TNS LT: lietuviai nesigaili įstoję į ES

Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Praėjus devyneriems metams nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą (ES), dauguma mūsų šalies gyventojų šią narystę laiko naudinga. 2004 m. mūsų šalies gyventojams ES simbolizavo laisvas asmenų judėjimas ir euras. Tačiau šiandien lietuviams bendra valiuta mažiausiai siejasi su ES. Tai parodė didžiausios Lietuvoje rinkos ir žiniasklaidos tyrimų kompanijos TNS LT atliktų „Eurobarometro“ tyrimų apie visuomenės nuomonę ES apžvalga.


Manančiųjų, kad narystė naudinga, – daugiausia 

„Šiuo metu manančių, kad Lietuvos narystė ES buvo ir yra naudinga – net 80 proc. Tai didžiausias procentas nuo 1999 m., kai tokios nuomonės buvo 43 proc. mūsų šalies gyventojų. Reikia pažymėti, kad manančių priešingai skaičius padidėjo ekonominės krizės laikotarpiu, t. y. 2010–2011 metais. Tačiau nuo 2011 m. iki dabar skeptikų skaičius sumažėjo perpus – nuo 20 iki 10 procentų gyventojų“, – teigė TNS LT politinių ir socialinių tyrimų specialistė Rūta Matulaitienė.
Lietuvai stojant į ES, 72 proc. mūsų šalies gyventojų narystę labiausiai siejo su viena iš keturių kertinių ES vidaus rinkos laisvių – laisvu asmenų judėjimu. 60 proc. lietuvių Europos Sąjunga simbolizavo bendrą valiutą – eurą, 42 proc. – ekonominę gerovę. Šiandien šalies gyventojai vis dar išskiria laisvą judėjimą, kurį su ES sieja 61 proc. gyventojų. Tačiau gerokai sumažėjo gyventojų, kuriems ES simbolizuoja ekonominę šalies gerovę ar eurą, atitinkamai iki 24 proc. ir 11 proc.


Didžiausios problemos – nedarbas ir kylančios kainos

Prieš devynerius metus didžiausiomis Lietuvos problemomis buvo įvardinti nedarbas ir nusikalstamumas – taip manė atitinkamai 52 proc. ir 35 proc. Lietuvos gyventojų. Šiandien svarbiausias šalies problemas lietuviai sieja su tokiomis šalies finansinio stabilumo aktualijomis kaip nedarbas (46 proc.) ir kylančios kainos bei infliacija – jas nurodė 36 proc. mūsų šalies gyventojų. Beje, nedarbo įvardinimas viena pagrindinių problemų prieškriziniu laikotarpiu – 2008 m. buvo sumažėjęs iki 14 proc., tačiau šiandien ši problema vėl atrodo aktuali beveik kas antram gyventojui. 
Šalia svarbių šalies problemų, įstojus į Europos Sąjungą kinta ir kitų aktualijų suvokimas. Pavyzdžiui, nuo 2004 m. išaugo imigracijos baimė, kuri tuomet atrodė reikšminga vos 2 proc., o šiandien – jau 11 proc. gyventojų. Nusikalstamumas, kuris prieš devynerius metus buvo įvardintas kaip viena didžiausių bėdų (35 proc.), šiandien tarp svarbiausių problemų mini palyginti nedaug piliečių – 15 proc..


Remtasi daugiau nei dešimtmečio tyrimais 

Šioje apžvalgoje remtasi „Eurobarometro“ tyrimų, atliktų Lietuvoje ir kitose ES šalyse nuo 1999 iki 2013 m., rezultatais ir jų oficialiomis publikacijomis. 
Didžiausia Lietuvoje rinkos ir žiniasklaidos tyrimų bendrovė TNS LT priklauso tarptautinei kompanijai TNS.
TNS turi sukaupusi daugiau nei 60 metų patirtį rinkos tyrimų ir įžvalgų srityje. Jos atstovybės įsikūrusios daugiau nei 80-yje pasaulio šalių – Europoje, Pietų ir Šiaurės Amerikoje, Azijoje ir Ramiojo vandenyno regione, Afrikoje ir Viduriniuose Rytuose. Kompanija TNS priklauso vienai didžiausių pasaulyje įžvalgų, informacijos ir konsultacijų grupių „Kantar“.

One Reply to “TNS LT: lietuviai nesigaili įstoję į ES”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    Nereiketu kalbeti uz visus! Kiekvienas lietuvis turi savo nuomone! As zinau tik viena,kad tokios betvarkes LT dar nera buve … Esame ES,dirbame,kaip ES ,bet algos lietuviskos! Jo,mokesciai,tai tikrai Europiniai…Jeigu butu gerai,Lietuviai neisvyktu i svetimas ES salis uzdarbiauti,palike savo senus tevus ir seimas!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto