Tobulina pensijų reformą

Vyriausybė pritarė ir siūlymui sudaryti galimybę gauti išmokas iš pensijų fonduose sukaupto turto, pradėjus gauti išankstinę pensiją. Nuotrauka iš redakcijos archyvo

Vyriausybė pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymams sudaryti palankesnes galimybes žmonėms sukaupti didesnę pensijos dalį privačiuose pensijų fonduose.
Ministerijos teigimu, tai leistų pasiekti, maksimaliai sumažinant administracinę naštą. Taip pat siūloma suteikti teisę pensijų kaupimo dalyviams nevaržomai apsispręsti, kaip ir kur jie nori kaupti pensiją senatvei, kiek laiko dalyvauti privačiame kaupime, keisti pasirinktus pensijų fondus, investavimo kryptis.

Mažins atskaitymus nuo įmokų

Maksimalūs atskaitymai nuo įmokos (visuose fonduose) 2013 metais būtų 2 procentai ir kasmet mažėtų po 0,5 procentinio punkto, kol pasiektų 0. Tokie pakeitimai numatyti Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimo projekte.
Šiuo metu leidžiamas maksimalus atskaitymo nuo įmokos dydis – iki 10 procentų, realiai rinkoje taikomas – iki 3 procentų. Šiuos atskaitymus pensijų fondai atlieka nuo sumokėtų įmokų, pervedamų iš „Sodros“, iškart, kai tik jos gaunamos.
Siūloma mažinti atskaitymų nuo turto dydį konservatyvaus investavimo fonduose iki 0,7 proc. vidutinės metinės turto vertės. Šiuo metu maksimalus atskaitymas nuo pensijų fonde esančio turto yra 1 proc. Ne konservatyvaus investavimo pensijų fonduose jo dydžio keisti nesiūloma, praneša Vyriausybė.

Skirs skatinamąsias įmokas

Ministerija siūlo, kad nuo 2014 m. greta to, kai „Sodra“ perveda kaupiamąją 2 proc. dydžio įmoką pensijų fondui žmogaus pensijai kaupti, jis galėtų savanoriškai apsispręsti, ar nori kaupti didesnę papildomą pensijos dalį privačiuose fonduose. Jei žmogus apsispręstų papildomai pervesti 1 proc. dydžio įmoką į pasirinktą pensijų fondą, tuomet valstybė jį paskatintų, mokėdama papildomą skatinamąją įmoką 1 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje.
Valstybinio socialinio draudimo įmokos dalis, pervedama į pensijų fondus, būtų 2 procentai dalyvio draudžiamųjų pajamų.
Nuo 2016 m. „Sodros“ įmokos, pervedamos į pensijų fondus, dydis nesikeis, o papildomos įmokos didės, o nuo 2020 m. didėtų ir „Sodros“ pervedama dalis į pensijų fondus.
Jei žmogus norėtų tęsti dalyvavimą kaupime dabartinėmis sąlygomis, nuo 2013 m. sausio 1 d. iki 2013 metų rugsėjo 1 d. galės pateikti prašymą pensijų kaupimo bendrovei dėl atsisakymo mokėti papildomas kaupiamąsias įmokas. Tuomet už šiuos asmenis nebus pervedama ir skatinamoji įmoka iš valstybės biudžeto. Kaip ir iki šiol, į pensijų fondą jiems bus pervedama tik valstybinio socialinio draudimo įmokos dalis.

Nevaržys, kur kaupti

Šiuo metu pensijų kaupimo bendrovę galima keisti, jei nuo asmens dalyvavimo pensijų kaupime pradžios yra praėję bent 3 metai. Siūloma atsisakyti šio ribojimo ir leisti pensijų kaupimo bendrovę keisti visiems tiems, kurių vardu į pensijų fondą yra pervesta bent viena kaupiamoji įmoka. Šiuo pakeitimu būtų įgyvendinta Valstybės kontrolės rekomendacija.
Norintieji sustabdyti dalyvavimą pensijų kaupime, tai galės padaryti nuo 2013 m. pradžios iki rugsėjo 1 d., pranešdami apie tai savo pensijų kaupimo fondui. Jų jau sukauptos lėšos bus toliau investuojamos iki išmokėjimo dienos, tačiau naujos nebus pervedamos.
Tiems, kurie pensijų kaupimo sutartis pasirašys 2013 m. ir vėliau, galimybė atsisakyti mokėti papildomas įmokas arba stabdyti dalyvavimą kaupime nebūtų taikoma.
Vyriausybė pritarė ir siūlymui sudaryti galimybę gauti išmokas iš pensijų fonduose sukaupto turto, pradėjus gauti išankstinę pensiją.

Orientuota į vykdomą pensijų reformą

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pranešime skelbiama, kad naujoji tvarka yra orientuota į vykstančią pensijų sistemos reformą, kurios viena iš dalių – pokyčiai privačiame pensijų kaupime, kurie prasidėtų, jei Seimas pritartų siūlomiems pakeitimams.
2011 m. gruodžio 31 d. pensijų kaupime dalyvavo 1 mln. 54 tūkst. dalyvių.

3 Atsakymai į “Tobulina pensijų reformą”

  1. Vardas (privalomas) parašė:

    Ir is ko reikia sukaupti ,gyvenant vargana gyvenima Lietuvoje? Atima iki paskutinio grasio iv,mokesciams,renovacijoms…Baisu!!!

  2. vicka parašė:

    Kaupsi,kaupsi opo kokiu 10 metu,ziu bankrutavo.Juk cia Lietuva.

  3. Juokas pro asaras parašė:

    Jau, atrodo, daugaiu kaip 10 metu tas pensiju kaupimas egzistuoja, bet kiek zinau, liko daug nuskriaustu prieskriziniu ir KRIZES laikotarpiais. Cia kaip su tais komerciniais bankais – nezinia kas bus ryt…Uztektu kaip ir anksciau SODROS. visw dar gauni siokia tokia pensijele ir nesumazinta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto