Patarimai žmonėms, sergantiems Parkinsono liga

Dažniausiai apie Parkinsono ligą žino tik patys ligoniai, jų artimieji ir gydantys gydytojai. Tai kompleksinės kilmės liga, todėl konkrečių profilaktikos priemonių išskirti neįmanoma. Kol kas tik ieškoma būdų šiai ligai įveikti. Patariama visaverčiai maitintis, vartoti antioksidantų turintį maistą, siekti didesnio fizinio aktyvumo.
Gydytoja neurologė Irena DŽIUGIENĖ pataria, kaip elgtis Parkinsono liga sergantiems ligoniams vienu ar kitu ligos atveju, pasireiškus vienam ar kitam šios ligos simptomui.

· Niekada nenutraukite ir nekeiskite medikamentinio gydymo be gydytojo žinios.
· Mankštinkitės kasdien. Mankšta didina ištvermingumą ir gerina savijautą. Pratimų išmokys gydytojas ar kineziterapeutas.
· Jei vargina drebėjimas, atsipalaiduokite, giliai pakvėuokite; venkite kofeino; reguliariai mankštinkitės; gerai pailsėkite.
· Vaikščiojimui turėkite porą gerų batų žema pakulne ir gera pėdos atrama. Venkite sportinių batelių su rumbuotais padais. Stipriau kilnokite kojas ir mosuokite rankomis, ženkite lyg lipdami per rąstą. Treniruokitės eiti ilgais žingsniais. Stovėkite tiesiai, laikydami galvą iškeltą. Jeigu jums reikia apsisukti, nesisukite ant vienos kojos, o eikite ratu, kol atsidursite į reikiamą padėtį.
· Jeigu sustingote, nebandykite eiti, o prispauskite kulnus prie grindų; stovėkite tiesiai, neatsiloškite; žiūrėkite tiesiai, pasirinkite taikinį ir eikite į jį, ypač žengdami pro duris. Jeigu einate su kitu žmogumi, duokite jam ranką ar įsikibkite į parankę. Reguliari mankšta padės išlaikyti pusiausvyros pojūtį.
· Jeigu ypač darosi sunku rašyti, pabandykite naudotis dideliu rašikliu ar pieštuku. Kartkartėmis pakelkite ranką, ištieskite per alkūnę, pajudinkite pirštus. Mėginkite spausdinti mašinėle ar kompiuteriu.
· Jei dažnai krintate, namuose iš kelio pašalinkite iš po kojų kilimėlius bei kitas „kliūtis“; jei reikia, naudokitės lazdele. Venkite kopėčių arba kėdės, norėdami pasiekti auštai esančius daiktus.
· Prieš atsikeldami iš lovos arba stodami nuo kėdės, keletą minučių pasėdėkite; pajutę svaigimą, sustokite arba atsisėskite.
· Versdamiesi lovoje ant kito šono, pirmiausia pasukite galvą, pasispirdami priešinga koja, pasukite šlaunis, tada viršutine ranka siekite ta pačia kryptimi. Kai norite atsisėsti, atsigulkite veidu į lovos kraštą, padėkite abi rankas ant lovos ties krūtine, atsistumkite jomis, nuo lovos krašto nuleiskite kojas. Keldamiesi iš lovos, pirmiausia atsisėskite nuleisdami kojas, paskui statykite abi kojas ant grindų, rankomis atsiremdami palei šlaunis, lėtai kelkitės. Lengviau judėti padėtų lovos turėklai ar skersinis virš lovos. Atlasinė patalynė sumažintų trintį. Turėkite naktinę lempą.
· Įsigykite lengvai apsivelkamus drabužius: pavyzdžiui, sportines kelnes, megztuką, taip pat batus su lipdukiniais užsegimais.
· Stiprinkite veido judesius, pavyzdžiui, sakydami abėcėlę arba garsiai skaitydami. Stenkitės tarti aiškiai, mintis reikškite trumpomis, glaustomis frazėmis.
· Valgykite, pasidėję indus ant neslystančio patiesalo. Vietoj peilio naudokite maisto smulkintuvą. Į burną valgį dėkite mažais kąsniais, prieš tai būtinai nurykite seiles. Tik gerai sukramtą maistą atsargiai rykite. Dažnai užgerkite. Valgykite tuo pačiu metu.
· Pašalinkite iš vonios kambario slidžius kilimėlius, užklokite plyteles neslystančia danga, patieskite guminį kilimėlį, įsirenkite stiprias rankenas prie vonios, tualeto.
Parengė Bernarda PLASTININA

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto