„Odė bažnyčiai“ subūrė ne tik mūsų rajono meno kūrėjus

Plenere-kūrybinėse dirbtuvėse su piešimo paslaptimis ir ypatumais susipažino ir mažieji renginio dalyviai. Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

Praėjusį savaitę, nuo ketvirtadienio iki sekmadienio, Sedoje vyko pleneras-kūrybinės dirbtuvės „Odė bažnyčiai“.
Pleneras, kurio tema susijusi su Sedos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, – vienas iš Savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus inicijuotų renginių, pasitinkant rugsėjį rajone vyksiančias Europos paveldo dienas.
Įvairių sričių menininkai profesionalai, susirinkę Sedoje, ne tik kūrė savąją „Odę bažnyčiai“, bet ir dalijosi mintimis su kolegomis ir sediškiais, klausėsi paskaitų, apžiūrėjo Sedą.

Kūrė, bendravo, domėjosi…

Ketvirtadienį Sedos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje dirbti pradėjo ne tik mūsų rajono, bet ir iš Vilniaus bei Mariestado (Švedija) atvažiavę menininkai.
Plenere-kūrybinėse dirbtuvėse dalyvavo iš Mažeikių kilęs fotografas Rytis Šeškaitis (Vilnius), tapytoja Vaida Blistrubienė (Seda), kalvis Algirdas Stankus (Viekšniai), grafikė Asta Norkutė (Švedija, Mariestadas), tapytojai Rasa ir Virginijus Tamošiūnai (Mažeikiai), iš Sedos kilęs skulptorius Mykolas Pačkauskas (Vilnius), menotyrininkė Jurgita Kristina Pačkauskienė (Vilnius) ir Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentė Ieva Fridrikaitė.
Dvi dienas Sedoje buvo skaitomos paskaitos apie atskiras meno rūšis (meno dirbtuvių dalyviai prisistatė ir pasakojo apie tai, kaip ir ką kuria). Apie fotomeno subtilybes pasakojo fotografas R. Šeškaitis. Paskaitą apie krikščioniškąjį meną, jo ištakas pristatė menotyrininkė J. K. Pačkauskienė. Su kryždirbystės tradicijomis, kalvystės menu plenero dalyvius ir svečius supažindino kalvis A. Stankus. Istorikas Povilas Šverebas skaitė paskaitą apie Sedos istoriją.
Šeštadienį plenero dalyviai savo darbus pristatė vietos bendruomenei ir svečiams, dalyvavusiems tądien Sedoje vykusiame folkloro festivalyje „Gėid vuolongelė“.

Idėja gimė prie kavos puodelio

Kūrybinių dirbtuvių idėja kilo viekšniškei menininkei Inesai Stankienei ir Mažeikių rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyriausiajai specialistei Rūtai Končiutei-Mačiulienei.
R. Končiutė-Mačiulienė „Santarvei“ pasakojo: prie kavos puodelio buvo kalbamasi apie Mažeikių rajono menininkus, buvo išsakyta mintis, kad jų yra tikrai nemažai ir kad reikėtų šią situaciją išnaudoti.
„Sutarėme, kad abi galėtume imtis bendros veiklos – suburti meno kūrėjus. Renginio sąlyga – jis būti susijęs su profesionaliu menu ir paveldu“, – kalbėjo R. Končiutė-Mačiulienė.
Pasak jos, svarstymų buvę visokių. Iš pradžių galvota plenerą-kūrybines dirbtuves surengti ant vieno rajono piliakalnių.
„Ir vis dėlto mums abiem su Inesa yra labai artima sakralinė erdvė, bažnyčia. Tad nutarėme pamėginti pirmąjį plenerą-kūrybines dirbtuves rengti bažnyčioje. Sumanymą įgyvendinti galvojome Sedoje arba Pikeliuose. Kalbėta buvo ir apie Ukrinus. Tačiau žinojau, kad ten yra numatytas bažnyčios remontas“, – „Santarvei“ sakė R. Končiutė-Mačiulienė.

Pasirinko Sedą

Iniciatorės susitiko su Sedos parapijos, miesto bendruomenės atstovais ir gavusios pritarimą ėmėsi darbų.
„Iš pradžių kūrybinėse dirbtuvėse dalyvauti pakvietėme daugiau ar mažiau pažįstamus meno kūrėjus, turinčius sąsajų su mūsų rajonu. Jau vykstant organizaciniams darbams, atsiliepė žmonės, apie kuriuos nieko nebuvome girdėję, ir panoro sudalyvauti mūsų plenere“, – pasakojo R. Končiutė-Mačiulienė.

Plenero-kūrybinių dirbtuvių dalyviai ir svečiai ne tik tapė, kūrė, bet ir išklausė įvairios tematikos paskaitas. Nuotr. iš Savivaldybės administracijos archyvo

„Santarvės“ pašnekovė patikslino, kad Seda buvo pasirinkta ne tik dėl Sedos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios išskirtinio grožio, bet ir dėl to, kad yra tekę su sediškiais įgyvendinti ne vieną sėkmingą projektą.
„Sedoje jaučiuosi kaip namuose, nors tai ne mano gimtinė. Žinau, kad galiu pasikliauti čia gyvenančiais žmonėmis, kad, reikalui esant, jie išties pagalbos ranką. Todėl šią vietą ir pasirinkau kūrybinėms dirbtuvėms – su sediškiais lengviau buvo viską organizuoti“, – tvirtino Kultūros ir sporto skyriaus specialistė.

Planuotojams kitas pleneras

R. Končiutės-Mačiulienės teigimu, meno kūrėjai yra išsiilgę panašių renginių ir noriai dalyvauja. Todėl vos tik užbaigus kūrybines dirbtuves Sedoje, jau galvojama apie kitų metų plenerą.
„Savaitgalį į plenerą buvo atvažiavusių židikiškių, jie klausė, gal galėtume ką nors panašaus padaryti ir Židikuose. Kalbėjome ir su žemališkiais, jie net apgalvojo, kur galėtų atvykusius menininkus apgyvendinti, – kad tik kitos kūrybinės dirbtuvės vyktų Žemalėje. Matyt, ir mūsų žmonėms labai svarbūs tokie renginiai, jiems jų trūksta“, – kalbėjo paveldosaugos specialistė.
Jau nutarta, kad kitais metais kūrybinės dirbtuvės bus surengtos Žemalėje, o dar kitais – Židikuose.
Ar jų tematika jau numatyta?
„Kol kas pasiūlymų sulaukėme tik iš bažnyčių, tai veikiausiai ir kitos dvi kūrybinės dirbtuvės bus susijusios su bažnytine tematika. Vėliau matysime, ar laikas tematiką keisti. Žinoma, kūrybinės dirbtuvės gali vykti ir kitose erdvėse – gal dvare, gal kokiame apleistame paveldo objekte, nes tokie pastatai pasižymi savotiška aura, aplinka.
Norint imtis tvarkyti kokį nors vertingą objektą, reikia jį pažinti, išgarsinti. Tokie plenerai puikiai tam tinka“, – akcentavo R. Končiutė-Mačiulienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto