„Rasakilos“ stovyklautojams – gamtos dovanos ir aktyvus poilsis

Iš dviejų mokyklų „susiklijavo“ gražus ir draugiškas stovyklautojų kolektyvas. Sigito STRAZDAUSKO nuotr.

Visą savaitę „Virvytės“ poilsiavietėje veikia jaunųjų ekologų stovykla „Rasakila“, kurioje poilsiauja ir savo žinias apie gamtą ir ekologiją gilina 36 Gabijos gimnazijos ir Pavasario pagrindinės mokyklos mokiniai.

Jaunieji gamtininkai tiria juos supančią augmeniją ir gyvūniją, o laisvalaikį skiria aktyviam poilsiui.


Turimoms žinioms – praktinis pritaikymas

Ši stovykla prie Virvytės upės dirba jau dešimtus metus: trejus metus vaikai su savo mokytojais įsikurdavo palapinėse žolininkės Jadvygos Balvočiūtės ūkyje, o vėliau persikėlė į stacionarią stovyklą. Šiemet joje yra vaikų, stovyklaujančių  jau ketvirtus metus, o kai kam ši pamaina – pirmoji.
Finansavimas stovyklai skiriamas iš rajono Savivaldybės Aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos. Gabijos gimnazijos biologijos mokytoja Palma Bugnevičienė pasakojo, kad iš pradžių stovyklaudavo tik Pavasario vidurinės mokyklos mokiniai – tada ji ten dirbo. Kai perėjo į Gabijos  gimnaziją, į stovyklą kartu su „pavasariečiais“ integravo ir savo mokinius.
„Mokykloje neturime galimybių atlikti praktinių darbų, o čia yra labai gera praktika, nes galime įtvirtinti ir programines žinias, ir gauti papildomų dalykų, galime tuos vaikus pamokyti“, – teigė trečius metus stovykloje dirbanti Gabijos gimnazijos biologė Virginija Dambrauskaitė.


Vaistažolės – į namus

Atliekant ekologinius tyrimus reikalingi populiaciniai skaičiavimai: tiriama augalų, gyvūnų populiacija, pagal kerpes nustatomas oro užterštumas. Stebimas Virvytės upės vanduo – vandens tyrimai atliekami skaičiuojant jame gyvenančius bestuburius gyvūnėlius. P. Bugnevičienė tiems tyrimams vadovauja visą dešimtį metų ir teigia pastebinti, kad tų gyvūnėlių vis mažėja, o tai reiškia, kad keičiasi vandens kokybė.
Pavasario pagrindinės mokyklos geografijos mokytoja Vida Juodeikienė dešimtus metus stovykloje specializuojasi vaistažolių srityje.
„Kai pirmus trejus metus gyvenome Jadvygos Balvočiūtės ekologiniame ūkyje, buvo labai patogu susipažinti su vaistažolėmis, jomis sudominti ir vaikus. Naujokams su tuo ūkiu susipažinti privalu, kartu jie susipažįsta ir su vaistiniais augalais“, – kalbėjo mokytoja Vida.
Vaikams yra skiriamos užduotys, ką jie turi surinkti, po to pristatyti. Visada stengiamasi pririnkti vaistažolių, padaryti jų mišinėlių ir parsivežti į namus.


Pamėgo  kūrybines dirbtuves

Jei būna nepalankus oras, negalima dirbti lauke, stovyklautojai ir tada turi kuo užsiimti: tam šiemet įkurtos kūrybinės dirbtuvės, kurių veikla užsikrečia ne tik vaikai, bet ir mokytojai. 
Dirbtuvėms vadovauja Pavasario pagrindinės mokyklos technologijų mokytoja Ramutė Januševičienė. Jos žodžiais, dirbtuvėse kuriami gaminiai iš atliekų: taip saugoma gamta, mažiau lieka šiukšlių.
„Tai, kas gali virsti šiukšle, mes stengiamės pritaikyti naudoti antrą kartą, kad atsirastų kažkoks vertingas, kur nors pritaikomas daiktas“, – teigė R. Januševičienė.
Šiemet iš servetėlių vaikai gamina popierių, iš jo lanksto įvairias dėžutes kad ir toms pačioms vaistažolėms susidėti ar smulkioms dovanėlėms supakuoti: taip mažiau teršiama gamta ir pasigaminama originalių pakuočių.


Kasdien kažkas naujo

Šiais metais sudarant stovyklos darbo planą didelis dėmesys buvo skirtas šalyje propaguojamai „Sveikatiadai“. Kiekvieną vakarą vaikai privalėjo sportuoti, vyko tinklinio, baudų mėtymo, futbolo varžybos, naktinės orientavimosi sporto varžybos.  
„Finalinės  futbolo varžybos vyko dvi valandas, buvo sudarytos mišrios komandos, užvirė tokia arši  kova, jog galvojom, kad po to vaikus reikės išnešioti“, – juokėsi pedagogės.
Stovyklautojai turėjo ir svečią – susitiko su Ventos regioninio parko direktoriumi Andriumi Almaniu, taip pat aplankė Gyvolių piliakalnį.
„Mūsų veikla labai įvairi, kiekvieną dieną vaikai patiria, sužino ką nors nauja. Buvau dar suplanavusi žaisti ekologinį žaidimą, bet matau, kad jam neliks laiko, nes rytoj jau skirstomės“, – „Santarvei“ ketvirtadienį teigė V. Dambrauskaitė.
Vaikai visi kaip vienas tvirtino, kad viena stovyklavimo savaitė – per mažai. Stovyklą jie savotiškai užsidirba per visus mokslo metus: to reikia siekti mokantis, rašant projektus, dalyvaujant olimpiadose, vyksta netgi savotiška konkurencija.


Nuolat  užsiėmę

Gabijos gimnazijos mokinė Kristina Skiudulaitė pasakojo, kad stovyklautojai nuolat turi ką veikti, visada yra užsiėmę, čia nėra laiko nuobodžiauti.
„Visą laiką kas nors vyksta, mes nuolat kažkuo domimės, sužinome kažką naujo. Čia stovyklauju antrus metus ir esu patenkinta, nes ta sritimi aš domiuosi, tai suteikia daugiau žinių, kurios man bus naudingos ateityje. Tai puiki stovykla tiems, kurie domisi biologija. Įgyjame ne tik žinių, bet ir turime progą pabūti gamtoje, atsiplėšti nuo miesto“, – įspūdžiais dalijosi Kristina.
Pavasario pagrindinės mokyklos mokinė Karolina stovyklauja jau trečius metus. Šiemet jai įsiminė pirmą kartą vykdomas varliagyvių populiacijos tyrimas: pagauta apie 80 varlių, jos buvo sužymėtos dažais, o po kelių dienų vėl stebėjo, kiek tų dažytų varlių likę, ar toli jos nukeliavo.


Užsimezgė naujos  pažintys

Gimnazistas Paulius džiaugėsi, kad, be praktinių dalykų, nemažai laiko buvo skiriama sportui: jo futbolo komanda stovyklos čempionate užėmė antrąją vietą. Kita vertus, tokios varžybos labai padeda susipažinti su naujais draugais iš kitos mokyklos.
Trečius metus stovyklaujančiai Ievai įsiminė stovyklos atidarymo šventė, kai žaidė žaidimus, kurie padeda įsiminti nepažįstamų stovyklautojų vardus. Stovykla naudinga ir tuo, kad čia užsiėmimų metu galima praktiškai pritaikyti tai, kas išmokta mokykloje.
Stovyklautojams daug džiaugsmo suteikė virš Virvytės upės nutiestas lynas, kuriuo galima savotiškai skristi, iškūrenta pirtis, yra mini golfo žaidimas.
Tie, kuris patyrė stovyklavimo džiaugsmą šiemet, patikino būtinai pasistengsią čia atvažiuoti ir kitais metais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto