ŽŪM nori švelninti reikalavimus pluoštinių kanapių augintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo švelninti reikalavimus dėl mėginių ėmimo iš pluoštinių kanapių laukų, taip pat atsisakyti perteklinio reikalavimo turėti pažymą apie sėklose esantį tetrahidrokanabinolio (THC) kiekį.
Pluoštinių kanapių auginimą reglamentuojančios įstatymo pataisos vyriausybėje bus svarstomos trečiadienį.

Per didelė finansinė našta

Anot ŽŪM, kliūčių sudaro reikalavimas imti mėginius narkotinės medžiagos THC kiekiui ištirti iš kiekvieno deklaruoto pluoštinių kanapių lauko, kuriuo laikomos keliu, melioracijos grioviu ar upeliu atskirtos lauko dalys. Todėl iš vieno lauko dažnai tenka paimti net kelis mėginius, nors auginant viename lauke vieną pluoštinių kanapių veislę iš jo pakanka paimti tik vieną mėginį, kad būtų galima įsitikinti veislės saugumu dėl narkotinių medžiagų.
„Įvertinant tai, kad išlaidas už mėginių paėmimą ir ištyrimą apmoka patys augintojai, o bendra vieno mėginio ištyrimo kaina yra 145 eurai, jiems susidaro gana didelė finansinė našta, kai į atskirus deklaruotus laukelius kartais būna suskirstytas 1 ha ar net mažesnis plotas“, – praneša ŽŪM.

Numatytų galimybę auginti nedideliais kiekiais

Ministerija taip pat ragina atsisakyti reikalavimo turėti pažymą, patvirtinančią, kad pluoštinėse kanapėse, iš kurių išauginti pluoštinių kanapių produktai, THC kiekis neviršija 0,2 proc. Informacija apie THC ir kitų medžiagų kiekius yra nurodyta ant kiekvieno kanapių sėklų pakelio, bet Lietuvoje leidžiama prekiauti tik ES lygiu sertifikuotomis ir saugiomis kanapių sėklomis.
Pataisytas įstatymas numatytų galimybę nedideliais kiekiais auginti pluoštines kanapes agrotechniniais ir fitosanitariniais tikslais. Iš mažais plotais auginamų kanapių mėginiai THC ištyrimui nebūtų imami, kadangi jų net nepakaktų mėginiui sudaryti, bet numatyti papildomi reikalavimai augintojams, įpareigojant juos būtinai pateikti originalias sėklos pakuotės etiketes ir informuoti kontrolės institucijos pareigūnus.
Kartu Vyriausybei teikiamas ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimo įstatymo projektas, numatantis galimybę Nacionalinės mokėjimo agentūros pareigūnams surašyti administracinių nusižengimų protokolus dėl pluoštinių kanapių auginimo tvarkos pažeidimų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto