Ventos „intako“ dvoką atsakingos institucijos laiko normaliu reiškiniu

Mažeikių mieste, prie sodų bendrijos „Venta“, yra pastatyti vieninteliai lietaus nuotekų valymo įrenginiai. Jau daugelį metų netoliese gyvenantys žmonės kenčia iš įrenginių sklindantį nemalonų kvapą.
Dvoku skundžiasi ir mažeikiškiai, mėgstantys vaikštinėti pavenčiais. Visi vengia vietos, kur nuotekų upelis įteka į Ventą.
Žmonės rūpinasi ir upės užterštumu: koks vanduo įteka į Ventą?


NE TEN KURIASI
IR VAIKŠTO?
Mažeikių aplinkos apsaugos agentūros vyriausiojo specialisto Stepono Margaliko teigimu, valymo įrenginiai buvo pastatyti anksčiau nei šalia esantys namai.
Pasak gamtosaugos specialisto, žmonės buvo įspėti, kad čia nesistatytų namų, nes būsiąs nemalonus kvapas.
„Neatmetu galimybės, kad dalis namų net nėra įteisinti. Dar prieš penkerius metus sakiau, kad žmonės pradės skųstis – kur stovi valymo įrenginiai, visada tvyro nemalonus kvapas. Šie įrenginiai buvo suprojektuoti su perspektyva, kad niekas aplink negyvens“, – sakė A. Margalikas.
Valdininkas teigė, kad sodų bendrijos gyventojams esą geriau, nes jie atvažiuoja ir išvažiuoja, o tie, kurie čia gyvena nuolat, susiduria su nepatogumais.
„Yra net tokių mažeikiškių, kurie pasistatė namą ir išvažiavimą įrengė ant nuotekų šulinio. Kartais juos taip užkrauna, kad negalime nė mėginių paimti“, – pasakojo vyriausiasis specialistas.
Į šiuos lietaus valymo įrenginius subėga didžioji dalis miesto nuotekų. Anksčiau nemažai problemų sukeldavo Mažeikių pieninė, nes į lietaus nuotekas patekdavo pieno priemaišų, ir upelio vanduo net būdavęs baltas. Dabar „Pieno žvaigždžių“ bendrovė su šia problema esą susitvarkiusi.
KVAPAS
PRIKLAUSO
NUO PRIEMAIŠŲ
Didžioji dalis miesto nuotekų subėga į šalia sodų bendrijos esantį vandens telkinį, kur ir yra pastatyti valymo įrenginiai.
„Čia subėga nuotekos ir joms pastovėjus nusėda dumblas, įvairios šiukšlės: nuorūkos, kamšteliai, kitos mechaninės priemaišos. Vanduo pastovėjęs parūgsta ir atsiranda nemalonus kvapas,“ – aiškino S. Margalikas, kurio teigimu, tarp nuotekų gali atsirasti ir gyventojų buitinių atliekų – per drenažą, einantį po gyvenamaisiais namais.
„Jei tualetas užsikimšo, fekalijos pakliūva ir į drenažą, o per jį – į lietaus nuotekas, dėl to kvapas gali būti dar nemalonesnis“, – tikino S. Margalikas.
Be lietaus nuotekų valymo įrenginių, Mažeikiuose dar yra šešios naftos produktų gaudyklės.
Mažeikių aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Nilius Kupliauskas „Santarvei“ paaiškino, kad naftos produktai į gaudykles patenka po autoavarijų, kai iš automobilių išteka kuras, tepalai.
„Jei ugniagesiai, naudodami specialias medžiagas – absorbentus, sunaikina ne visus likučius, dalis teršalų pakliūva į lietaus nuotekas. Tokie teršalai akivaizdūs – jei net šimtas gramų tepalų pakliūtų į Ventos upę, tai matytųsi iš karto“, – aiškino vedėjas.
S. Margaliko teigimu, naftos produktų gaudyklės valomos kelis kartus per metus, o lietaus nuotekos – kas 2–3 metai.
Prieš porą metų lietaus nuotekų valymo įrenginys buvo sutvarkytas: nuleistas vanduo, dumblas išvalytas, pašalintos visos atliekos.
N. Kupliauskas „Santarvę“ patikino, kad Ventos upės užterštumo tyrimai yra atliekami nuolat ir nė karto netekę girdėti, kad būtų viršytos leistinos normos.
Tai patvirtino ir Savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė. Jos teigimu, Ventos vanduo yra stebėtinai švarus, tyrimų rezultatai net nepriartėję prie draudžiamos ribos.
VALOMA KARTĄ
PER METUS
Lietaus nuotekų valymo įrenginius eksploatuoja ir prižiūri UAB „Mažeikių vandenys“.
„Valymo įrenginiai valomi kartą per metus, jei reikia, ir dažniau. Šiais metais buvo valyta pavasarį“, – „Santarvei“ sakė UAB „Mažeikių vandenys“ direktorius Pranas Trakinis.
Gyventojų skundų vadovas tikino nesulaukęs.
„Jei atlikus nuotekų tyrimus užterštumas viršija leistinas normas, valome dažniau. Nuleidus vandenį yra iškuopiamas ir išvežamas dumblas“, – aiškino P. Trakinis.
UAB „Mažeikių vandenys“ direktoriaus pavaduotojas gamybai Algis Kozlovas „Santarvei“ sakė, kad mieste yra tik vienas lietaus valymo įrenginys, ir jo dažnai valyti nereikia.
„Kvapas nepriklauso nuo valymo dažnumo. Dvokas padidėja arba sumažėja dėl į nuotekas patenkančio paviršinio vandens sudėties. Jei į įrenginius patektų tik lietaus vanduo, kvapas neturėtų būti labai baisus, bet kadangi ten pakliūva įvairių priemaišų, šiukšlių, kvapas paaštrėja“, – aiškino A. Kozlovas.
BŪTINA
REKONSTRUOTI
Paklausus, ar nebuvo galima valymo įrenginių pastatyti kur nors kitur, toliau nuo miesto, A. Kozlovas atsakė, kad ši vieta parinkta neatsitiktinai – čia subėga labiausiai užterštas paviršinis miesto vanduo.
Direktoriaus pavaduotojo teigimu, dabartinius įrenginius būtina rekonstruoti arba statyti naujus. Jo skaičiavimais, nauji kainuotų pigiau nei senųjų sutvarkymas.
„Reikėtų įsigyti šiuolaikiškesnius valymo įrenginius. Tuomet gal ir tokio aitraus kvapo nebūtų“, – sakė A. Kozlovas ir pridūrė, kad kol kas apie tai tik kalbama, tačiau veiksmų dar nėra imtasi.
„Santarvė“ domėjosi, ar šiems įrenginiams negalima panaudoti projektinių pinigų.
UAB „Mažeikių vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Vytautas Mažeikis atsakė, kad valymo įrenginių tvarkymas ar rekonstrukcija neįeina į jau parengtą Ventos–Lielupės baseino projektą. Šio projekto tikslas yra sumažinti minėtų upių taršą buitinėmis ir pramoninėmis nuotekomis iš rajono gyvenviečių.
„Rengiant studijas ir projektus, valymo įrenginiams finansavimo nebuvo numatyta,“ – aiškino V. Mažeikis.
ŠIAULIAI ŽINO,
MAŽEIKIAI – NE
„Santarvės“ kalbinti atsakingi darbuotojai teigė, kad mažeikiškių skundai dėl lietaus nuotekų valymo įrenginių kol kas pasiekė tik redakciją.
Savivaldybės aplinkos apsaugos, asmens ir visuomenės sveikatos skyriaus vedėjas Zigmantas Kristutis tikino nieko nežinąs apie lietaus nuotekų valymo įrenginių problemas. Jokių nusiskundimų iš gyventojų jis nesulaukęs.
„Remontu ir rekonstrukcija turėtų rūpintis „Mažeikių vandenys“ ir su konkrečiais pasiūlymais kreiptis į mus. Projektuose niekur tai nėra numatyta,“ – sakė valdininkas.
Miesto seniūnas Petras Užkuras taip pat sakė, kad niekas į seniūniją nesikreipė ir nesiskundė nei dėl užterštumo, nei dėl dvoko.
„Jei kas kreiptųsi, tikrai imtumės kažkokių priemonių“, – tikino seniūnas.
Priešingai nei mažeikiškiai, Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento valstybinės analitinės kontrolės skyriaus vedėja Virginija Čičinskienė „Santarvei“ sakė girdėjusi apie Mažeikių lietaus nuotekų valymo įrenginių problemą. Tačiau prisipažino pastaruoju metu nesidomėjusi, ar situacija Mažeikiuose pasikeitė į gera.
„Jei žmonės skundžiasi, vadinasi, yra blogai. Turi būti pasirūpinta, kad į lietaus nuotekas nepakliūtų kitos rūšies nuotekų. Tuo rūpinasi ir už tai atsako „Mažeikių vandenys“, – tvirtino V. Čičinskienė.
Sigito STRAZDAUSKO nuotr.: Lietaus vandens nuotekų valymo įrenginių skleidžiamas dvokas problemų kelia tik eiliniams gyventojams, o valdininkams netrukdo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto