Tirkšlių koplytstulpis apipintas legendomis

Miestelyje stovinčio simbolio – koplytstulpio nei tiksli statybos data, nei autorius lieka nežinomi. Autoriaus nuotrauka

Prieš keturis dešimtmečius restauruotas Tirkšlių Penkių širdžių koplytstulpis yra vienas iš pagrindinių šio miestelio simbolių. Jo detalės pavaizduotos ir prieš septynerius metus Heraldikos komisijos patvirtintame miestelio herbe.

Pasikeitė aplinka

Ne viena miestelio karta atsimena šį jo centre stovintį baltą mūrinį tinkuotą apie 8 metrų aukščio koplytstulpį, pasibaigiantį geležiniu kryžiumi. Pasak istoriko Povilo Šverebo, pasikeitė tik jo aplinka – kai būdamas vaikas vykdavo autobusu iš Sedos į Mažeikius, šį miestelio simbolį buvo sunku įžiūrėti: aplink jį augo liepos, jų šakos dengė paminklą.
„Restauracijos metu medžiai buvo išpjauti, tada koplytstulpis ir atsidengė visu gražumu. Vienais metais, kai dar dirbau paveldo tyrimų centre, seniūno pavedimu darbininkai jį nudažė geltonai. Kiek atsimenu, seniūnas tada pasiteisino tuo, kad pigiau įsigijo dažus. Po kurio laiko paminklui grąžinta įprasta, nuo seno jam deranti balta spalva“, – prisiminė istorikas.
Koplytstulpis buvo restauruotas 1981 metais pagal žymaus Lietuvos architekto Vytauto Lansbergio-Žemkalnio projektą. Tai ne vienintelis šio architekto darbas Mažeikių rajone – pagal jo projektą 1930–1936 metais pastatyta Mažeikių Švč. Jėzaus Širdies bažnyčia, 1961–1984 metais, dirbdamas Paminklų konservavimo institute, jis vadovavo Šatrijos Raganos mauzoliejaus Židikuose restauravimui.

Tiksli data nežinoma

Prieš dvidešimt metų paminklas buvo remontuotas, jau šešiolika metų, kaip jis įrašytas į Lietuvos Respublikos kultūros paveldo objektų registrą.
„Kada iškilo koplytstulpis, aiškios datos nėra: anksčiau jis buvo datuojamas 1667 metais, tačiau dabar dokumentuose nurodomi 1867-ieji. Gal prieš tai toje vietoje stovėjo medinis kryžius, tačiau aišku, kad čia buvo miestelio turgaus aikštė. Įprastai jose tokios formos koplytstulpius tuomet ir statydavo. Arčiausiai mūsų esantis pavyzdys – Tryškiuose turgaus aikštėje stovintis mūrinis Šv. Florijono koplytstulpis, kuris buvo pastatytas XIX amžiaus viduryje“, – faktus dėstė P. Šverebas.
Apie Tirkšlių paminklo atsiradimą sklando ne viena legenda. Vienas liudijimas skelbia, kad čia buvo nužudyti penki Tirkšlių dvaro savininko Važinskio sūnūs, kitas – kad tarnas neišdavęs švedams, kur slepiasi žmonės, ir išgelbėjęs penkiolikos žmonių gyvybes, trečia – kad šioje vietoje stovėjęs lovys, kuriame baudžiavos metu plakdavo žmones, tad paminklas pastatytas po baudžiavos panaikinimo – kaip žmonių kančių simbolis.
Anot istoriko, visa tai galima vertinti kaip padavimus, tik aišku, kad iš tikrųjų Tirkšlių dvaras priklausęs Važinskiams, jie dalyvavo sukilime prieš carinę Rusiją ir už tai dvaras iš jų buvo atimtas.

Įgauna solidžią prasmę

2004 metų birželį Lietuvos Respublikos Prezidentas dekretu patvirtino Tirkšlių miestelio herbą.
Herbo, kurio etalono autorė buvo dailininkė Laima Ramonienė, skydo mėlyname lauke yra sidabrinis stulpas su penkiomis viena virš kitos išdėliotomis raudonomis širdimis.
Pasak P. Šverebo, su herbo sukūrimu susijusi įdomi istorija. Neoficialiame pokalbyje tuo metu seniūnu buvęs Klemas Sobutas paklausė istoriko nuomonės, koks turėtų būti miestelio herbas.
„Aš ir pasiūliau – geresnio ir labiau išskirtinio simbolio už koplytstulpį Tirkšlių herbe lyg ir nebūtų. Seniūnas su eskizu nuvyko į Heraldikos komisiją. Viskas praėjo gerai, eskizą ir herbą patvirtino. O po to mes abu sulaukėme priekaištų, pasigirdo nuomonių, kad tas herbas negražus, mažai atspindi Tirkšlius, kad su niekuo nesitarėme ir panašiai“, – prisiminė istorikas.
Vėliau tirkšliškių aistros nurimo, o vienoje mokslinėje konferencijoje Heraldikos komisijos pirmininkas Edmundas Rimša pripažino, kad toks herbas buvo gera idėja. Jo teigimu, Tirkšlių herbas visur pristatomas kaip vienas iš geriausių ir solidžiausių Lietuvos miestelių herbų.
Tai, kad Penkių širdžių koplytstulpis yra susijęs su pagrindiniu miestelio simboliu – herbu, P. Šverebo manymu, suteikia šiam paminklui dar didesnės prasmės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto