Valstybės „globa“ žlugdo smulkųjį verslą

Nuo šių metų individualių įmonių savininkai kas mėnesį turi sumokėti trijų šimtų litų „Sodros“ įmokas. Tokią sumą privalu sumokėti nepriklausomai nuo to, ar įmonė turi pajamų, ar ne, vykdo veiklą, ar ne.
Įmonių savininkai skaičiuoja, jog nebeapsimoka dirbti. Dalis priversti uždaryti įmones, nors iki šiol dar vertėsi.


TURI IŠSIMOKĖTI ALGĄ
Vyriausybė patvirtino bendrą 37,5 procento dydžio tarifą privalomajam pensijų, motinystės (tėvystės) ir sveikatos draudimui gauti, kurį individualios įmonės (IĮ) savininkas nuo metų pradžios moka nuo savo poreikiams išsiimamų įmonės pajamų.
IĮ vadovas yra priverstas kiekvieną mėnesį sau išsimokėti ne mažesnę nei minimalią 800 litų algą ir nuo jos mokėti 300 litų „Sodros“ įmokų.
„Santarvės“ kalbinti smulkieji verslininkai sako, kad nauja socialinio draudimo įmokų tvarka yra nelogiška ir prieštarauja visiems įstatymams.
„Tai yra žiauru. Mes dabar turime išsimokėti sau 800 litų algą, tačiau patys savęs įdarbinti įmonėje negalime. Tai išeina taip, kad mes algą mokame niekam. Juokingiau nebūna. Ir niekas atsakymo neturi. Nei „Sodra“, nei Darbo inspekcija. Sako: mokėk ir tylėk. Matysime metų gale, kaip čia baigsis“, – svarstė šeštus metus veikiančios IĮ „Lėjasta“ savininkas Giedrius.

SUSTABDĖ VEIKLĄ
Mažeikiškis verslininkas sako, kad „Sodrai“ mokėti kiekvieną mėnesį po 300 litų IĮ savininkams yra lyg akmuo po kaklu. Esą dauguma įmonių bus priverstos užsidaryti.
„Kas taip gali dirbti? Tai absoliuti nesąmonė. Tai tiesiog žmonių išnaudojimas. Iki šiol dar krapštėmės, pats sau nė lito neėmiau, buvau iš biržos priėmęs porą žmonių, gavau subsidijas, dar galėjau verstis. Dabar tuos žmones teko atleisti“, – „Santarvei“ pasakojo pensininkas Antanas Skiparis, teikęs automobilių serviso paslaugas.
Vyriškis daugiau nei dvidešimt metų veikusios IĮ veiklą sustabdė metams. Išaugo ne tik mokesčiai, bet kaip dirbančiam pensininkui, įmonės savininkui gerokai būtų sumažėjusi ir pensija.
„Valdžia mano, kad pinigai byra. Reikalingos ir darbo priemonės, ir įrankiai, ir patalpos – juk gatvėje nedirbsi. Už elektrą reikia mokėti. Neapsimoka dirbti. Lauksiu, kol valdžia atsitokės ir įves normalius mokesčius“, – dėstė pašnekovas ir prisiminė, jog dar prie tarybų valdžios, kai išėjęs į pensiją įkūrė kooperatyvą, jam metus nereikėjo mokėti jokių mokesčių, antraisiais metais – tik 3 procentus mokesčių.

IŠREGISTRUOTA
DAUGIAU
NEI ŠIMTAS ĮMONIŲ
Kad IĮ vadovai priversti atsisakyti veiklos, liudija ir Telšių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos pateikti duomenys.
Šiuo metu rajone veikia 1072 personalinės įmonės ir ūkinės bendrijos. Prieš metus šis skaičius buvo daugiau nei šimtu didesnis. Per visus 2009 metus iš juridinių asmenų registro išregistruotos 66 personalinės įmonės ir ūkinės bendrijos, užpernai – 43.
Smulkieji verslininkai prognozuoja, kad šiais metais savo veiklą nutrauks dar daugiau IĮ savininkų.
Anot jų, po šių metų valdžia pamatys, kad įvedusi naują privalomą socialinio ir sveikatos draudimo mokestį, pinigų į biudžetą daugiau nesurinks.

PRAŠO ATLEISTI
NUO MOKESČIŲ
„Sodros“ Mažeikių skyriaus pateiktais duomenimis, šių metų sausį iš rajono IĮ savininkų surinkta beveik 77 tūkstančiai litų privalomojo socialinio ir beveik 19,5 tūkstančio litų sveikatos draudimo įmokų. Jas sumokėjo daugiau nei 300 savininkų.
Anot skyriaus direktorės Laimos Nagienės, įstatyme yra nurodyta, kad personalinės įmonės savininkas gali įmokų nemokėti tik vienu atveju: jeigu jis laikinai yra sustabdęs įmonės veiklą ir apie tai pranešęs Valstybinei mokesčių inspekcijai.
Jeigu Mokesčių inspekcijoje pagal pateiktus dokumentus įmonės veikla yra pristabdoma, „Sodra“ tada neskaičiuoja nei privalomojo sveikatos draudimo mokesčio 72 litų per mėnesį, nei naujojo socialinio draudimo įmokos – 228 litų (jei ji skaičiuojama nuo minimalios algos).
Telšių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija „Santarvę“ informavo, jog šiemet nuo mokesčių deklaracijų pateikimo laikinai atleido daugiau kaip 70 personalinių bendrijų ir įmonių savininkų.

„SODRAI“ SKOLINGI
PUSĖ TŪKSTANČIO
ŽMONIŲ
300 litų įmokas kas mėnesį „Sodrai“ privalo mokėti ir jau nebeveikiančių IĮ savininkai, kurie dar nespėję baigti jų likvidavimo procedūrų ar nėra pranešę Mokesčių inspekcijai apie veiklos sustabdymą.
„Dabar senų įmonių savininkus reikia susirasti, dalis jų yra išvykę į užsienį. Jų ieškome, tikslinamės sąskaitas. Sveikatos draudimą jie turėjo mokėti visą laiką. Jie nebuvo nuo to atleisti. Gauname piktų laiškų, skambučių, ateina žmonės, klausia, kodėl nuo sąskaitos nurašyti pinigai. Bet juk per televiziją ne vieną kartą buvo kalbėta, kad jis privalo mokėti įmokas“, – akcentavo L. Nagienė.
Mokėjimo nurodymus į bankus „Sodra“ jau yra išsiuntusi 400–500 asmenų, kurie įmokas turėjo sumokėti paskutinę sausio mėnesio dieną.

KETINA
PERSIORGANIZUOTI
Kalbinti verslininkai piktinosi, jog socialinio draudimo mokestį reikia mokėti net ir tuo atveju, jei įmonė nieko neuždirba ar eina į „minusą“. Esą negali būti garantuotas už savo darbą ir pajamas.
Pašnekovai tvirtina, jog šiandien Lietuvoje neapsimoka turėti IĮ – per dideli mokesčiai ir atsakomybė. Jei reikėtų šiuo metu pradėti verslą, IĮ statuso nesirinktų.
Dėl pasikeitusios mokesčių tvarkos jie prisipažino galvojantys savo veiklą perorganizuoti į uždarąją akcinę bendrovę (UAB). Per praėjusių metų gruodžio ir šių metų sausio mėnesį į UAB pertvarkyta 11 personalinių įmonių.
„Yra tokių minčių. Nes dabar nesąmonė gaunasi. Už ką gelbėti „Sodrą“? Kai ateis pensinis amžius, ji man nieko neduos. O aš dabar turiu atiduoti viską. Aš susirgau. Ir ką? Mano bėdos. Ką užsidirbai, iš to ir gyvenk, gydykis“, – neslėpė apmaudo apdailos paslaugas teikiančios IĮ savininkas Giedrius.

NEATSAKO
SAVO ASMENINIU TURTU
L. Nagienė nesistebi, kodėl verslininkai savo personalines įmones pertvarko į uždarąsias akcines bendroves.
UAB įstatymas numato, kad bankroto atveju įmonės akcininkas atsako įmonės turtu. Individualios įmonės savininkas tokiu atveju atsako ne tik įmonės, bet ir savo asmeniniu turtu. Be to, UAB akcininkas gali dirbti kaip savo įmonės vadovas ir būti draudžiamas visomis draudimo rūšimis (UAB savininkai moka 39,89 procento socialinio draudimo įmokų).
Personalinės įmonės savininkas savo įmonėje įsidarbinti direktoriumi negali. Jis nedraudžiamas ir ligos atveju.

MOKESTIS –
GELBĖJANT „SODRĄ“
Ekonomikos ekspertai prognozuoja, kad naujasis privalomas socialinio ir sveikatos draudimo mokestis paskatins žmones neforminti individualios veiklos, tai gali tapti stimulu įmonėms užsiimti nelegalia veikla.
„IĮ savininkams neproporcingai padidinus mokesčių naštą, dabar tik paskutinis kvailys rinksis tokį juridinį statusą savo verslui pradėti. Atrodo, kad valstybei nereikia savarankiškai dirbančių žmonių, mielesni yra „feniksai“ ir „tyčiniai bankrotai“, – Vyriausybės vykdomą politiką kritikuoja Rūta Vainienė, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentė.
Anot jos, šis mokestis buvo sukurtas ne dėl žmonių, o gelbėjant „Sodrą“ ir sveikatos draudimo sistemą. Jeigu patys verslininkai būtų turėję interesą užsitikrinti sau socialines garantijas, jie būtų savanoriškai mokėję į valdiškus pensijų fondus, o jeigu nemokėjo, vadinasi, ir draudimo nereikėjo.
R. Vainienės teigimu, žmonės sąmoningai iš IĮ stumiami į UAB’us, o dirbantieji pagal autorines sutartis stumiami į darbo santykius, nes „valstybei reikia, kad visi būtų samdomi ir globojami“.
Sigito STRAZDAUSKO nuotrauka.: Mažeikiuose įsikūrusių personalinių įmonių savininkai dėl pasikeitusių mokesčių tvarkos svarsto, ar nepersiorganizavus į uždarąsias akcines bendroves.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto