Baigėsi ketverius metus trukusi Plinkšių kraštovaizdžio draustinyje pastatytų vasarnamių teisinė istorija – Lietuvos aukščiausiasis teismas (LAT) nutarė, kad prie Plinkšių ežero pastatyti 54 nameliai turės būti nugriauti. Ši nutartis yra galutinė, neskundžiama ir įsiteisėjo nuo jos priėmimo dienos.
Buvo pastatyti savavališkai
Tyrimas, siekiant išsiaiškinti, ar draustinyje nameliai yra pastatyti legaliai, buvo pradėtas 2018 metais, kai į prokuratūrą kreipėsi Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, prašydama apginti viešąjį interesą.
Po metų Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras Donatas Micevičius kreipėsi į Telšių apylinkės teismo Akmenės rūmus. Prokuroras nurodė, kad neįteisinti, nekilnojamojo turto registre neįregistruoti 58 statiniai (šiuo metu liko 56), esantys Plinkšių kraštovaizdžio draustinio miškų ūkio paskirties žemės sklype, nuosavybės teise priklausančiam S. Š., yra pastatyti pažeidžiant įstatymus ir turi būti likviduoti.
Lietuvos Respublikos prokuratūra informavo, kad nameliai buvo pastatyti savavališkai, negavus privalomų leidimų, nėra statybos užbaigimo ir statinių pripažinimo tinkamais naudoti aktų, žemės sklypas su statiniais yra valstybės saugomoje teritorijoje – draustinyje. Nurodyta, kad šie statiniai pažeidžia LR saugomų teritorijų įstatymo nuostatas, reglamentuojančias statybos darbus saugomose teritorijose, o kartu ir viešąjį interesą saugoti ypač vertingas vietoves.
Spręs naštos paskirstymą
2019 m. gegužę Telšių apylinkės teismo Akmenės rūmų teisėjas priėmė sprendimą neteisėtus statinius prie Plinkšių ežero nugriauti, jis buvo apskųstas apeliacine tvarka. 2021 m. lapkritį Šiaulių apygardos teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija išnagrinėjo civilinę bylą ir paliko galioti akmeniškių teisėjų sprendimą.
Bylos nagrinėjimo laikotarpiu tiek atsakovai, tiek dalis trečiųjų asmenų teikė apeliacinius ir kasacinius skundus, prašydami priimti naują sprendimą ir atmesti prokuroro ieškinį. Dabartiniu sprendimu LAT nutarė panaikinti Telšių apylinkės teismo Akmenės rūmų 2019 m. sprendimo dalis, kuriomis du pastatų valdytojai įpareigoti per 12 mėnesių savo lėšomis nugriauti jų valdomus statinius, ir šias bylos dalis perduoti nagrinėti pirmosios instancijos teismui iš naujo.
„Tai padaryta atsižvelgiant į tai, kad nagrinėjamoje byloje nustatyta, jog atsakovams A. V. ir G. Č. priklausantys ginčo statiniai buvo sukurti gavus seniūno leidimą, yra pagrindas remiantis Europos Žmogaus Teisių Teismo ir kasacinio teismo formuojama praktika spręsti klausimą dėl šios neteisėtos statybos padarinių pašalinimo naštos paskirstymo, įvertinant ne tik šių ginčo statinių valdytojų, bet ir kitų atsakingų asmenų (institucijų) neteisėtų veiksmų įtaką neteisėtos statybos prielaidoms“, – pranešė prokuratūra.
Kitas Telšių apylinkės teismo sprendimo ir Šiaulių apygardos teismo nutarties dalis LAT paliko nepakeistas, tad 54 nelegaliai pastatyti nameliai mūsų rajone esančiame draustinyje turės būti nugriauti.
O apie Vilniu kiek neteisetai pristatyta? Kiek prie kitu ezeru? Bet ten dideliu ponu namai, tai niekas ir nesikabina.
O Dubgiris yra pauksciu regykla. Tai palikite ta regykla ramybeje.
Senai reikejo griaut .Privaziuot prie ezero mazai sansu vien tik tvoros ir slakbaumai jau ruosiausi pirkt viksrini gal nebreiks liks pinigai vandens transportuiEdmundas
Asile tu edmundai,ar esi nors karta ten buves,kur matei tvoras ar uztvaras,daune:P
Dubgirinis labiau prie piniga tai zinojo kam ir kuriuo laiku subine islaizyt ir pinigais pasert, S.Š. maziau bagocius, tai va toks ir sprendimas. Pinigai pinigeliai siais laikais viska daro
dabar daugeliui vietoje proto,akių- pinigai….
kas Dubgirio vilos ponulis,šeimininkas?
O Dubgiris teisėtai ten užsiplėtė draustinyje??? Ar teisėsaugai skys užpiltos???
Tu matai – neteisėtai. Gerai kad dubgiris teisėtai pasistatė. Pala, pala kaip ten buvo? Ai, gi taikos sutartimi su prokuratūra pasibaigė……..