neturintiems tėvų bei atstumtiems vaikams viltį dėl ateities bei pagerinti jų gyvenimą, buvo įkurtas Mažeikių vaikams.
Nuo 2000-ųjų fondas, kurio steigėja yra ir jo savininkė, remia Mažeikių globos namus ir VšĮ „Ištiesk ranką vaikams“ projektus.
„Ši moteris tiesiogine šio žodžio prasme ištiesė mums pagalbos ranką. Mums trūksta pasitikėjimo savimi. Iš savo rėmėjos turime mokytis stiprybės, atkaklumo ir didžiulio tikėjimo, kad viską galima pasiekti“, – su pagarba apie Inger Ellen kalba B. Vaičkienė.
Iš kokių lėšų sudarytas fondas? „Nikitos“ kirpyklų salonuose dirba 500 žmonių. Kas mėnesį jie moka fondui tam tikrą mokestį. Firmos vadovai fondui skiria ir tam tikrą pelno procentą.
Fondą remia ir kitos firmos, su kuriomis bendrauja „Nikita“. Prie lėšų kaupimo prisideda ir patys Mažeikių globos namų vaikai. Jie piešia paveikslėlius, kurie išsiunčiami į Norvegiją ir ten parduodami. Gauti pinigai keliauja į fondą.
Kiekvieną vasarą Globos namų vaikai važiuoja pasisvečiuoti į Norvegiją. Ten jau lankėsi per 50 mažeikiškių vaikų, kai kurie net du kartus. Jie ten išlaikomi fondo bei asmeninėmis globėjos lėšomis. Prižiūrėti jaunesniuosius auklėtinius Inger Ellen padeda dvi mažeikiškės merginos.
Bernarda PLASTININA
Jono STRAZDAUSKO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto