Protestuoja skalūnų žvalgybos priešininkai

Akciją „Vanduo – Lietuvos auksas. Neleiskime užteršti“ organizavo aplinkosaugos organizacijos ir suinteresuotų bendruomenių atstovai. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Trečiadienį prie Seimo surengta protesto akcija prieš Vyriausybės ketinimus leisti JAV firmai „Chevron Lietuva“ žvalgyti ir išgauti Lietuvoje galimai esančias skalūnines dujas.

Akciją „Vanduo – Lietuvos auksas. Neleiskime užteršti“ organizavo aplinkosaugos organizacijos ir suinteresuotų bendruomenių atstovai. Protestuoti susirinko apie 100 žmonių.


Nereikia skubėti

Akcijos dalyviai laikė plakatus „Mes ne prieš skalūnus, mes prieš pavojingą jų gavybą“, „Aukštieji ponai, už kiek parduodate Lietuvą?“, „Švarus vanduo – gyvybė“, „Gamtos žudymui – ne“, „Ševronui – pinigai, žemaičiams – nuodai“.
Protesto dalyvis, Žygaičių seniūnijos, kurioje ketinama ieškoti skalūnų dujų, ūkininkas Tadas Ugintas naujienų agentūrai ELTA sakė, kad šiuo metu egzistuojanti skalūnų dujų išgavimo ir netgi žvalgymo technologijos yra pavojingos, todėl vertėtų palaukti, kol technologijos bus ištobulintos, taps saugios, ir tik tuomet kalbėti apie skalūnų dujų išgavimą.
„Protestuojama ne prieš skalūnų dujas apskritai, kaip dalyką, bet būtent išgavimo procesas yra labai pavojingas, gali užteršti gruntinius vandenis. Mano manymu, skalūnai niekur nedings, juos galima išgauti po 10 ar 20 metų, kai bus patikrinta šita technologija ir bus galima pasimokyti iš kitų padarytų klaidų. Nereikia niekur skubėti“, – sakė T. Ugintas.


Trūksta patikimos informacijos

Ūkininkas sakė pasigendantis ir gyventojų supažindinimo su skalūnų dujų išgavimo procesu, kaip tai paveiks jų gyvenamąsias vietas. Visgi jis minėjo nemanantis, kad jei „Chevron“ kalbėsis su bendruomenės atstovais apie skalūnų dujų naudą, pažadėtų jiems finansinę paramą arba kompensacijas nelaimės atveju, jų požiūris pasikeistų.
„Jie („Chevron“ kompanija – ELTA) yra suinteresuoti gauti. Amerikoje užteršta šimtai tūkstančių kvadratinių kilometrų gruntinių vandenų, tai dabar atvažiavo čia. (…) Įsivaizduojate, jei užterš gruntinius vandenis ar Nemuną? Kokios gali būti kompensacijos? Išvalyti šitų vandenų bus neįmanoma“, – teigė ūkininkas.
Kaltinimus, kad skalūnų dujų priešininkus neva kažkas kursto, T. Ugintas atmetė.
„Mano suinteresuotumas yra, kad aš turiu ekologinį ūkį Tauragės rajone jau 10 metų. Ir nuo mūsų sodybos nori daryti gręžinius. Turime daugiau negu 60 mėsinių jaučių. Jei užterš vandenį, kas tada bus, kuo girdysime?“ – retoriškai klausė jis.


Jokios kompensacijos neatpirktų užteršto vandens

Lietuvos žaliųjų judėjimo atstovė Janina Gadliauskienė Eltai taip pat sakė, kad pagrindinis skalūnų dujų keliamas pavojus – kad jos užterš geriamąjį vandenį.
„Geriamasis vanduo yra mūsų turtas, ir pasaulio šalys kovos, visa Europa yra sunerimusi dėl to. Lietuvai prarasti geriamąjį vandenį neverta, tuo labiau kad skalūnų dujomis galima apsirūpinti ir kitais būdais“, – sakė ji.
Anot žaliųjų atstovės, Lietuvą iš priklausomybės nuo „Gazprom“ išgelbėti gali ir suskystintų dujų terminalas, ir skalūnų dujų gavyba šaliai nėra būtina.
J. Gadliauskienė pažymėjo, kad nors kol kas kalbama tik apie skalūnų dujų žvalgybą, konkurso sąlygos numato, kad „Chevron“ gaus leidimą ne tik žvalgybai, bet ir gavybai.
„Paskui šitas procesas nebus sustabdytas. Apie tai valdžia labai negražiai nekalba, bando išsisukinėti, sakydama, kad dabar tik žvalgyba ir nėra ko bijoti. Iš tikrųjų bus vienas procesas“, – sakė J. Gadliauskienė.
Ji, kaip ir T. Ugintas, sakė nemananti, kad „Chevron“ atstovams pavyks perkalbėti bendruomenių gyventojus.
„Gyventojai, aš manau, yra sąmoningi ir žino, kad negalima už jokius pinigus nusipirkti tai, kas yra prigimtinė teisė – turėti žemę ir saugią aplinką. Nes jokie pinigai neatpirks to“, – sakė žalioji.
Akcijos dalyvius stebėjo policijos pareigūnai, tačiau neramumų nebuvo. Keli akcijos dalyviai susirinkusius žmones linksmino grodami akordeonu ir dainuodami liaudies dainas.


Politikai dar svarstys

Primename, kad sausio 15 d. buvo atplėšti vokai su konkurso dėl skalūnų dujų žvalgybos ir naudojimo dalyvių pasiūlymais.
Tik viena įmonė panoro ieškoti skalūnų dujų Tauragės-Šilutės regione – tai JAV energetikos įmonė „Chevron“. Dar dvi bendrovės – „Diseta“ ir „Perkūno nafta“ – pareiškė norą žvalgyti gamtinių dujų telkinius Kudirkos-Kybartų regione.
Skalūnų gavybai prieštarauja vietos bendruomenės.
Trečiadienį Seimo Aplinkos apsaugos komitetas toliau svarstys skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos perspektyvas.
Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas žurnalistams yra sakęs, kad sprendžiant dėl skalūnų dujų žvalgybos Lietuvoje, pirmiausia reikia atsižvelgti į gyventojų interesus.
Ekspremjeras, opozicijos lyderis Andrius Kubilius mano, kad žmonės yra įbauginti dėl to, jog nėra informuoti.
Tuo atveju, jeigu Seimo Aplinkos apsaugos komitetas nuspręs, kad skalūnų dujų gavyba gali kenkti gamtai, dėl tolesnio gavybos proceso tarsis valdantieji, sako Premjeras Algirdas Butkevičius.

One Reply to “Protestuoja skalūnų žvalgybos priešininkai”

  1. informacija kaupiama parašė:

    tu janka, paziurek su kokiu shlamshtu tavo vyrukas stepagnida vazinedavo kiek laiko, kiek jis su savo citromonu ismete gazo i atmosfera, o poto kiek jis stovejo rudiejo prie namo.. kas isvis vyksta aplinka tavo nama!!! susitvarkyk is pradziu kur gyveni o poto mokyk kitus gyventi, chmoshnica.
    padare mini fabrikeli savo bute ir laimingi sedi, pilina ten kedutes, pardavineja..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*

Naujienos iš interneto