Prokuratūroje – bylos dėl motinystės pašalpų

Prokuratūroje atliekami šeši tyrimai dėl galimo piktnaudžiavimo valstybės skiriamomis pašalpomis.
Į teisėsaugą dėl neteisėtai padidintų motinystės pašalpų kreipėsi „Sodra“. Į teisiamųjų suolą gali tekti sėsti ir darbdaviams, ir pašalpas gaunančioms mamoms.


KEITĖSI
SKAIČIAVIMO TVARKA
„Sodros“ Mažeikių skyriaus direktoriaus pavaduotoja Nijolė Sutkienė „Santarvei“ sakė, kad specialistai kiekvieną kartą, skaičiuodami pašalpas, įvertina turimus dokumentus, draudžiamąsias pajamas. Įtarimų dėl galimo piktnaudžiavimo ėmė kilti praėjusiais metais, kai buvo dvigubai pailgintos motinystės ar tėvystės atostogos ir gerokai padidintos išmokos.
N. Sutkienė priminė, kad nuo 2008 metų sausio 1 dienos vaiką auginanti mama (tėtis), kol mažyliui sukanka vieni metai, gauna 100 proc. uždirbto atlyginimo dydžio pašalpą, antrais metais – 85 proc.
Iki Naujųjų metų išmoka būdavo skaičiuojama pagal praėjusio ketvirčio draudžiamąsias pajamas. Šiais metais jau skaičiuojama iš devynių mėnesių priskaičiuoto atlyginimo, o nuo liepos 1 dienos – bus skaičiuojama iš dvylikos.
„Įstatymo pakeitimai atsirado siekiant išvengti piktnaudžiavimo. Juk darbdaviui nebeapsimokės tiek laiko „Sodrai“ mokėti padidintas įmokas“, – svarstė pašnekovė.
PADIDINTI
ATLYGINIMAI
Atsiradus galimybei gauti didesnes pašalpas, atsirado ir naujo pobūdžio sukčiavimų. Yra moterų, kurios į darbą buvo priimtos prieš vadinamąsias dekretines atostogas. Kitoms, susitarus su darbdaviu, buvo gerokai padidintas darbo užmokestis. Tokias išvadas padarė „Sodros“ specialistai, peržiūrėję per 900 bylų.
„Jei anksčiau darbuotojas gaudavo minimalią ar pusę minimalios algos, tai tą ketvirtį, iš kurio skaičiuojama pašalpa, atlyginimas buvo padidintas iki 5–6 ar net 7 tūkstančių. Arba toks atvejis. Žmogus dirba Mažeikiuose ir Vilniuje, nors pagal laiką jis negalėjo ten spėti suvažinėti. Visa tai daryta tik dėl to, kad keletą mėnesių sumokėjus didesnes įmokas „Sodrai“, vėliau iš valstybės būtų galima gauti solidžias motinystės ar tėvystės pašalpas“, – apibendrino N. Sutkienė.
Pašnekovė pastebėjo, kad kone visais atvejais darbdavį ir motinystės pašalpą gaunantį darbuotoją sieja giminystės ryšiai.
„Sodros“ akiratin yra patekusi dar ne viena motinystės pašalpos gavėja. Gali būti, kad specialistams atlikus išsamų patikrinimą, jų išvados bus perduotos toliau tirti teisėtvarkininkams.
TIRIAMOS
PIRMOSIOS BYLOS
Prokuratūra kartu su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnais, aiškindamiesi dėl motinystės pašalpų, atlieka tyrimą dėl sukčiavimo, dokumentų klastojimo, jų panaudojimo bei apgaulingos buhalterinės apskaitos tvarkymo.
Mažeikių apylinkės vyriausiojo prokuroro pavaduotojas Paulius Geryba „Santarvei“ sakė, kad tokio pobūdžio bylos – nauja veikla teisėtvarkininkams. Panašių bylų, ko gero, dar nėra nagrinėjęs nė vienas šalies teismas. Tokio pobūdžio sukčiavimų atsirado tik pernai.
„Sodra“ nesurenka pakankamai pinigų į biudžetą. Dėl sukčiavimo tenka išmokėti didesnes nei sumokėta įmokų motinystės pašalpas. Matyt, dėl to sugriežtinta kontrolė, kreiptasi į prokuratūrą“, – svarstė pareigūnas.
P. Geryba pastebėjo, kad atliekant ikiteisminį tyrimą, nustatyta įdomių dalykų: ne tik atlyginimai padidinti, bet buvo atvejų, kad įmonės pajamų neužteko… atlyginimams išmokėti.
BAUSMĖ – IKI NELAISVĖS
Kai bus baigtas ikiteisminis tyrimas ir pareikšti kaltinimai, bylos atsidurs teisme. Bausmės dydį nustatys teismas.
Anot P. Gerybos, neteisėtai gautos motinystės pašalpos yra pinigų pasisavinimas sukčiavimo būdu. Pagal Baudžiamąjį kodeksą, už tai numatyta iki 3 metų laisvės atėmimo bausmė. Į teisiamųjų suolą sės ne tik darbdavys, bet ir motinystės ar tėvystės pašalpą gavęs žmogus.
„Toks sukčiavimas įvykdytas abiejų šalių susitarimu. Darbuotojas kreipiasi dėl atlyginimo padidinimo, darbdavys patenkina jo prašymą“, – pastebėjo pareigūnas.
Teismui pripažinus sukčiavimą „Sodros“ permokėtas išmokas mamos turės grąžinti valstybei. Kai kurios grąžintinos sumos siekia ir per 20 tūkstančių litų. Už sukčiavimą dar gali tekti sumokėti tokio pat dydžio baudą.
IŠMOKOS
GALI MAŽĖTI
Šiuo metu maksimalių motinystės išmokų dydis negali viršyti 5 draudžiamųjų pajamų dydžių.
„Sodros“ duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį vidutinė vaiko priežiūros motinystės (tėvystės) pašalpa pirmaisiais vaiko auginimo metais buvo 2578 litai per mėnesį, o pernai vaikus namuose auginantys tėvai vidutiniškai gaudavo 2 tūkstančių litų pašalpą.
Vyriausybė Seimui siūlo nuo rugpjūčio sumažinti socialinių išmokų „lubas“ vaikus iki dvejų metų auginančioms mamoms. Išmokų dydis, jas skaičiuojant pagal gautą atlyginimą, nesikeistų, tačiau jos negalėtų viršyti 2,5 draudžiamųjų pajamų dydžio. Galutinį žodį tars Seimas.
Ketvirtadienio pavakare Vilniuje nemažai žmonių išreiškė nepritarimą Vyriausybės siūlymui mažinti maksimalias motinystės ar tėvystės pašalpas. Mažeikiškės mamos kol kas į protesto akcijas nekyla.
„Tos mamos, kurios neteisėtai pasididino motinystės pašalpas, neturėtų pykti dėl Vyriausybės ketinimų. O šiaip natūralu, kad žmonės neigiamai reaguoja į galimybę gauti mažiau pinigų“, – teigė „Sodros“ Mažeikių skyriaus direktoriaus pavaduotoja N. Sutkienė.
Jono STRAZDAUSKO nuotrauka.: „Sodra“ visoje šalyje akylai stebi ir tikrina, ar nepiktnaudžiaujama motinystės pašalpomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto