Protesto akcijoje dalyvavo ir mažeikiškiai

Profesinių sąjungų organizuotoje visuotinėje riaušėmis virtusioje protesto akcijoje dalyvavo per šimtas mažeikiškių. Su mitinguojančiais solidarizavosi smulkieji verslininkai: vakar Mažeikių turgavietėje paskelbta nedarbo diena, piketuotojai rinkosi prie Savivaldybės.
Tačiau protestuojančiųjų problemoms abejinga liko ne tik šalies, bet ir vietos valdžia.


SIEKIS –
SOCIALINIS DIALOGAS
Prie Seimo bei Vyriausybės susirinko apie 7000 žmonių iš visos Lietuvos. Jie reikalavo stabdyti mokesčių reformą, nenaikinti darbo užmokesčio ir socialinių išmokų indeksavimo įstatymo, nemažinti valstybės tarnybos esamo pareiginio atlyginimo dydžio.
Piketuotojai taip pat reikalavo nedidinti pridėtinės vertės mokesčio tarifų, nekurti naujų ministerijų, skaidrumo energetikos kainų struktūroje, trišalio socialinio dialogo.
AB „Mažeikių nafta“ profesinės sąjungos tarybos pirmininkė bei Žemaitijos regiono Mažeikių rajono profsąjungų centro pirmininkė Virginija Vilimienė mitingo išvakarėse „Santarvei“ sakė, kad į Vilnių mažeikiškiai važiuoja tikėdamiesi atkreipti valdžios dėmesį į skurdinamus šalies gyventojus.
„Norime, kad vyktų socialinis dialogas su mumis. Galbūt Vyriausybė neturėjo kur dėtis, priimdama tokius drastiškus sprendimus, bet reikėjo pasikonsultuoti su profsąjungų atstovais“, – pabrėžė profsąjungų pirmininkė.
MITINGAS
VIRTO RIAUŠĖMIS
Prieš išvykdami į Vilnių mažeikiškiai buvo nusiteikę geranoriškai – esą mitingu siekiama ne nuversti Vyriausybę, o priversti ją atsitokėti, kad jos deklaruojama visuotinio taupymo našta slegia pačius skurdžiausius visuomenės sluoksnius. Tačiau susiruošusieji protestuoti mažeikiškiai neatmetė galimybės, kad taikus mitingas gali virsti riaušėmis.
Vakar apie antrą valandą pasirodė pranešimai, jog tūkstančiai piliečių, užplūdę Seimo prieigas, keikia valdžią ir veržiasi į Parlamentą. Iš pradžių taiki akcija, kuria buvo siekiama stabdyti kai kurias valdančiosios koalicijos vykdomas reformas, vėliau peraugo į neramumus. Minia buvo nusiteikusi aršiai: į centrinių rūmų langus mėtė akmenis, sniego gniūžtes, kiaušinius, butelius. Vienas po kito dužo langai. Susirinkusieji leido dūmines petardas, skandavo „vagys“, reikalavo pasirodyti Seimo pirmininką Arūną Valinską.
Kaip praneša ELTA, prie Seimo buvo telkiamos papildomos specialiosios pajėgos iš Vilniaus ir Kauno. Prie Seimo įtūžusią minią tramdė 300 specialiųjų pajėgų pareigūnų, dirbo kinologai su šunimis, Seimo rūmus juosė kareiviai su skydais. Mitinguotojai buvo vaikomi ašarinėmis dujomis, guminėmis kulkomis.
Per riaušes sužeista 11 žmonių, vienas iš jų su šautine žaizda kaktoje. Seimo atstovų duomenimis, žala gali siekti iki 2 milijonų litų.
VALDŽIOS DĖMESIO
NESULAUKĖ
„Santarvė“ susisiekė su mitinguojančios mažeikiškių komandos lydere V. Vilimiene. Jos manymu, neramumus išprovokavo gerai organizuota jaunimo grupė.
„Mitingo dalyvių kolonai patraukus Vyriausybės link, matėme iš minios atsiskyrusią iš pažiūros apgirtusių, agresyvių, keikiančių valdžią jaunuolių grupę. Profsąjungos riaušių tikrai neorganizavo. Eidami dainavome dainas, matėsi, kad žmonės elgiasi gražiai, jų kalbos ir šūksniai buvo kultūringi“, – tiesiogiai iš tūkstantinės minios Gedimino prospekte pasakojo mažeikiškė.
Anot V. Vilimienės, prie Vyriausybės susirinkusi minia nebuvo taip agresyviai nusiteikusi, kaip susirinkusieji prie Seimo. Tačiau mažeikiškė profsąjungų lyderė minėjo, kad su mitinguojančiaisiais neišdrįso pasikalbėti nė vienas Vyriausybės atstovas, kaip to reikalavo minia. Anot akcijos rengėjų, jei valdžia po šio mitingo neatsižvelgs į jų reikalavimus, vėliau gali būti organizuojamas įspėjamasis, po jo – ir nacionalinis streikai.
„Mes privalome Vyriausybę priversti kalbėtis su mumis. Piketuoti važiuosime tol, kol valdžia ims kalbėtis su mumis“, – sakė V. Vilimienė.
TURGAVIETĖJE –
NEDARBO DIENA
Negalintieji vykti į Vilnių buvo raginami protestuoti savo miestuose, darbo vietose. Su mitinguotojais Vilniuje solidarizavosi pagal verslo liudijimus dirbantys mažeikiškiai: vakar miesto turgavietėse paskelbta nedarbo diena. Apie 10 valandą ryto prie turgavietės mikrorajone susirinkusi didelė grupė prekybininkų piktinosi valdžios planais įvesti kasos aparatus ir 9 procentus sieksiantį sveikatos draudimą.
„Liksime be duonos. Tai yra paskutinis kantrybės lašas. Mes nebegalime daugiau kentėti. Nebegalime daugiau taip dirbti. Mes nebeišsilaikome. Vienintelė išeitis – palikti darbo vietas!“ – šūksniais kolegas palaikė Zita Grinienė.
Pašnekovai piktinosi, kad šalies valdžia remia monopolines įmones, kurių vadovų, padalinių vadovų atlyginimai į rankas yra didesni už smulkiųjų ar net vidutinių įmonių metinę apyvartą.
Keturiolika metų pramoninėmis prekėmis prekiaujanti Regina Balzerienė tvirtino vasario 3iąją prisidėsianti prie vyksiančiųjų piketuoti į Vilnių, reikalauti valdžios neįvesti kasos aparatų bei nedidinti mokesčių.
VICEMERAS APIE
PIKETĄ NEŽINOJO
Nedidelis piketas vakar 12 valandą surengtas ir prie Savivaldybės. Susirinkusiuosius garsiniais signalais aktyviai palaikė pro šalį važiuojančios mašinos. Grupelė prekybininkų, pensininkų bei statybininkų tikėjosi Savivaldybės vadovų dėmesio. Tačiau pietų metu vykusios protesto akcijos dalyviai, nesulaukę valdininkų dėmesio, išsiskirstė.
Savivaldybės mero pavaduotojas Rimantas Norkus „Santarvei“ sakė nežinojęs, kad kas nors prie Savivaldybės būtų rengiama ir negirdėjęs automobilių garsinių signalų.
„Atvirai pasakius, aš nieko nemačiau ir negirdėjau. O kas ten buvo? Deja, bet nei aš, nei dar kas nors girdėjo. Nežinau, prieš ką ar už ką jie piketuoja. Niekas Savivaldybės neprašė leidimo, nebuvo jokio kreipimosi. Nuo Savivaldybės niekas nepriklauso, jei kalbama apie įstatymus, reikia važiuoti į Vilnių. O Savivaldybė prie ko?“ – stebėjosi mero pavaduotojas.
Informuotas apie tai, kad prie Savivaldybės protestavo grupelė pasipiktinusių žmonių, R. Norkus pajuokavo, kad reikėjo labiau patriukšmauti – per plastikinius langus mažai kas girdėti.
Vicemeras tikino nieko nežinojęs ir apie vakar Vilniuje riaušėmis virtusį mitingą, į kurį susirinkusi tūkstantinė minia piketavo prieš valdžios vykdomą politiką.
Jono STRAZDAUSKO nuotr.: Tarp protesto akcijos dalyvių buvo ir nemažai mažeikiškių (iš minios skiriasi mėlynos spalvos prijuostėmis).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto