Vakar UAB „Rudesta“ sustabdė prekybos centro (jis turėtų iškilti vietoje buvusių gimdymo namų) statybos darbus. Statyba, kuria ypač suinteresuotas meras Vilhelmas Džiugelis, buvo pradėta nelegaliai, neturint detaliojo bei techninio plano ir leidimo statyti.
Nors Savivaldybės taryba patvirtino prekybos centro detalųjį planą, tačiau tokį sprendimą užprotestavo Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje – jis priimtas pažeidžiant šalies įstatymus. Žadama kreiptis į teismą, jeigu Taryba neatšauks savojo sprendimo. NEPAKLUSO VYRIAUSYBĖS ATSTOVUI
Praėjusią savaitę Savivaldybės tarybai buvo pateiktas sprendimo projektas dėl sklypo, esančio Laisvės g. 56, detaliojo plano patvirtinimo.
Opozicija abejojo, ar tokį sprendimo projektą galima priimti – Mažeikių rajonas neturi didžiųjų prekybos įmonių išdėstymo Mažeikių mieste specialiojo plano. Apie tokio plano būtinybę kalbėta dar 2004 m. vasarą, kai buvo išleistas ūkio ir aplinkos ministrų įsakymas. Jame teigiama, kad prekybos įmonių išdėstymo specialiojo plano tikslas – „užtikrinti savivaldybių teritorijų darnaus vystymo raidą ir jos perspektyvą, tausojant gamtos ir kultūros išteklių panaudojimą ir visų planuojamos teritorijos gyventojų, ypač neįgalių bei pagyvenusių žmonių, optimalų poreikių tenkinimą“.
Vyriausiasis architektas Tomas Pudžiuvis paaiškino, kad toks planas bus parengtas iki birželio mėnesio pabaigos.
Tarybos nariams jis pateikė konsultacinės įmonės „Ekostrategija“ raštą, kuriuo informuojama, kad detaliojo plano, adresu Laisvės g. 56, sprendiniai neprieštarauja rengiamam specialiajam planui.
Šį raštą Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys pavadino „rašteliu, kurį galima labai greitai užprotestuoti“ ir stebėjosi, kodėl taip skubama tvirtinti detalųjį planą bei nenorima palaukti, kol bus parengtas specialusis.
Vyriausybės atstovas priminė, kad šių metų sausio 26 dieną Taryba nepritarė sprendimo projektui, leidžiančiam rengti detalųjį planą. Tačiau jau kitą dieną Savivaldybės administracijos direktorius Bronius Kryžius pasirašė įsakymą rengti detalųjį planą, o sausio 28 dieną buvo išduotos sąlygos jam rengti.
„Noriu paklausti, ar visada po Tarybos sprendimo iš karto yra išduodamos detalaus plano sąlygos? Manau, kad tikrai ne. Be to, tas administracijos direktoriaus sprendimas yra neteisėtas, todėl šiandien detalusis planas negali būti tvirtinamas. Architektas nori apgauti Tarybą, kuri sausio 26ąją buvo aiškiai sudėliojusi visus taškus: pirmiausia – specialusis, o po to – detalusis planas“, – kalbėjo A. Čepys.
Opozicijos atstovai stebėjosi, kodėl universalios prekybos įmonės statybos jau vykdomos.
„Gal Taryba turėtų įteisinti nelegalias statybas?“ – piktinosi politikai.
Meras V. Džiugelis atkirto, kad nelegalios statybos yra statybininkų reikalas, ir pasiūlė tvirtinti detalųjį planą.
Neetatinis vicemeras Kęstutis Slavinskas pareiškė nematąs jokio prieštaravimo, kad specialusis planas yra rengiamas lygiagrečiai su detaliuoju, o vicemeras Kęstutis Bartkevičius ragino elgtis protingai – gyventojai sunerimsią, jeigu detalusis planas nebus patvirtintas.
Balsų dauguma sprendimo projektas buvo patvirtintas.
ŽADA KREIPTIS Į TEISMĄ
Ketvirtadienį Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje išleido potvarkį, kuriuo sustabdė Tarybos sprendimo veikimą.
Savivaldybės tarybai bus pateiktas dokumentas, reikalaujantis, kad sprendimas dėl detaliojo plano būtų pakeistas arba visai panaikintas. Jeigu Taryba atsisakys tai daryti, A. Čepys pažadėjo kreiptis į teismą.
„Mažeikių rajono vadovai kaltina, kad stabdome investicijas. Tačiau dar prieš dvejus metus Tarybai rašėme reikalavimą dėl specialiųjų planų rengimo. Jeigu tada būtų pajudėję, dabar viskas būtų susidėlioję kaip reikia“, – „Santarvei“ sakė A. Čepys.
Vyriausybės atstovas prisipažino nesuprantąs, kodėl Mažeikių rajono vadovai taip užsispyrę ignoruoja įstatymą ir spaudžia, kad „būtų taip, o ne kitaip“. Jo nuomone, jeigu Taryba užsispirs ir nekreips dėmesio į reikalavimą, teisminiai procesai gali ilgam sustabdyti prekybos centro statybą.
MERAS ASMENIŠKAI SUINTERESUOTAS
„Santarvė“ 2004 m. rugpjūčio 5 d. straipsnyje „Į gražią Mažeikių ateitį – su tarybiniu planu“ rašė, jog rajono politikai neketina rengti specialiojo didžiųjų prekybos įmonių išdėstymo plano. Tada politikai manė, kad Mažeikių miesto plėtrai vis dar puikiausiai tinka 1985 metais parengtas Generalinis miesto planas – specialiajam planui rengti nesą pinigų.
Ši nuomonė pasikeitė šių metų pradžioje, kai Vilniuje registruota įmonė „Lukerta“ nusprendė statyti prekybos centrą.
Pernai ši bendrovė už 450 tūkst. litų nusipirko buvusių gimdymo namų pastatą ir žemę, kurių bendra sąmatinė vertė siekė 10 mln. litų.
„Dar kartą parašykite, kad to pastato vertė buvo dešimt milijonų, ir visi pradės galvoti, kad kažkur kažkas kažką prakišo. Niekas jo nepirko! Tik trečiajame aukcione jis buvo parduotas. Mes su Kryžiumi galvojome, kad velniava su tuo pastatu bus. Jeigu nebūtume pardavę, iki šiol tas monstras būtų stovėjęs“, – piktinosi meras.
V. Džiugelis teigė esąs asmeniškai suinteresuotas, kad buvusių gimdymo namų teritorija kaip galima greičiau būtų sutvarkyta. O tai esą nepatinka oponentams.
Mero nuomone, šalyje nedaug yra savivaldybių, turinčių specialiuosius prekybos centrų išdėstymo planus. Jos taip pat susiduria su detaliųjų planų tvirtinimo problema.
Pasak V. Džiugelio, verslininkai „prispaudė“ Vyriausybę, todėl turėtų būti išleista įstatymo pataisa, leidžianti lygiagrečiai rengti specialiuosius ir detaliuosius planus.
„Mes darome tą specialųjį planą! Tai kodėl negalime tvirtinti detaliojo? Negi dabar viską turime sustabdyti? Kiek dar statybininkams reikės laukti? Ar mums rūpi miesto veidas? Ar mums rūpi verslas ir investicijos?“ – bėrė klausimus meras.
NEBUVĘ POREIKIO
V. Džiugelis pareiškė nežinojęs, kad prekybos centras buvo pradėtas statyti nelegaliai. Apie tai jis esą išgirdęs tik Tarybos posėdyje.
Tokiu mero teiginiu suabejojo vyr. architektas T. Pudžiuvis.
Anot jo, niekam nebuvo paslaptis, kad praėjusią savaitę Telšių apskrities viršininko administracijos Teritorijų planavimo ir valstybinės priežiūros skyriaus Mažeikių rajono vyriausiasis specialistas Rimantas Pikturna uždraudė nelegalią statybą ir nubaudė 1000 litų bauda statybų užsakovą UAB „Lukerta“ bei rangovą UAB „Rudesta“.
„Manau, kad visi žinojo. Juk važiuoja pro šalį, mato, kad statybos vyksta“, – svarstė vyr. architektas.
Paklaustas, kodėl pusantrų metų buvo delsiama rengti specialųjį planą, T. Pudžiuvis pareiškė, kad anksčiau tam nebuvę poreikio. Be to, niekas nežinojęs, kad vietoj gimdymo namų bus statomas prekybos centras.
„Kas iš to, kad būtume padarę tą planą? Vis tiek būtų reikėję jį koreguoti. Nematau reikalo aiškintis dėl to laiko. Viską sprendžia politikai. Visokių investuotojų pas mus ateina. Vos ne kiekvienam kyla kokių nors problemų. Gal dabar tokia demokratija – visi viešai viską svarsto“, – teigė T. Pudžiuvis.
Vyr. architektas pareiškė jokios asmeninės naudos iš to detaliojo plano neturėjęs.
„Santarvei“ pasidomėjus, iš kokių lėšų jis statosi namą, T. Pudžiuvis teigė gaunąs 1600 litų atlyginimą. Tiek pat gaunanti ir žmona.
„Beveik ketverius metus aš tą namą statau. Va, dabar ruošiuosi imti paskolą“, – sakė specialistas.
GRIEBĖSI ŠIAUDO
„Santarvės“ klausimą, kodėl, neturint detaliojo ir techninio plano bei leidimo statyti, buvo pradėtos nelegalios statybos, UAB „Lukerta“ direktorius Tadas Nalivaika pavadino spaudimu.
„Tas klausimas tiesiai į kaktą. Negaliu į jį atsakyti. Jeigu visada lauktum tų leidimų, tai per trejus metus nieko nepastatytum. Norėjome paspartinti reikalus“, – prisipažino direktorius.
T. Nalivaika piktinosi, kad Mažeikių rajono valdžia iš pradžių spaudė greičiau nugriauti pastatą. Vėliau ragino greičiau pradėti statyti, kad nedulkėtų.
„Griebėmės visokių šiaudų, kad greičiau tai išspręstume. Bet matau, kad miestas tik blogina situaciją visaip išsidirbinėdamas. Nuo to rankos svyra. Manau, kad Vyriausybės atstovas Telšių apskričiai per daug griežtai žiūri. Kituose miestuose taip nėra“, – guodėsi „Lukertos“ vadovas.
T. Nalivaika apgailestavo, kad statybos užsitęs iki kito pavasario, nors norėta iki žiemos „palįsti po stogu“. Dėl to įmonė patirsianti didelių nuostolių.
UAB „Rudesta“ vadovas Valdas Kumpys „Santarvę“ patikino, kad nuo pirmadienio statybvietėje darbininkų nebėra. Įmonė negalėjusi iš karto stabdyti darbų, nes reikėję sumontuoti viską, kas buvo atvežta, sutvarkyti žemės iškasas, kad nebūtų kokių nelaimingų atsitikimų.
„Žinojome, kad nėra leidimo statyti. Nubaudė. Jie atliko savo pareigą, negalėjo kitaip elgtis. Mūsų darbas yra statyti, ir tai daryti kaip galima greičiau ir geriau. O tie biurokratiniai leidimai visada juda daug lėčiau nei norėtųsi. Pastatą norėjome baigti iki žiemos, todėl ir pradėjome statyti. Gal ir neteisingai pasielgėme, tačiau taip daroma visoje Lietuvoje. Juk specialiojo plano problema ne tik Mažeikiuose iškyla. Dabar nežinau, kiek visa tai užsitęs, tačiau, be abejonės, negalėsime laiku atlikti darbų“, – sakė V. Kumpys.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.:
Uždrausta nelegali prekybos centro statyba – statybininkai privalės paisyti įstatymų.