Politikai pajuto artėjančius rinkimus

Valdančiosios koalicijos partneriai „elgiasi laisvai“, tačiau griūties neprognozuoja.

Praėjusiame Tarybos posėdyje aptariant klausimus valdančiosios koalicijos partnerių pozicijos keliskart išsiskyrė. Ypač skeptiškai vertinami kai kurie socialdemokratų žingsniai. Politikai replikuoja, kad artėjant rinkimams partijos skuba užsidėti antpečius.

REGLAMENTĄ ATIDĖJO Į ŠALĮ
Nuo spalio 1-osios įsigaliojus Savivaldos įstatymo pakeitimams Tarybos nariai privalės atsiskaityti už kiekvieną iš biudžeto gautą kanceliarinėms išlaidoms skirtą litą.
Priėmus įstatymo pataisą tarybos iki rugsėjo 31 dienos turėjo savo veiklos reglamentuose numatyti tvarką, kaip politikai atsiskaitys už išmokas, kokias išlaidas bus galima kompensuoti, kokius dokumentus pateikti ir pan.
Liepos mėnesį Reglamento rengimo komisijos pirmininkas vicemeras Rimantas Norkus „Santarvei“ tvirtino, kad iki spalio mėnesio suspės įgyvendinti naujas nuostatas, tačiau to neįvyko. Tiesa, praėjusią savaitę vykusiame Tarybos posėdyje buvo numatyta patvirtinti naują Savivaldybės tarybos veiklos reglamento redakciją, tačiau, įsikišus Vyriausybės atstovui Telšių apskrityje Algimantui Čepiui, dokumentas atidėtas į šalį.

GALI NEGAUTI IŠMOKŲ
Tarybos nariams atsiskaityti teks jau už spalio mėnesį gaunamas išmokas, kurios bus mokamos lapkričio pradžioje. Jeigu per spalio mėnesį nebus nustatyta atsiskaitymo tvarka, politikai, ko gero, nebegaus pinigėlių. (Šiuo metu eiliniai mažeikiškiai Tarybos nariai kaip kompensaciją už pašto, telefono, kanceliarines prekes ir transporto išlaidas gauna po 141 litą, komitetų pirmininkams išmokos siekia 350 litų. Solidesnes sumas – nuo 550 iki 1096 litų – gauna neetatiniai vicemerai.) Savivaldybės Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėjas Arvydas Pocius jau apsvarstė, kaip elgtis esant tokiai situacijai. Jis ruošiasi Savivaldybės administracijos direktoriui Broniui Kryžiui įteikti raštą, kad negali vykdyti Tarybos sprendimo, kuriuo nustatyti kompensacijų dydžiai, nes jis prieštarauja Vietos savivaldos įstatymui.
Vicemeras R. Norkus situacijos nedramatizuoja. Jis įsitikinęs, kad komisija iki šį mėnesį vyksiančio posėdžio suspės tinkamai parengti Tarybos veiklos reglamentą.

IEŠKOMA KALTŲ
Dėl to, kad gali įstrigti išmokų mokėjimas, kai kurie politikai kaltina artėjančius rinkimus. Vyriausybės atstovas A. Čepys pareikalavo Tarybos narių iš darbotvarkės išbraukti Reglamento svarstymą. Anot jo, reikėtų keisti bene trylika punktų, nes projektas neatitinka įstatymo nuostatų ir pan.
„Vyriausybės atstovas sutrukdė mums padaryti kai kuriuos žingsnius. Jis ne tik priimti, bet ir pristatyti reglamentą uždraudė“, – replikavo R. Norkus.
Vicemeras nemano, kad komisija nesugebėjo tinkamai parengti svarbaus dokumento. Esą ji vadovavosi Savivaldybių kontrolierių asociacijos rekomendacijomis. Kai kurioms savivaldybėms kilo neaiškumų įgyvendinant šio įstatymo nuostatas. Kontrolierių asociacija pateikė nuomonę, kuri, pasirodo, neatitinka įstatymo nuostatų.
Vyriausybės atstovui kliuvo ir nuo Savivaldybės mero Vilhelmo Džiugelio.
„Man nesuvokiama atstovo užsispyrusi pozicija. Sako, kad negerai, o kas negerai? Motyvų neišgirdau. Jei yra tokia institucija, ji turi būti kaip mokomoji. Ar čia ir vėl prasideda rinkimai? (A. Čepys – Socialdemokratų partijos narys – B. R.)“, – „Santarvei“ replikavo meras.

MERO NEPALAIKĖ
Savivaldybės meras ir per Tarybos posėdį bandė paprieštarauti Vyriausybės atstovui. V. Džiugelis siūlė darbotvarkėje Reglamento projektą palikti kaip pristatymą.
„Taryba nieko nepažeistų, nes tai būtų procedūros pradžia, diskusijos“, – paaiškino meras.
Tačiau už mero siūlymą įtraukti klausimą į darbotvarkę balsavo tik jo partiečiai – konservatoriai, koalicijos partneriai socialdemokratai ir valstiečiai liaudininkai jo nepalaikė.
„Aš laisva valia balsavau už darbotvarkę, nes, manau, viskas buvo logiška. Nesureikšminu to, kad nepalaikė. Tai jų, o ne mano problema. Vėlgi, aš manau, tai yra rinkimų pradžia“, – kolegų veiksmus komentavo meras.

PASTEBĖJO DAUG TRŪKUMŲ
„Santarvės“ žiniomis, A. Čepys turėtų būti socialdemokratų sąraše per rinkimus į vietos savivaldą. Tačiau Vyriausybės atstovas patikino savo darbo ir politikos nepainiojąs. Esą partiniais reikalais užsiima tik po darbo.
„Jei neatitinka įstatymų, turiu kalbėti. Turiu užbėgti už akių netinkamiems sprendimams“, – paaiškino Vyriausybės atstovas.
Anot A. Čepio, mažeikiškių parengtame dokumente nėra svarbiausių dalykų – mokėjimo už paslaugas dydžių ir tvarkos. Pašnekovas pastebėjo, kad tarybos nariams gali būti mokama už paslaugas, susijusias su pašto, telefono, kanceliarinių prekių ir transporto išlaidomis. O mažeikiškiams numatyta kompensuoti knygų, gėlių, suvenyrų, laikraščių ir kitų prekių įsigijimą.

SOCIALDEMOKRATAI LIKO VIENI
Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Macijauskienė nieko blogo neįžvelgė, kad iš darbotvarkės išbrauktas Reglamento klausimas. Kol bus patvirtintas dokumentas, politikė siūlė priimti sprendimą dėl išmokų Tarybos nariams sustabdymo.
Meras V. Džiugelis atkirto, kad socialdemokratai tai gali padaryti individualiai, parašydami prašymą buhalterijai. Taip jau yra padarę septyni politikai, apskritai atsisakę kompensacijų.
Socialdemokratai fiasko patyrė ir siūlydami Tarybai priimti kreipimąsi į šalies Prezidentę, Seimo Pirmininkę ir Ministrą Pirmininką dėl didelių UAB „Intergas“ galios ir perdavimo mokesčių Mažeikių mieste.
Kreipimesi akcentuojama, kad monopolininkas nesprendžia „Mažeikių šilumos tinklų“ keliamo klausimo ir prašo skubos tvarka spręsti ne tik Lietuvos, bet ir Mažeikių gyventojų problemas ginant viešąjį interesą.
Savivaldybės meras Vilhelmas Džiugelis pastebėjo, kad pirmiausia reikėtų išsiaiškinti situaciją, aptarti ją su įmonėmis, verslininkais (šią savaitę panašų kreipimąsi priėmė ir Verslininkų asociacijos taryba – B. R.), Ekonomikos komitete, esą priimti „ekspromtu“ būtų sunku.
„Pagaliau reikėtų išklausyti ir antrąją pusę, būti korektiškiems“, – pridūrė meras.

MERAS KRITIKAVO PARTNERIUS
Kai kurie politikai po posėdžio replikavo, kad socialdemokratai, artėjant rinkimams, bando užsidėti antpečius. Esą dėl to ima reikštis ir „Mažeikių šilumos tinklų“ direktorius socialdemokratas J. Jurkus.
Atsargiai partnerių žingsnius vertina ir meras V. Džiugelis. Jam keista atrodo tai, kad net koalicija iš anksto nebuvo supažindinta su kreipimusi dėl galios mokesčio.
„Priimti sprendimą, kuris niekur nediskutuotas? Bent kaip minimum tai turėjo būti aptarta koalicijoje. Geriau viešai, jokios paslapties. O dabar net nežinau, kas čia yra. Už ką būčiau čia balsavęs? O gal mes čia ką pasikišim? Susirūpinimą reikia įrodyti. Juk mes būtume kreipęsi į pačias aukščiausias Lietuvos institucijas. Neišanalizavę, be argumentų. Kaip Taryba atrodys su jos pirmininku priešakyje?“ – savo poziciją „Santarvei“ dėstė meras.
Kreipimosi iniciatorių „Mažeikių šilumos tinklų“ direktorių Joną Jurkų jis pavadino taip pat monopolininku.

ATMETĖ PRIEŠRINKIMINIUS DALYKUS
Taryboje dirbantys socialdemokratai paaiškino, kad kreipimosi dėl „Intergas“ autorius yra J. Jurkus, nors jis tai „Santarvei“ ir neigė. Kaip neigė ir tai, kad šis žingsnis – priešrinkiminis triukas.
„Iki rinkimų velniškai toli (kitų metų vasario 27 d. – B. R.). Aš pats kaip ir nusiteikęs nedalyvauti. Mažai dabar politikuoju. Ir tas kreipimasis – ne politika, o ekonomika“, – gynėsi J. Jurkus.
Pasiteiravus, kodėl tik dabar prisimintos aukščiausios instancijos, paaiškino, kad spalio mėnesį Kainų komisija persvarsto bazines kainas, o kartu – galios bei perdavimo mokesčius.
„Dabar visi turbūt pradedame gyventi rinkimais, bet koks pareiškimas bus siejamas su rinkimais. Nereikėtų sureikšminti. Tai nėra kokia nors rinkiminė programa. Tie dalykai su dujomis aktualūs buvo ir anksčiau“, – teigė socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Macijauskienė ir pripažino, kad iš „partnerystės žiūrint“ galbūt ir negerai, jog kreipimasis nebuvo aptartas koalicijoje.
Tačiau kitas socialdemokratas Antanas Tenys nemano, kad kreipimasis buvo netinkamai parengtas. Esą galbūt reikėjo pataisyti tik kai kuriuos rašybos dalykus.
„Gal yra suinteresuotų žmonių. Gal kažkas palaiko „Intergasą“, – kodėl nepritarta dokumentui, spėliojo politikas.

KOALICIJAI PAVOJUS NEGRESIA?
Oponentai jau anksčiau užsimindavo, kad valdančioji koalicija (19 Tarybos narių iš 27) nėra tokia stipri. Ypač įtampa buvo jaučiama, kai buvo svarstomas rajono biudžetas. Politinį gyvenimą stebinčių mažeikiškių nuomone, artėjant rinkimams, į dienos šviesą turėtų išlįsti ne vienas nesutarimas.
Didžiausios Taryboje socialdemokratų frakcijos (dešimt narių) seniūnė I. Macijauskienė nemato priežasties, dėl kurios koalicija turėtų iširti.
„Išsilaikys, jeigu iš anos pusės nebus didelių iššūkių. Mes nepasiruošę jos ardyti. Esame sutarę kaip elgtis. Atrodo, kad bendru sutarimu radom sąlyčio taškus“, – teigė ir Socialdemokratų partijos Mažeikių skyriaus pirmininkas A. Tenys.
Koalicijai atstovaujančios Valstiečių liaudininkų sąjungos narys Jonas Siminkevičius tiki, kad koalicija išsilaikys, nes, anot jo, dėl daugumos klausimų yra vieninga. Esą frakcija pastarajame posėdyje nepalaikė mero ne dėl politinių dalykų, o dėl to, kad apsisprendžiant dėl Tarybos veiklos reglamento koalicijoje buvo sutarta kiekvienam politikui leisti „balsuoti laisvai“.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Valdančioji koalicija tikisi išsilaikyti iki kadencijos pabaigos, nors viešojoje erdvėje pasigirsta ir kitokių prognozių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto