Sodininko skiltis: Saugi kaimynystė darže

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Norint sulaukti kuo gausesnio derliaus, darže svarbu paisyti ne tik sėjomainos, bet ir išmintingai parinkti augalams kaimynus.
Nederėtų greta auginti giminingų augalų, nes jiems reikalingos vienodos maisto medžiagos, toks pat šviesos ir drėgmės poreikis, puola tie patys kenkėjai ir ligos. Nereikėtų greta ir tankiai sodinti vienodo aukščio ir lapijos augalų. Kaimynystėje tiktų auginti augalus, kurių šaknų sistema skverbiasi giliai ir sekliai – jie nekonkuruos dėl vandens ir maisto medžiagų. Sekliai šaknijasi ridikėliai, kaliaropės, špinatai, agurkai, svogūnai; vidutiniškai sekli žemaūgių pupelių, žirnių, salotų, pomidorų, žiedinių kopūstų šaknų sistema; giliai šaknijasi burokėliai, morkos, smidrai.
Kaimynystėje augančios daržovės gali stimuliuoti viena kitos augimą, apsaugoti nuo ligų ar atbaidyti kenkėjus. Kiekvienas augalas išskiria į aplinką specifinius junginius – fitoncidus, kurie gali veikti šalia augantįjį: reguliuoti augimą, sėklų dygimą, daigų vystymąsi, gali atbaidyti ar traukti kenkėjus, padėti apsisaugoti nuo ligų ar augalą „susargdinti“.
Pomidorus ir agurkus nuo lapgraužių ir erkių saugo ridikėliai. Svogūnai ir česnakai neleidžia plisti pomidorų grybinėms infekcijoms, agurkų bakteriozėms.
Bulves nuo kolorado vabalų saugo tarp jų pasodinti česnakai ir pupelės. Sprakšių bus mažiau, jei 3–4 metus lauko pakraščiuose pasėsime pupų. Bulvės neserga fuzarioze ir fomoze, kai šalia lauko auga nasturtos ir vienmečiai flioksai. Nematodus atbaido serenčiai.
Morkos nemėgsta bulvių, burokėlių kaimynystės. Jos auginamos šalia žirnių, česnakų, svogūnų, porų, salotų ir prieskoninių daržovių: mairūnų, rozmarinų, šalavijų, pastarnokų, gelteklių. Porai atbaidys morkines muses, o svogūnai apsaugos morkas nuo morkinių musių, blakučių, amarų. Morkos saugos svogūnus nuo svogūninių musių, kandžių ar svogūninių paslėptastraublių.
Kai tarp kopūstų auga medetkos, jie neserga šaknų puviniu. Nuo graužiančių lervų, amarų gelbsti šalia pasodinti serenčiai, nasturtos, tarpuose pasėtos bitkrėslės.
Jei po serbentų krūmais pasodinsite svogūnų ar česnakų, apsaugosite uogas nuo pumpurų erkių.
Įvairių augalų kenkėjų sumažės pasisėjus mėtų.
Ramunėlės privilioja į sodybą daugybę naudingųjų vabzdžių – augalų žiedų apdulkintojų.
Rūgštynės, pasėtos prie avietyno, neleis plisti aviečių šaknims.
Svogūnai ir česnakai nemėgsta pupelių ir žirnių kaimynystės, o fitoncidinės svogūnų ir česnakų medžiagos stabdo jų augimą. Tačiau svogūnai, augdami šalia ridikėlių ir ridikų, sumažina netikrosios miltligės ir kekerinio puvinio grėsmę. Nematodus nuo svogūnų ir česnakų veja šalia augančios medetkos ar trūkažolės.
Šalia svogūnų puikiai jaučiasi ir burokėliai, bet šalia pastarųjų česnakai, bulvės, vijoklinės pupelės, špinatai augs prasčiau. Draugiškai šalia burokėlių auga žemaūgės pupelės, porai, kaliaropės, žirniai, salotos, salierai, agurkai, ridikėliai.
Porai gerai auga šalia salotų, salierų, morkų, puikiai jaučiasi tarp braškių, šalia serbentų krūmų.
Į braškes ar žemuoges įsodinti česnakai ar svogūnai apsaugos nuo žemuoginio pilkojo puvinio, vaistinės medetkos, trūkažolės – nuo kenkėjų, petražolės atbaidys sraiges.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto