Po susitikimo su ministru švietimo darbuotojai optimizmu netrykšta

Keliolika rajono švietimo darbuotojų bei pedagogų profsąjungos narių susitiko su švietimo ir mokslo ministru Gintaru Steponavičiumi. Diskutuota vien finansiniais klausimais: mokinio krepšelio lėšų paskirstymo, mokytojų atlyginimų mažinimo, darželių finansavimo. Mažeikiškiai sako, kad šias problemas šiuo metu gali padėti išspręsti tik streikai.


GALVOJA APIE STREIKUS
Švietimo darbuotojų profesinių sąjungų Mažeikių rajono susivienijimo pirmininkė Judyta Čejauskienė informavo, kad daugiausia diskutuota dėl ikimokyklinių ugdymo įstaigų ir Politechnikos mokyklos pedagogų darbo apmokėjimo.
Trūkstant lėšų dirbantiesiems Politechnikos mokykloje ministerijos atstovai pasiūlė eiti nemokamų atostogų ir už tai atidirbti nemokamai. Ikimokyklinių įstaigų darbuotojai nemokamai „atostogauja“ po tris keturis mėnesius. Vadinasi, žmogus kas ketvirtą dieną negauna atlyginimo.
Anot profsąjungų lyderės, šias problemas tikriausiai bus imtasi spręsti tik švietimo darbuotojams pradėjus streikuoti.
„Dabar apie streikus galvoja kas antras ikimokyklinės įstaigos darbuotojas. Šiuo metu jie jau prašosi advokatų. Dirbti tai reikia, vaikai juk vedami į darželį. Padėtis liūdnoka“, – „Santarvei“ sakė J. Čejauskienė.

LĖŠOS NAUDOJAMOS
NERACIONALIAI
Švietimo įstaigoms svečiai dar kartą priminė, kad sunkmetį pragyventi reikia ieškant savo vidinių resursų. J. Čejauskienė teigia, kad tokių resursų jau nebėra. Nešvaistyti lėšų abejotiniems projektams, kurie neturi jokio efekto, turėtų patys valdininkai.
Esą jie giriasi, kad iš Europos Sąjungos lėšų vykdoma daugybė projektų, organizuojami seminarai, kaip auklėti vaikus, užsakoma labai daug lankstinukų, literatūros.
„Tai tik lėšų plovimas. Mes pamaitiname leidėjus, turistines agentūras, kurios veža pasižiūrėti, kaip gyvena vaikai Turkijoje, Graikijoje, Austrijoje. Į kitus kraštus gal ir neblogai yra nuvykti, bet kada pas mus šalyje yra toks jovalas, tai tikrai negražu. Lėšos nuėjo ne ten, kur reikia – nukarpyta vėl nuo mažųjų – mokyklų, darželių. Kodėl neapmokestinami bankai, stambios monopolinės įmonės? Tada atsirastų pinigų švietimo įstaigoms išlaikyti“, – piktinosi pedagogė ir pridūrė, jog šią problemą žadėjo „pajudinti“ į susitikimą atvykę Seimo nariai.

MOKINIO KREPŠELIS
GALI VĖL MAŽĖTI
Optimizmu po susitikimo su švietimo ir mokslo ministru netryško ir Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Apolinaras Stonkus.
„Aš turėjau vieną pagrindinį klausimą, ar Seimas ir Vyriausybė ruošiasi dar kartą mažinti mokinio krepšelį. Atvykę Seimo nariai atsakė, kad, ko gero, taip. Praėjusieji metai mus labai gražiai pamokino: krepšelis buvo mažinamas tris kartus“, – „Santarvei“ sakė vedėjas ir pridūrė, jog jeigu krepšelis nebūtų mažinamas, dar būtų įmanoma taupyti.
Nuo šių metų sausio pirmos dienos mokinio krepšelis sumažėjo 315 litų. Iki 2009-ųjų rugpjūčio 31 dienos mokinio krepšelis siekė 3738 litus, o nuo rugsėjo jis sumažėjo iki 3635 litų.
A. Stonkaus teigimu, sunkiausia yra kaimo pagrindinėms mokykloms, kuriose mokosi iki 80 vaikų.
„Ten yra tragedija. Jeigu krepšelio nebūtų leidę perskirstyti tarp mokyklų po penkis procentus, tai vos ne visas kaimo pagrindines mokyklas būtų reikėję uždaryti“, – tvirtino pašnekovas.

SUNKIAUSIA –
IKIMOKYKLINĖMS ĮSTAIGOMS
Blogiausia padėtis šiuo metu yra ikimokyklinio ugdymo įstaigose. Krepšelio šios įstaigos neturi (išskyrus priešmokyklines ugdymo grupes), darbo užmokestis mokamas iš Savivaldybės biudžeto.
A. Stonkus patikino, jog kai kurių įstaigų darbuotojai atlyginimų negauna net už du mėnesius, žmonės priversti dirbti nemokamai.
„Kol mūsų valstybėje, esant sunkmečiui, bus toks teisinis jovalas, kol mes vaidinsime, kad teisiškai viską darome, tol ir bus nesąmonė. Dabar žmogus pats rašo prašymą išleisti nemokamų atostogų – mes džiaugiamės, o jis širdyje visus keikia. Turi būti nustatyta: nėra pinigų, vadinasi, dirbame keturias dienas per savaitę, kad išsilaikytume. Dabar pagrindiniu kriterijumi tampa nuostata: jei išlaikyti įstaigų negalime, pradėsime jas uždarinėti“, – dėstė A. Stonkus.
Nuotr. iš „Telšių žinių“ archyvo.: G. Steponavičius ir atvykusieji Seimo nariai pedagogams, ikimokyklinių įstaigų darbuotojams pažadėjo surengti konferenciją, kurioje būtų diskutuojama apie visas aktualiausias švietimo sistemos problemas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto