Sodininko skiltis: Šis tas apie vynmedžių genėjimą

Lietuvoje sąlygos augti vynmedžiams nėra itin palankios: mažai saulės, trūksta šilumos. Siekiant, kad vynmedžiai kuo daugiau būtų apšviesti saulės ir vynuogės galėtų sukaupti daugiau organinių medžiagų, ypač svarbu taisyklingai juos genėti.

Dengiamus vynmedžius geriausia genėti rudenį, o nedengiamus – pavasarį, nes rudenį nugenėtų vynmedžių atsparumas žiemai stipriai sumažėja. Jeigu vynmedžius nugenėsime anksti pavasarį, stipriai tekės sultys, krūmai nusilps ir gali žūti. Todėl nedengiamus vynmedžius reikia genėti, kai ūgliai išauga iki 3–4 lapų. Tuomet sustoja intensyvus sulčių tekėjimas ir genėjimas krūmui žalos nepadaro. Per pagrindinį genėjimą pašalinama apie 70 proc. vienmečių ir senesnių ūglių.

Genint vegetacijos metu yra išlaužiami vilkūgliai ir silpni ūgliai, kurie nereikalingi krūmui formuoti. Nulaužiamos ūglių viršūnės, paliekant šešis aštuonis lapus virš paskutinės kekės. Periodiškai trumpinami pažastiniai ūgliai, paliekant du lapus. Augantys ūgliai turi būti pririšami prie vielų. Dėl geresnės žiedynų mitybos prieš žydėjimą nugnybiamos ūglių viršūnėlės. Ūgliams augant jų viršūnės būna nulinkusios žemyn. Kada ūglių viršūnės išsitaiso, tai ženklas, kad ūglių augimas sulėtėjo ir pradėjo nokti uogos. Tuomet viršūnės nulaužiamos, paliekant 6 lapus virš paskutinės kekės. Tai sustabdo jų augimą, jie geriau sumedėja, o nokstančios kekės gauna daugiau maisto medžiagų ir greičiau sunoksta.

Po pirmųjų rudens šalnų, nukritus lapams, vynmedžius pradedame ruošti žiemai. Norint apsaugoti šaknis nuo šalčio, pomedžius mulčiuojame kompostu, durpėmis ar kt. Artėjant didesniems šalčiams vynmedžiai atrišami nuo atramų, nugenimi, prilenkiami prie žemės, prismeigiami sulenkta viela ir uždengiami.

Geriausia uždengti taip: kad vynmedžiai negulėtų ant žemės, po jais paklojame eglišakių ir jais uždengiame. Ant viršaus dar užklojame polietileno plėvelę. Po eglišakėmis vynmedžiai gerai išsilaiko, nes ten yra oro tarpas, jie nepelija ir neiššunta pumpurai. Be to, eglišakių nemėgsta pelės. Plėvelė apsaugo nuo neigiamo atmosferos poveikio ir prilaiko žemės atiduodamą šilumą.

Pirmų ir antrų metų sodinukus ir neatsparias šalčiui veisles žiemai reikėtų labiau apšiltinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto