Pinigus ėmė neteisėtai, ar grąžins – nežinia

Mažeikiškiai jau pustrečių metų patys moka už vandens skaitiklių patikrą, nors pagal Vyriausybės nutarimą tai privalėjo daryti vandens tiekėjas.
Po Savivaldybės audito tarnybos patikrinimo UAB „Mažeikių vandenys“ gyventojams turėtų grąžinti beveik 32 tūkstančius litų. Tiesiogiai už patikrą „Mažeikių butų ūkiui“ pinigus mokėjusiems žmonėms išlaidų niekas nesiruošia kompensuoti.

VYRIAUSYBĖS ATSTOVO
REIKALAVIMAS

Vyriausybės nutarimas dėl šalto ir karšto apskaitos prietaisų įrengimo ir eksploatavimo galioja daugiau kaip devynerius metus. Prieš pustrečių metų „Mažeikių vandenys“ susigriebė, kad jiems nenaudinga būti paklusniems ir sutartį su Mažeikių butų ūkiu dėl patikros nutraukė.
Galima tik spėlioti, kiek ilgai bendrovė būtų džiaugusis gyventojų sąskaita taupydama pinigus, jeigu pažeidimas nebūtų užkliuvęs Vyriausybės atstovui Telšių apskrityje Algimantui Čepiui.
Šių metų balandžio mėnesį Savivaldybės tarybą pasiekė Vyriausybės atstovo reikalavimas užtikrinti tvarką dėl šalto bei karšto vandens apskaitos prietaisų eksploatavimo.

AUDITAS IEŠKOJO
NE VISŲ PAŽEIDIMŲ

Vyriausybės atstovas bus sudrumstęs ne tik vandens tiekėjo ramybę. Gyventojai, sužinoję apie neteisėtai sumokėtus pinigus už skaitiklių patikrą, dėl savo teisių pažeidimų ėmė atakuoti redakciją, Savivaldybę.
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis sakė, kad, sulaukęs skundų, administracijos direktoriaus Broniaus Kryžiaus pareikalavęs, jog „Mažeikių vandenyse“ būtų atliktas auditas. Vyriausybės nutarimas reikalauja, kad vandens tiekėjas ne tik savo lėšomis atliktų patikrą, bet ir įrengtų apskaitos prietaisus.
„Manau, kad skaitikliai buvo įrengiami įvairiai – ir žmonių lėšomis. Tačiau skundų sulaukėme tik dėl patikros“, – į klausimą, kodėl auditas nesidomėjo, kiek mažeikiškių patys sumokėjo už skaitiklių įrengimą. (Suprask, nėra skundų, nėra problemos, jeigu ir pažeidinėjami nutarimai?)

NEATMENA AR MELUOJA?
V. Džiugelis bandė „Santarvę“ įtikinti, kad tik iš gyventojų sužinojęs, jog vandens tiekėjas nebemoka už apskaitos prietaisų patikrą. Meras neigė, kad jo kabinete vyko pasitarimas, kuriame, diskutuojant apie „Mažeikių vandenų“ finansinę padėtį, siūlyta kurį laiką neatlikti patikros. („Santarvės“ žiniomis, bendrovė už sutaupytus pinigus žadėjo pati įsigyti aparatūrą patikrai atlikti).
Protokolas byloja, kad 2003 rugpjūčio 12 dieną vykusiam posėdžiui pirmininkavo pats meras. Galima suprasti V. Džiugelį: atsiminti 3 metų senumo įvykius nėra lengva. Tuo labiau merui, įsuktam ir į svarbesnių darbų verpetą…
„Ne, nebuvo tokių kalbų. Įstatymų pažeidinėti nevalia. Šito nežinojau (apie sutarties dėl patikros nutraukimą – B.R.) Aš esu Tarybos pirmininkas, ne „Mažeikių vandenų“ valdybos narys. Negalėjau nei pritarti, nei prieštarauti“, – aiškino V. Džiugelis.

UŽ PASLAUGĄ
MOKĖJO GYVENTOJAI

Gal meras ir nepritarė, gal ir neprieštaravo, tačiau po jo kabinete vykusio posėdžio gyventojus pasiekė jiems nepalankūs sprendimai: nuo rugsėjo 1 dienos buvo nutraukta sutartis su UAB „Mažeikių butų ūkis“ dėl patikros atlikimo.
UAB „Mažeikių vandenys“ direktorius Pranas Trakinis „Santarvei“ sakė, kad tai padaryti jį privertė sunki įmonės finansinė padėtis. Skaitiklių patikrai per 6 metus išleista apie 600 tūkst. litų. Kad būtų galima įrengti apskaitos prietaisus, teko skolintis nemažą pinigų sumą. Savivaldybė į prašymus finansiškai padėti nereagavo. Valstybinė kainų kontrolės komisija neleido į vandens tarifą įtraukti skaitiklio patikros išlaidų.
Daugiabučių namų gyventojai turi per 10 tūkstančių vandens apskaitos prietaisų. Metrologijos įstatymas reikalauja, kad jų patikra būtų atliekama kas ketveri metai.
Metrologijos inspekcijos duomenimis, apskaitos prietaisai Mažeikiuose tikrinami laikantis nustatyto termino. Anot P. Trakinio, metrologiškai nepatikrintų vandens apskaitos prietaisų gali būti apie 20 proc.
Besirūpinančiųjų skaitiklių patikimumu nesumažėjo ir tada, kai už patikrą turėjo mokėti patys žmonės. Tuo labiau kad ne visi ir žinojo apie teisę į nemokamą paslaugą.

GALIMYBĖ RINKTIS –
MOKĖTI BRANGIAU

Kiek mažeikiškių per pustrečių metų patys sumokėjo už skaitiklių patikrą, tikslios informacijos nėra. Auditoriai suskaičiavo tik pinigus (beveik 32 tūkstančius litų), kurie už patikrą sumokėti į „Mažeikių vandenų“ kasą.
Spėjama, kad kur kas daugiau tūkstančių tiesiogiai iš gyventojų bus įplaukę į Mažeikių butų ūkio sąskaitą, nes butų ūkio įmonės sąskaitose už komunalines paslaugas įrašo ir patikros kainą.
Anot valdininkų, tikrinti Mažeikių butų ūkio nesą įstatyminio pagrindo. Žmonės į įmonę patys kreipėsi dėl paslaugos.
O ką jiems daryti? Tuo labiau gavus įmonės priminimą, kad, neatlikus patikros, už vandenį gali tekti mokėti pagal Savivaldybės tarybos patvirtintą normatyvą: vienam gyventojui per mėnesį – po 6 kubus vandens. Kai už vieną kubą tenka pakloti per 5 litus, o už vieno skaitiklio patikrą – apie 20 litų, aišku, ką žmogus rinksis.

PINIGUS ATGAUS NE VISI
UAB „Mažeikių butų ūkis“ direktorius Vidmandas Stonkus neneigia, kad patikra – bendrovei papildomos paslaugos. Ir dėl šito įmonė suinteresuota, kad žmonės laiku pasitikrintų skaitiklius. Informaciniai pranešimai – gudrus masalas?
„Nė vieno žmogaus nespaudėme. Gavę mūsų pranešimus, jie skambindavo, prašydavo suteikti paslaugą“, – nesutinka pašnekovas.
V. Stonkaus teigimu, paslauga suteikiama dviejų šalių susitarimu. „Kodėl aš turėčiau už suteiktą paslaugą grąžinti pinigus?“ – į klausimą klausimu atsakė direktorius.
UAB „Mažeikių vandenys“ vadovas P. Trakinis „Santarvei“ sakė taip pat nevertęs žmonių atlikti apskaitos prietaisų patikros. „Nesijaučiu nusikaltėliu. Nepasiėmiau tų tūkstančių. Gyventojų pinigus už patikrą pervedžiau Mažeikių butų ūkiui“, – audito išvadas komentavo pašnekovas.
Įmonės direktorius pažadėjo, kad gyventojai atgaus už patikrą sumokėtus pinigus. „Tikriausiai padarysime užskaitą už suvartotą vandenį“, – patikslino P. Trakinis.
Tačiau vandens tiekėjas nesiruošia kompensuoti išlaidų tiems gyventojams, kurie už patikrą tiesiogiai mokėjo Mažeikių butų ūkiui.
„Sutartį su įmone buvome nutraukę. Patikrą ji atliko ne mūsų prašymu. Kodėl turėtume už ją mokėti?“ – klausė pašnekovas.

SUTARTIS DĖL PATIKROS
ATNAUJINTA

Įsikišus Vyriausybės atstovui, vandens tiekėjas sudarė sutartį dėl šalto vandens apskaitos prietaisų. Paslaugos tiekėju apklausos būdu vėl pasirinktas Mažeikių butų ūkis. Anot P. Trakinio, kai kuriuose miestuose patikros paslauga vienu kitu litu gal pigesnė, tačiau prisidėtų kelionės išlaidos.
Už karšto vandens apskaitos prietaisų įrengimą ir patikrą gyventojai ir toliau kol kas mokės patys. Pagal Vyriausybės nutarimą šias išlaidas taip pat turėtų kompensuoti tiekėjas, tačiau Mažeikiuose oficialiai nepatvirtintas karšto vandens tiekėjas.
„Jei Savivaldybė turėtų svertus ir galimybę kažką paskirti, problema gal būtų išspręsta. Ji neišspręsta šalies mastu, nes niekas savo noru nenori būti tokiu tiekėju, o teisinių aktų, kaip spręsti problemą, trūksta“, – „Santarvei“ sakė Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas laikinai einantis Romas Sakalauskas.
Vyriausybės atstovas A. Čepys sutiko, kad įstatymuose yra spragų. Vienur karšto vandens tiekėjai yra šilumos ūkio, kitur – vandens ūkio įmonės. Valstybinė kainų kontrolės komisija rugsėjo mėnesį turėtų išleisti metodiką, kuri padėtų atsakyti į daugelį klausimų.
Jono ir Sigito STRAZDAUSKŲ nuotr.:
P. Trakinis džiaugiasi, kad pagaliau Valstybinė kainų kontrolės komisija priėmė teisingą sprendimą ir leido tiekėjams šalto vandens skaitiklių patikros išlaidas įskaičiuoti į vandens tarifą – mažeikiškiai ateityje tai planuoja padaryti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto